Виличен зглоб

Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Баш ме интересира дали некој имал слични проблеми и како ги надминал.

Вилицата ми "пука" кога јадам ја отварам мн устата и слично , имам некое изместување али тоа не е толку страшно ( ваљда ) зашто знам еден куп луѓе што го имаат истиот проблем и не боли. Него пред недела и пол наеднаш почна да ме боли виличниот зглоб од едната страна бев на забар ми кажа да се зрачам со инфрацрвена ламба и да пијам витамин ц , б комплекс ... за 2-3 недели ко нов ке бидам пројде недела и пол абер неам од НОВ ептен сум status quo :D а многу боли на јадење едвај јадам ... и сеа му се десило ли некој како го излечил едно друго да сподели искуство , од она што прочитав на гугл нема некој посебни лекарства освен ладни облоги штедење на вилицата и слично ја го праам тоа ама некако џабе ми е а може и треба подолг период , незнам ?... епа ајде ако има некој нека сподели искуство ако не пак по лекари ке се мафтам :)
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.875
Јас сум адвансд левел, односно веќе не ми пука што е демоде искрено него ми се откачува од лежиште кога јадам па многу е возможно да ми падне негде :icon_mrgr: инаку лек нема, освен да одиш горе на клиника фацијално одделение да ти баат. Евентуално еден бокс за да ти падне и да ти наместат нова. Те сфаќам потполно ама мора на шега да ја тераме работава.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Јас сум адвансд левел, односно веќе не ми пука што е демоде искрено него ми се откачува од лежиште кога јадам па многу е возможно да ми падне негде :icon_mrgr: инаку лек нема, освен да одиш горе на клиника фацијално одделение да ти баат. Евентуално еден бокс за да ти падне и да ти наместат нова. Те сфаќам потполно ама мора на шега да ја тераме работава.
Ти има некад у супа паднато ?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Штедење на вилицата :icon_lol:, помалку леб јадење и зборување :icon_lol:.

Него знаеш што е проблемот, мускулот од вилицата е тоа е, го немам јас тој проблем сега откога почнав интензивно да вежбам и креатин да пијам напоредно со тоа, ми се измени фацата и мускулот кај вилицата ми се разви и немам никакви болки тука. Инаку не дека многу ме болеше ама ме нервираше бев пречуствителен на моменти здрвеност кај образите, а сега болки нема само моќ и мускули :icon_lol:.
 
Член од
12 март 2013
Мислења
92
Поени од реакции
17
Баш ме интересира дали некој имал слични проблеми и како ги надминал.

Вилицата ми "пука" кога јадам ја отварам мн устата и слично , имам некое изместување али тоа не е толку страшно ( ваљда ) зашто знам еден куп луѓе што го имаат истиот проблем и не боли. Него пред недела и пол наеднаш почна да ме боли виличниот зглоб од едната страна бев на забар ми кажа да се зрачам со инфрацрвена ламба и да пијам витамин ц , б комплекс ... за 2-3 недели ко нов ке бидам пројде недела и пол абер неам од НОВ ептен сум status quo :D а многу боли на јадење едвај јадам ... и сеа му се десило ли некој како го излечил едно друго да сподели искуство , од она што прочитав на гугл нема некој посебни лекарства освен ладни облоги штедење на вилицата и слично ја го праам тоа ама некако џабе ми е а може и треба подолг период , незнам ?... епа ајде ако има некој нека сподели искуство ако не пак по лекари ке се мафтам :)
Земи еден шраф 10ка и стегни ја убаво нигде нема да оди ;) :pos:. Шала настрана на секој му пука :icon_mrgr:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
океј за пукањето нека пука не ми смета :D него муабетот беше за болките задње време зашто едвај јадам :)
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.645
Поени од реакции
1.894
Исто ми беше и мене еден период. Ми крцкаше, па ме болеше и на моменти ми излегуваше од лежиште, ама со време ми помина. Сеа само крцка кога јадам на пример.
Немај гајле. Ако ептен те боли види што ќе ти речат лекариве ама генерално би требало да ти помине без проблем.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
одете на максилофацијална хирургија, зградата до стоматологија. Мислам дека се средува ова со хируршки зафат.
 
Член од
23 јануари 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Чувствувам дека ми е морална одговорност да ги предупредам сите коишто имаат проблеми со виличниот зглоб НИКАКО да не одат во ДентаЕС во Кисела Вода кај др. Елена. Јас имав ужасно искуство од 4 месеци со носење оклузален сплинт од таму. Болките не само што не ми се намалија, туку и зголемија. Тотална незаинтересираност од нејзина страна за пациентот. За повеќе детали за мојот таканаречен третман, спремен сум на детални одговори, само прашајте. Уште еднаш, ИЗБЕГНУВАЈТЕ ја оваа ординација и оваа докторка. Одете си на клиника, ги имаат сите методологии да се справат со овој проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom