Виница

Член од
26 август 2008
Мислења
20
Поени од реакции
2
ццц не ми се верува дека во делот за македонски градови никој не ја спомнал Виница - д бест плејс :vozbud:
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278

Општина Виница се наоѓа во подножјето на планината Плачковица, заземајќи го југо-источниот дел од Виничко-кочанската котлина. Општина Виница зафаќа површина од 432 km2. Покрај градот Виница општината ја сочинуваат уште 16 населени места: Блатец, Истибања, Јакимово, Лески, Градец, Липец, Лаки, Драгобраште, Пекљани, Трсино, Трстија, Крушево, Калиманци, Грљани, Виничка Кршла и Црн Kамен.
Општината Виница има речиси 20.000 жители. Нешто помалку од 3/4 од нив живеат во центарот на општината - градот Виница, додека од другите населени места побројни се Блатец, Истибања, Градец, Јакимово, Трсино, Драгобраште, Лески,...
Низ Виничка општина течат реките Брегалница, Осојница, Виничка река, Градечка река и др. На реката Брегалница се наоѓа акумулационата брана Калиманци, од која се наводнуваат полињата во Виничко-кочанската котлина.

Во непосредна близина на Виница се наоѓа археолошкиот локалитет Виничко Кале. Овде се пронајдени археолошки материјали од различни временски периоди. Но најпозната е колекцијата од теракотни икони. Оваа колекција содржи 49 примероци и се претпоставува дека иконите датираат од 5-6 век!
Една од најважните стопански гранки во Општина Виница е земјоделството. Од индустријата пак најзастапена е текстилната. Фирми кои се занимаваат со текстил се: Виничанка, Винка, Трико и некои други. Со производство и продажба на мебел се занимаваат Мебел-ви, ТРЕСКА - Мебел трејд и други. Други поголеми фирми во Општина Виница се РОМЕРО Македонија, СБВ Витро, Партнер, Макпрогрес, Тондах, Бординг, Агро бар, Пек-транс, Хипокс, Симпром, Тим компани итн.
Во Општина Виница има четири основни училишта и едно средно училиште - гимназијата „Ванчо Прке“. Гимназијата и двете основни училишта „Гоце Делчев“ и „Славчо Стојменски“ се наоѓаат во градот Виница, додека во Драгобраште се наоѓа основното училиште „Никола Парапунов“, а во Блатец се наоѓа основното училиште „Кочо Рацин“.

Во Виница се наоѓа и Матичната библиотека „Ванчо Прке“, која е формирана 1946 година. Во библиотеката како културна институција, покрај тоа што можете да добиете и прочитате книга се организираат и различни изложби на книги и други културни активности. Во Општина Виница исто така постои и работи Дом на културата „Тошо Арсов“.
Исто така треба да се споменат и различни ансамбли или музички групи кои постоеле или постојат во Општина Виница, а тоа се: Фолклорниот ансамбл „Китка“ од Истибања, Ансамблот за староградски песни „Распеани Виничани“, пејачката женска група „Јана“ и други.
Носители на спортскиот живот во Виница се фудбалскиот клуб „Слога“ и фудбалсиот клуб „Филип II - Виница“




 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.632
Поени од реакции
3.506
ццц не ми се верува дека во делот за македонски градови никој не ја спомнал Виница - д бест плејс :vozbud:
pa nikoj nema da go spomne bidejki e najglupav grad so najglupavi luge ii najveke go mrazam
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Ти дете да одиш малку да го подркаш пред да пишеш коментари по форумов.


Ок сеа за Виница. Еднаш иам поминато (фак, 11 години поминаа од тогаш).

Не ми остави впечаток некој. Ама ок, верувам има што да се види.

Се надевам дека е повеќе од Берово. Една улица со 4 кафулиња.
 
Член од
14 февруари 2008
Мислења
1.010
Поени од реакции
12
Како се шатката и окцето?? :D
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.632
Поени од реакции
3.506
Ти дете да одиш малку да го подркаш пред да пишеш коментари по форумов.


Ок сеа за Виница. Еднаш иам поминато (фак, 11 години поминаа од тогаш).

Не ми остави впечаток некој. Ама ок, верувам има што да се види.


Се надевам дека е повеќе од Берово. Една улица со 4 кафулиња.
i vo vinica e tolku 3-4 kafici a masite i stolovite na trotoaro namesteni...:D:D:D:D
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
A тебе типче зошто ти смета толку Виница,мислам алоооооооооо да не ти сториле нешто Виничани па ги хејташ:icon_lol:
Инаку тоа колку има кафичи дојди и ке се увериш...според многумина кои доагале мегу кои и Тони Зен(а и вечерва ке настапува во диското Ефект имаат кажано дека
е најдоброто диско во Источна Македонија...Исто така имаат доагано и Бјело Дугме и многу познати српски групи.
А Шатката и Окцето се супер bsplayer :D.
|Volkswagen|ако наминеш некогаш во диското нема да се покаеш...имам одено и навистина е супер.Сега е префрлен кај базентот таман да се фрли некој кој е пијан:pos:
Плус многу доагаат во Виница од соседните градови...
Има дури и група на фб:Да не беше Виница Кочани немаше да знае што е тоа нокен живот:pos:
A оние кои го мразат градот нема потреба да коментират на темава.

Чао Пријатно :smir:
 

stick figure

#MiaSanArsenal
Член од
2 мај 2010
Мислења
4.811
Поени од реакции
3.705
A тебе типче зошто ти смета толку Виница,мислам алоооооооооо да не ти сториле нешто Виничани па ги хејташ:icon_lol:
Инаку тоа колку има кафичи дојди и ке се увериш...според многумина кои доагале мегу кои и Тони Зен(а и вечерва ке настапува во диското Ефект имаат кажано дека
е најдоброто диско во Источна Македонија...Исто така имаат доагано и Бјело Дугме и многу познати српски групи.
А Шатката и Окцето се супер bsplayer :D.
|Volkswagen|ако наминеш некогаш во диското нема да се покаеш...имам одено и навистина е супер.Сега е префрлен кај базентот таман да се фрли некој кој е пијан:pos:
Плус многу доагаат во Виница од соседните градови...
Има дури и група на фб:Да не беше Виница Кочани немаше да знае што е тоа нокен живот:pos:
A оние кои го мразат градот нема потреба да коментират на темава.

Чао Пријатно :smir:
Ооооо виничанка! Мило ми е...
А сигурен сум дека овие што ја вреѓаат Виница се кочанчанци... Само се исфрустрирани оти немаат ни диско... :pos: :pos:
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
^
И мене ми е мило :pos:

Групата е мн јака на фб...

Се секавам имаше едно време група:Да не беше Кочани Виница немаше да знае што е тоа семафор ама веднаш стигна анти група и објаснување...

За разлика од кочанските семафори виничкото диско уште работе:D :D :D :pos: :pos: :pos: :pos:

Виница рулз
 

stick figure

#MiaSanArsenal
Член од
2 мај 2010
Мислења
4.811
Поени од реакции
3.705
Незнам што се курчат овие кочанците дека им е поубав градот. Па Виница е 300 пати по чист град од кочани. Паркот е еден од најдобрите во Македонија како и плоштадот. Теракотните икони се прочуени ги знаат секаде во светот. Летото туристи е полно... Кочани нека се фалат со една река. (па шо ние имаме 3 :baeh: )
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Можат да се фалат само со семафорите,но ко што кажав погоре.За разлика од семафорите виничкото диско уште работи...а да не беа Виница Кочани уште ке беа во таа дупка...

Скандаааааааааааааааааааал:icon_lol:
 
Член од
30 мај 2010
Мислења
100
Поени од реакции
7
XAxaxaxa ...

Скопјанец сум .. ама потекнувам од Виница-Блатец :)

За Блатец .. немам коментари нормално :P местото е убаво .. штета што многу од луѓето се во странство .. Италија и така натаму .. Зимно време е пусто , а летно време за Мала Богородица врие од народ ... во 200 квадратни метри 4 кафани .. за едно место како Блатец е многу :D

Виница .. убав град .. со преубава градска фонтана .. и за разлика од Скопје мозам да се опуштам и ми биде мир на душичката .. без етнички тензии ( читај албанци/Албанци ) , едноставно можам да идам кај сакам без да се вртам позади на секои 3-4 чекори ... Ефект мора да се напомене ..

И летово нормално дека планирам да поминам до Виница и Блатец :)

П.С бидејќи сум нов на форумов .. незнам од кога е темава и баш би сакал да добијам одговор а и мило ќе ми биде да направам муабет со Виничанка :)
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.632
Поени од реакции
3.506
A тебе типче зошто ти смета толку Виница,мислам алоооооооооо да не ти сториле нешто Виничани па ги хејташ:icon_lol:
Инаку тоа колку има кафичи дојди и ке се увериш...според многумина кои доагале мегу кои и Тони Зен(а и вечерва ке настапува во диското Ефект имаат кажано дека
е најдоброто диско во Источна Македонија...Исто така имаат доагано и Бјело Дугме и многу познати српски групи.
А Шатката и Окцето се супер bsplayer :D.
|Volkswagen|ако наминеш некогаш во диското нема да се покаеш...имам одено и навистина е супер.Сега е префрлен кај базентот таман да се фрли некој кој е пијан:pos:
Плус многу доагаат во Виница од соседните градови...
Има дури и група на фб:Да не беше Виница Кочани немаше да знае што е тоа нокен живот:pos:
A оние кои го мразат градот нема потреба да коментират на темава.

Чао Пријатно :smir:
da ne bea Kocancani vinicani odamna ke go zatvorea diskoto....:P:P:P:P
da ne bea Kocancani vinicani nemase da znaat so e toa oris..:P:P
:smir:

--- надополнето ---

guitarman.. напиша:
da ne bea Kocancani vinicani odamna ke go zatvorea diskoto....:P:P:P:P
da ne bea Kocancani vinicani nemase da znaat so e toa oriz..:P:P
:smir:



--- надополнето ---

A тебе типче зошто ти смета толку Виница,мислам алоооооооооо да не ти сториле нешто Виничани па ги хејташ:icon_lol:
Инаку тоа колку има кафичи дојди и ке се увериш...според многумина кои доагале мегу кои и Тони Зен(а и вечерва ке настапува во диското Ефект имаат кажано дека
е најдоброто диско во Источна Македонија...Исто така имаат доагано и Бјело Дугме и многу познати српски групи.
А Шатката и Окцето се супер bsplayer :D.
|Volkswagen|ако наминеш некогаш во диското нема да се покаеш...имам одено и навистина е супер.Сега е префрлен кај базентот таман да се фрли некој кој е пијан:pos:
Плус многу доагаат во Виница од соседните градови...
Има дури и група на фб:Да не беше Виница Кочани немаше да знае што е тоа нокен живот:pos:
A оние кои го мразат градот нема потреба да коментират на темава.

Чао Пријатно :smir:
pa vie samo so diskoto se falete...xxaaxax...
:smir:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom