Викенд без ДДВ

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
KONECNO.....vikend brz DDV ke imame na 10, 11, 12 oktomvri....:oleee:
И ова ке биде како тие црни петок денови ке напумпаат цени до плафон и демек ке спуштат после демек попуст невиден.Или ке има попусти само за крш работи.Немаме ние култура и менталитет за овакви работи за жал.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.074
Поени од реакции
3.225
KONECNO.....vikend brz DDV ke imame na 10, 11, 12 oktomvri....:oleee:
На 11 и 12 се ќе биде затворено, значи на 10 ќе има колење,
а инаку каде го дозна ова и кој се деталите, дали ќе има комплет 18%, на кој производи и сл.
на пример си имаш цистерна за нафта и си ја полниш после ја продаваш за поскапо, или па си купуваш тоалет за 100 години:cautious:
 
D

Deleted member 12196

Гостин
А кога ќе биде следниот викенд без ДДВ?
Да си купам троа повеќе леб, па следниот викенд повторно. :) :)
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
KONECNO.....vikend brz DDV ke imame na 10, 11, 12 oktomvri....:oleee:
Mnogu e glupavo osmislena merkata zatoa sto ke treba vo prodavnica da ja platis celata suma pa potoa ke treba da ja skeniras fiskalnata na aplikacijata moj ddv i da cekas na transakciska smetka povrat na Ddv od 18% znaci ne ja odbivaat cenata vo prodavnicite plus ima ogranicuvanje poveke od 30.000 denari nemozes da potrosis toj den znaci ima limit toa e makedonska rabota


Sto bi rekle braka srbi OBECANJE LUDO RADOVANJE
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Реално, многу попрактично е така отколку за 3 дена секоја една продавница да менува цени и да прави нови пресметки. Тоа што нема сите да го имаат бенефитот, а и што може да им текне за странски производи да не важи е друга работа.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Реално, многу попрактично е така отколку за 3 дена секоја една продавница да менува цени и да прави нови пресметки. Тоа што нема сите да го имаат бенефитот, а и што може да им текне за странски производи да не важи е друга работа.
Nema potreba prodavnicite da gi menuvaat cenite ednostavno e sto i da kupis treba da ti go odbijat DDV to od sumata i da platis vo kes 18% pomala suma a ne skeniranje na Fiskalni smetki gluposti nevideni
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Реално, многу попрактично е така отколку за 3 дена секоја една продавница да менува цени и да прави нови пресметки. Тоа што нема сите да го имаат бенефитот, а и што може да им текне за странски производи да не важи е друга работа.
Оваа мерка важи само за домашни производи, што значи, што избор имам на домашни македонски производи од бела техника и лаптоп...Се разочарав:(...а и лимитот до 30 000 ден.вредност на купената стока...намештај како да се купи?
Безвезе.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.074
Поени од реакции
3.225
Оваа мерка важи само за домашни производи, што значи, што избор имам на домашни македонски производи од бела техника и лаптоп...Се разочарав:(...а и лимитот до 30 000 ден.вредност на купената стока...намештај како да се купи?
Безвезе.
АХАХХААХ за постот.

Домашна бела техника имаш од Раде Кончар, Антигона, ми се чини имаше и бојлери од една Велешка фирма (не ми текнува за името), можеш да си купеш штафови, шајки, мрежа од Брако, и цемент не е лоша работа ако правеш куќа, можеш и цигли од Еленица или ќерамиди од Виница,
од јадењето шо трае можеш пуно гајби пиво, вино г'з папир, зејтин, има работи само шо ќе биде 1 ден и ќе треба да имаш многу пари за сите во фамилијата потрошат 30к баш тој ден, а и трговците ќе немаат толкави залихи да ги опслужат сите заинтересирани,
шо би рекле кој има пак ќе си има, кој нема ништо не му мењаат неколку стотки.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
АХАХХААХ за постот.

Домашна бела техника имаш од Раде Кончар, Антигона, ми се чини имаше и бојлери од една Велешка фирма (не ми текнува за името), можеш да си купеш штафови, шајки, мрежа од Брако, и цемент не е лоша работа ако правеш куќа, можеш и цигли од Еленица или ќерамиди од Виница,
од јадењето шо трае можеш пуно гајби пиво, вино г'з папир, зејтин, има работи само шо ќе биде 1 ден и ќе треба да имаш многу пари за сите во фамилијата потрошат 30к баш тој ден, а и трговците ќе немаат толкави залихи да ги опслужат сите заинтересирани,
шо би рекле кој има пак ќе си има, кој нема ништо не му мењаат неколку стотки.
така е, а знаеш ли дали попустите ќе важат по продавниците, пример, еве сега Сетек дава 30% попуст на призводите или нема попуст во денови на викенд без ДДВ?
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
така е, а знаеш ли дали попустите ќе важат по продавниците, пример, еве сега Сетек дава 30% попуст на призводите или нема попуст во денови на викенд без ДДВ?
Што им менува на Сетек дали викендот е без ДДВ?

Тие ќе си ја наплатат цела сума, парите од ддв најверојатно ќе ги враќа државата.

И јас планирав нешто ама ако е само за МК производи ќе ми пропадне.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Што им менува на Сетек дали викендот е без ДДВ?

Тие ќе си ја наплатат цела сума, парите од ддв најверојатно ќе ги враќа државата.

И јас планирав нешто ама ако е само за МК производи ќе ми пропадне.
Нас ни менува ако ги укинат попустите...подобро 30% попуст отколку 18% од ддв.
Не ја разбирам многу работата, но живи били па видели на 10 октомври.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.074
Поени од реакции
3.225
така е, а знаеш ли дали попустите ќе важат по продавниците, пример, еве сега Сетек дава 30% попуст на призводите или нема попуст во денови на викенд без ДДВ?
У Сетек незнам дали има нешто македонско, и да има тоа ќе го снема за секунда, пишав одприлика кој фирми се за апарати кај нас, имаш железарија, цигли, ќерамиди, цемент од градежни работи, храна имаш ама таму е 5% ДДВ, кај некој производи е и 0%, па не е баш исплатлива варијанта, подобро цела фамилија да купат цигли за цела куќа, ќе и дојде по 5000 од човек, за храна сигурно нема да потрошиш 30к Х 4 во фамилија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom