Вино

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.316
Поени од реакции
22.606
Zavisi po koja ruta.Shto vikash marzhi itn tocno. Ama zavisi po koja ruta. Mislam sega deka V-britania so bregzitot malce ima oteznato raboti itn.
Za ime brend itn...pa , naevtinoto vino shto go imam probano e pak podobro od smederevka na tikvesh vo najmala raka.
vidi jas ti zboruvam u globala... znaci fakt e deka brodskiot transport e najeftin u 99% od slucaevite.

mkd seuste ne e sposobna da proizvede ODLICNO vino koe moze da se naplati 100e da kazeme na svetskiot pazar (imaj na um toa i ne e mnogu), spanija ima takvi. toa e razlikata. za 95% od pazarot toa e biten moment, ednata drzava ja gleda kako svetski vinski igrac a drugata ne e ni na mapa svesta na prosecen svetski potrosuvac.

inace se slagam i jas ne sum po smederevka nitu po poveketo mak/balkanski sorti na vino. toa e i drugiot problem, vo 95% od svetot pijat drugi sorti vino i koga ke probaat nesto nase im e interesno za smena ali ne za stalno. licno za mene vranec mozam da pijam na primer ama ako me prasas jas sum izrasnat na cabernet sauvignon, shiraz i merlot vo AUS tie se 3te najpopularni crveni vidovi na vina, sakam i pinot noir i malbec povremeno za smena ama pak se vrakam na ona sto sum naviknat.

smedervka ti e samo za spricer.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Јас смедеревка само за готвење користам.

Факт е дека не можеме да конкурираме многу на светски пазар, иако се извезува доста надвор.
Дури ни мене не ми се нешто македонскиве вина. А искрено и шпанскиве не знам како конкурираат покрај француските кои се апсолутно друга категорија.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
mkd seuste ne e sposobna da proizvede ODLICNO vino koe m
мкд нема прозивено асален дестилиран производ(ликер, џин, виски итн). Гледам дека има обиди ама некои 10-15 години сме позади да се направи нешто саглам(или барем полу пристојно). Мислам дека оти многу сме екстензивни и експанзивни наместо интензивни и квалитет ориентирани.
Парцели расцепкани, секој сади тоа што му е кеиф, а најбројни се чип шит сорти. Тоа што го викаш е општ проблем со земјоделието
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.316
Поени од реакции
22.606
А искрено и шпанскиве не знам како конкурираат покрај француските кои се апсолутно друга категорија.
mnogu podobra reputacija i brend toa e ona sto go ima francija u sporedba so spanija ko i spanija u sporedba so nas.

spanija e "slicna" na mkd u toa sto izvezuva na golemo pa cesto spanskoto vino se mesa u francija i se prodava kako "francusko" nesto sto nas ni pravat slovencite na primer.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
666
Поени од реакции
1.101
kako 2 totalno nebitni brendovi na svetski ramki.... sekoj vo mkd ja znae razlikata ali u irska nikoj ne cul ni za ednoto ni za drugoto.... ali toa e, ako ne ti nacrta nekoj ke se cudish dobro e sto bar mozes da iskucas tekst i da si prasas... :toe:
Кои светски рамки бе копан? Виде што праша човекот? Дали вреди Бела Вода, и споредба направи со македонски винарии. Дај олабави по темиве да трескаш глупости загреота си циркузант еден


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.316
Поени од реакции
22.606
Кои светски рамки бе копан? Виде што праша човекот? Дали вреди Бела Вода, и споредба направи со македонски винарии. Дај олабави по темиве да трескаш глупости загреота си циркузант еден


Sent from my iPhone using Tapatalk
jas bev edinstven sto spomna kamnik i tikves. nikoj ne napravi sporedba nego mu kazaa za tie pari da si zeme od kamnik taka da ne glumi ludilo.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.194
Поени од реакции
21.347
Да кажам само: светот пати од лоши вина, посебно црвени. Се продаваат приказни за млади таленти а производот дупка. Освен можеби во највисоката лига: македонското црвено вино секаде е конкурентно за поволна цена. Нема промашај!
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.194
Поени од реакции
21.347
Во категоријата 10-20ЕУР на шише имаме невероватен квалитет на вина. Верувам дека визбите имаат пласман со сепак поголем напор ама за жал Македонското вино, посебно црвеното, уште не го има реномето кое го заслужува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom