Вили, самовили...

Член од
30 јануари 2010
Мислења
101
Поени од реакции
17
непостојат такви работи секој напад е од нечистиот а не од воа или она.:smir:
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
42
Поени од реакции
6
Имам слушано доста приказни за вакви појави од баба ми.Сеништа,самовили,духови...:icon_roll
Како луѓето се сретнувале со нив,особено оние што живееле во селата.Морничави приказни за мали девојчиња и самовили кои ја земале душата на луѓето,невести во бел фустан кои на полноќ се појавувале на пругата во Кичево и многу други.
Во секој случај мислам дека барем 2% од овие раскажувања се вистинити,бидејќи не е еден човек кој има видено или почувствувано вакви појави (иако многумина се филмаат).Сепак,додека јас лично не видам или искусам,нема ништо да тврдам со сигурност.:)
 
Член од
24 февруари 2015
Мислења
1
Поени од реакции
3
На патот накај едно тетовско село пред брзо време се има појавено самовила,ја имаат видено повеќе луѓе,човекот што ми раскажуваше,човек пензионер со својата жена се враќале од гости навечер и на патот накај село Сиричино,слушнале удар како да изгазиле нешто,застанале и искочиле надвор и позади колата на 5 метри од нив жена свртена со грб,во бели алишта со долги црни коси стоела и наеднаш почнала да трча нагоре во шумата со пискање.
 
Член од
20 декември 2011
Мислења
92
Поени од реакции
44
На патот накај едно тетовско село пред брзо време се има појавено самовила,ја имаат видено повеќе луѓе,човекот што ми раскажуваше,човек пензионер со својата жена се враќале од гости навечер и на патот накај село Сиричино,слушнале удар како да изгазиле нешто,застанале и искочиле надвор и позади колата на 5 метри од нив жена свртена со грб,во бели алишта со долги црни коси стоела и наеднаш почнала да трча нагоре во шумата со пискање.

Истотака и на мене другар ми раскажуваше пред некое време дека во Србија во некое село кај што има он роднини, навечер се шетале со двајца братучеди низ некоја пољана и чуле музика. Застанале, загледале како облачиња на неколку метри пред нив и еден од братучедите свикал одма да легнат и да ги покријат очите. Откако прекинала музиката им одобрил да станат и им објаснил дека тоа се самовили кои играат и ако некој ги прекине го замајуваат и го носат доле накај шумата. Кажал дека местото е познато по нив и дека имало жители од селото кои тврдат дека луѓе исчезнале откако ги виделе самовиливе.Наводно од секое друштво што ќе ги затекнело по еден човек исчезнувал.
Дали е вистина неам поим, ја као Балашевич " јер ја само причам онако како чујем" ;)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.795
На патот накај едно тетовско село пред брзо време се има појавено самовила,ја имаат видено повеќе луѓе,човекот што ми раскажуваше,човек пензионер со својата жена се враќале од гости навечер и на патот накај село Сиричино,слушнале удар како да изгазиле нешто,застанале и искочиле надвор и позади колата на 5 метри од нив жена свртена со грб,во бели алишта со долги црни коси стоела и наеднаш почнала да трча нагоре во шумата со пискање.
Ја знам за приказна што ја раскажува еден бивши функционер, по потекло од тетовско, кога по ливадите како деца, приквечер, налетале на нив.
 

Dimitar :)

SA-MP lover
Член од
29 јануари 2015
Мислења
160
Поени од реакции
33
Е сега ја да ви кажам нешто.
Пред 5/6 години со брат ми ојдовме по риби. Пред да се доближиме до реката имаше еден маж и жена со коњови и ни викаат не одете накај реката и ние викеме оти да не одеме и овие викат ке се случи нешто чудно, и ја викам овие некој не нормални.
Улаваме у реката и слушаме женски гласови, гласовите викаа ОВИЕ НЕ НЕ ПОСЛУШАА КАКО СЕГА ДА ГИ КАЗНЕМЕ. И ја ојдов нагоре да видам дали имаше некој и само на камено имаше оставено некоја бела ткаенина како кошула беше. И ние страв у коските и бегаме накај дома. И таму дека беа тие луѓето шо ни викаа да не одеме у реката и таму имаше иста таква кошула. Заради тоа 3 дена не можев да засмијам
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.477
Ова со самовилите е останато одамна прв тоа го запишал Марко Цепенков за сите народни преданија за самовилите. Имено мојата куќа се наоѓа на место каде порано имало воденица според некој пишани верувања од споменатиот погоре на тоа место се собирале и живееле самовили и дека воопшто не е погодна локација за живење. Малку тешко се спие и стално имам некој кошмари друго до сега чувај боже се нема случено.
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Може и нешто виделе луѓето повеќе пати па им дале име самовили и тн. Но ако навистина видите вакви нешта и им заповедате во Име на Исус да заминат ќе заминат. Што укажува дека не се она што се прикажуваат. Но тоа се всушност демони кои завземаат разни форми.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Може и нешто виделе луѓето повеќе пати па им дале име самовили и тн. Но ако навистина видите вакви нешта и им заповедате во Име на Исус да заминат ќе заминат. Што укажува дека не се она што се прикажуваат. Но тоа се всушност демони кои завземаат разни форми.
За тебе и сијалица ако ти прегори дома, доказ за демони ќе ти биде тоа.
 
Член од
22 јуни 2016
Мислења
23
Поени од реакции
20
па јас мислам дека порано имало вакви работи сега не ! баба ми има кажувано нејзиниот дедо се враќал од пазар со коњ и видел самовили на еден извор како си ги перат кошулите ....и бело јагне претрчало пред него ..
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
imav citano za edna teorija deka samovilite se angeli koi ne bile dovolno dobri za da ostanat vo rajot nitu dovolno loshi za da bidat isprateni vo pekolot pa zatoa se nashle izmegju ovde na zemjata kako dobri no vo isto vreme i lukavi licnosti.
inaku samovilite kako sustestva pravilno poteknuvaat od paganstvoto i pretstavuvaat minorni bozestva na prirodata. takvi se elfovite vo skandinavski paganizam ili nimfi vo grcki i slovenski paganizam
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Abe imalo zabegan svet i kaj nas :) jas samovilite si gi zamisluvam kako nekoe seksi sushtestvo :) auuuu ama zabegan narod u pm
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Abe imalo zabegan svet i kaj nas :) jas samovilite si gi zamisluvam kako nekoe seksi sushtestvo :) auuuu ama zabegan narod u pm
точно ги замислуваш зашто во грчката митологија нимфите исто биле јаки заводнички се е**ле јако или со други зборови биле ороспии[DOUBLEPOST=1503331408][/DOUBLEPOST]
Lugjevo se iznagledale crtani na Disney.
и тоа шо викаш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom