Винг Чун Кунг Фу

Член од
10 септември 2010
Мислења
273
Поени од реакции
25
zaboravivte da kazete deka celta na wing-chun e i da se nanese teski povredi na protivnikot
 
Член од
27 март 2009
Мислења
1.051
Поени од реакции
112
zaboravivte da kazete deka celta na wing-chun e i da se nanese teski povredi na protivnikot
ЧИТАЈ ВНИМАТЕЛНО

ЦЕЛ


ЦЕЛТА на Винг Чун Кунг Фуе да ја развие физичката, менталната и духовната свест. Овие елементи не издигаат на повисоки нивоа на животот. Самосвесноста, самопочитувањето и должноста да служи, треба да бидат цел на секој борец. Оние кои вежбаат треба да медитираат и на овие принципи да го пронајдат својот мир низ учењето на Кунг Фу начинот на живот.


ФИЛОЗОФИЈА НА ВИНГ ЧУН


Оној кој се претставува како воин не е страшен;
Оној кој се одликува во борбата никогаш не е предизвикан во бес;
Оној кој го победува својот противник не се фали со тоа;
Оној кој ги изнајмува другите се понижува пред нив;
Ова е способност на избегнување на конфликти, која одговара на возвишеноста на рајот;
 
Член од
10 септември 2010
Мислења
273
Поени од реакции
25
ЧИТАЈ ВНИМАТЕЛНО

ЦЕЛ


ЦЕЛТА на Винг Чун Кунг Фуе да ја развие физичката, менталната и духовната свест. Овие елементи не издигаат на повисоки нивоа на животот. Самосвесноста, самопочитувањето и должноста да служи, треба да бидат цел на секој борец. Оние кои вежбаат треба да медитираат и на овие принципи да го пронајдат својот мир низ учењето на Кунг Фу начинот на живот.


ФИЛОЗОФИЈА НА ВИНГ ЧУН


Оној кој се претставува како воин не е страшен;
Оној кој се одликува во борбата никогаш не е предизвикан во бес;
Оној кој го победува својот противник не се фали со тоа;
Оној кој ги изнајмува другите се понижува пред нив;
Ова е способност на избегнување на конфликти, која одговара на возвишеноста на рајот;
da no celta na wing chun ne se bazira na toa sto ti si go napisal ima uste sto imas ispusteno ....
according to Wing Chun theory, these attacks, in contrast to one big attack, break down the opponent gradually causing internal damage.

. In this case primary hands are direct strikes to an opponent’s vital targets and the helping actions assist in this effort, or are used to injure the opponent by projecting him into obstacles in the environment.
 
Член од
10 септември 2010
Мислења
273
Поени од реакции
25
ЧИТАЈ ВНИМАТЕЛНО

ЦЕЛ


ЦЕЛТА на Винг Чун Кунг Фуе да ја развие физичката, менталната и духовната свест. Овие елементи не издигаат на повисоки нивоа на животот. Самосвесноста, самопочитувањето и должноста да служи, треба да бидат цел на секој борец. Оние кои вежбаат треба да медитираат и на овие принципи да го пронајдат својот мир низ учењето на Кунг Фу начинот на живот.


ФИЛОЗОФИЈА НА ВИНГ ЧУН


Оној кој се претставува како воин не е страшен;
Оној кој се одликува во борбата никогаш не е предизвикан во бес;
Оној кој го победува својот противник не се фали со тоа;
Оној кој ги изнајмува другите се понижува пред нив;
Ова е способност на избегнување на конфликти, која одговара на возвишеноста на рајот;
da no celta na wing chun ne se bazira na toa sto ti si go napisal ima uste sto imas ispusteno ....
according to Wing Chun theory, these attacks, in contrast to one big attack, break down the opponent gradually causing internal damage.

. In this case primary hands are direct strikes to an opponent’s vital targets and the helping actions assist in this effort, or are used to injure the opponent by projecting him into obstacles in the environment.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.160
Поени од реакции
4.756
Еден другар зборуваше дека сака да почне да тренира кунг фу ама не знае каде има во скопјево.....ај некој ако знае нека каќе па да му пренесам :)
 

Lu4ka

lu4ka
Член од
28 ноември 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Поздрав од Велес

Поздрав од Клубот за Традиционален Винг Чун - Шаолин .
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
720
Поени од реакции
256
Здраво.
Ме интересира ако некој знае да каже каде во Скопје има винг чун клубови, во кои населби. Сакам да почнам да тренирам, па не знам каде ми е најблиску :)...моментално живеам во Капиштец, па немам услови и не ми се исплаќа на пример да одам до Пинтија...
Однапред благодарам.

Баш во Капиштец го имаш тоа што го бараш јас како што знам позади заводот е
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
720
Поени од реакции
256
Да да знам, еве веќе тренирам 1,5 година таму. :)
И како си задоволен ? што можеш повеќе да ми кажеш за тренингот ? има нешто повеќе степени ?
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.509
И како си задоволен ? што можеш повеќе да ми кажеш за тренингот ? има нешто повеќе степени ?
Па до сега сум задоволен. Тренингот трае 1,5 саат. Има вежби за загревање, чи кунг медитација, се изработуваат формите, и се вежба одредена техника, во зависност од тоа кој на кое ниво е. Ако е човек посветен на тренингот и ако не забушава, може добро да научи. Јас ако се споредам себе си сега и пред да почнам да вежбам, сега сум во далеку подобра психичка и физичка кондиција.
Степени има, од 1 до 10. Кој сака може да полага, не е обврзно. Со положување на 10 степен се стекнува мајсторска титула. Се на се, доволно интересно за мене :)
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
720
Поени од реакции
256
Па до сега сум задоволен. Тренингот трае 1,5 саат. Има вежби за загревање, чи кунг медитација, се изработуваат формите, и се вежба одредена техника, во зависност од тоа кој на кое ниво е. Ако е човек посветен на тренингот и ако не забушава, може добро да научи. Јас ако се споредам себе си сега и пред да почнам да вежбам, сега сум во далеку подобра психичка и физичка кондиција.
Степени има, од 1 до 10. Кој сака може да полага, не е обврзно. Со положување на 10 степен се стекнува мајсторска титула. Се на се, доволно интересно за мене :)
Па да ти кажам стварно интересно е ова што ми го кажа,кажи ми како да дојдам до контакт со винг чунг тренерот за да можам да го прашам се што ме интересира ?
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.509
Па да ти кажам стварно интересно е ова што ми го кажа,кажи ми како да дојдам до контакт со винг чунг тренерот за да можам да го прашам се што ме интересира ?
Па се што треба е да дојдеш на еден тренинг. Ќе го прашаш и ќе ти каже подетално за тренинзите.
Почнуваме со тренинзи од септември. Локацијата е во Козле, после ресторанот Два Елена.
http://www.facebook.com/pages/Wing-Chun-kung-fu-klub-Strela/292767192744?sk=info
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
Подолго не сум во мк и не знам дали сеуште работи клубот на Ѓоре од Пинтија .Ако сеуште работи а сте се одлучиле за Винг Чун , тогаш да знаете подобар од него во РМ а и во околината нема .За све друго надвор од оваа вештина се знае, Кецко:helou:
Мислам дека уште работа,моментално мене ми е тренер Предраг Петревски и Васил Динковски незнае македонски пошто од раѓање живеел таму сега тука е преселен ама многу добар мајстор...
 

Носталгичен

Семкар
Член од
9 мај 2013
Мислења
18
Поени од реакции
0
Дечки ај ве молам кажете ми дали има во Аеродром некое асално место за тренирање Винг Чун или најблиското што е до Аеродром... И ако може да ми кажете каде точно е школото за Винг Чун во Кисела Вода, прочитав дека е на улица Добромир Хрс ама незнам точно каде... Би бил крајно благодарен ако ми кажете! Фала однапред! :icon_mrgr:
 
На врв Bottom