Виза за во Франција

Член од
28 февруари 2009
Мислења
284
Поени од реакции
138
Шенген Виза, Работна виза, Виза како студент... На кој начин може да добијам виза за живеење во Франција ? Имам дечко Французин, живеев таму 3 месеца али поради нашата паметна земја морав да се вратам назад :) Моментално сме во Македонија поради тоа што морам да останам мин. 3 месеца тука за да можам да се вратам назад.
Виза како студент е добар начин но за жал рокот на пријавување е до 31 јануари така што немам време да аплицирам.
Работна виза е добро решение но не сум информирана на кој начин може да ја добијам.
Не сакам да се венчаме уште сега, сеуште ни е рано. :)

Некој совет, информација ? Поззз
 
L

Luki Junior

Гостин
Шенген Виза, Работна виза, Виза како студент... На кој начин може да добијам виза за живеење во Франција ? Имам дечко Французин, живеев таму 3 месеца али поради нашата паметна земја морав да се вратам назад :) Моментално сме во Македонија поради тоа што морам да останам мин. 3 месеца тука за да можам да се вратам назад.
Виза како студент е добар начин но за жал рокот на пријавување е до 31 јануари така што немам време да аплицирам.
Работна виза е добро решение но не сум информирана на кој начин може да ја добијам.
Не сакам да се венчаме уште сега, сеуште ни е рано. :)

Некој совет, информација ? Поззз
Венчавка
Бугарски пасош.
Квазивработувајне.
Озбилно Вработувајне.
 
Член од
28 февруари 2009
Мислења
284
Поени од реакции
138
Венчавка
Бугарски пасош.
Квазивработувајне.
Озбилно Вработувајне.
Венчавка само ако не најдам друго решение,
Подобро ке се венчам одколку да се молам со години за да бидам Бугарка
Квазивработување и Озбилно Вработување - незнам што сакаш да кажеш :)
--- надополнето: 27 јануари 2013 во 15:44 ---
Благодарам ке ги разгледам начините по детално.

Дозвола за “Сезонски работник’’
Доколку сте вработени со сезонски договор за работа за период од повеќе од три месеци.
Привремената дозвола за престој, која важи три години со можност за обновување, ќе ви овозможи да
вршите сезонска работа најмногу 6 месеци во период од 12 последователни месеци. Можете да
кумулирате повеќе договори по ред, под услов да се обврзете на престој од не повеќе од шест месеци
годишно во Франција и да го одржувате вашиот вообичаен престој надвор од Франција. Со оваа
дозвола на вашето семејство не му е дозволено да ве придружува.

Дали некој знае како може да го добијам овој начин на работна виза подетално.
Какви документи ми требаат ? Дали може било која фирма да ми го издаде ова или има некој поконкретни правила ?
--- надополнето: 27 јануари 2013 во 15:45 ---
Живејте со французот во Македонија и натерај го да инвестира тука :D
Нема леб тука, посебно од кога се вратив некам да размислувам за раб во Мак
 
L

Luki Junior

Гостин
Венчавка само ако не најдам друго решение,
Подобро ке се венчам одколку да се молам со години за да бидам Бугарка
Квазивработување и Озбилно Вработување - незнам што сакаш да кажеш :)
Ти си знааш најубаво, за венчавката и за молејнето да бидеш Бугарски државјанин. Иако, со него нема да си ограничена по никаков начин коа си там, и нема да зависеш ако французино реше да те откаче...

Еми ако знааш француски и имаш некакви квалификации, вработи се. Франција има потреба од млади квалитетни кадри со нефранцуско потекло....

Или вработи се како детегледачка, плус на некоја школа да тераш некои курсове за доусовршувајне на францускио. Тава ти е квази вработувајне. Работеш нешто, устварни ништо, а некој ти гарантира за документи.
Или ако дечко ти има роднини со мали деца, они да дадат едно писмо колко да земеш виза за детегледачка.
 
Член од
28 февруари 2009
Мислења
284
Поени од реакции
138
Епа за тоа се информирам. Имам многу луѓе од таму што може да ми помогнат но незнам како оди цела таа процедура околу тоа писмо. Сигурно не е туку така лесно само напиши писмо, ја сакам Штрудла да работи кај мене 1 година и готово. :)
 
L

Luki Junior

Гостин
Епа за тоа се информирам. Имам многу луѓе од таму што може да ми помогнат но незнам како оди цела таа процедура околу тоа писмо. Сигурно не е туку така лесно само напиши писмо, ја сакам Штрудла да работи кај мене 1 година и готово. :)
Најбрзо и најевтно ти е венчавка.
Се друго има ризик да те одбијат.
Побавно, понезависно ти е да си најдеш работа на професијата (освен ако не си учиталка по француски).
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
Дозвола за “Сезонски работник’’
Доколку сте вработени со сезонски договор за работа за период од повеќе од три месеци.
Привремената дозвола за престој, која важи три години со можност за обновување, ќе ви овозможи да
вршите сезонска работа најмногу 6 месеци во период од 12 последователни месеци. Можете да
кумулирате повеќе договори по ред, под услов да се обврзете на престој од не повеќе од шест месеци
годишно во Франција и да го одржувате вашиот вообичаен престој надвор од Франција. Со оваа
дозвола на вашето семејство не му е дозволено да ве придружува.

Како оди процедурава?
 

jasisamojas

Не ми треба титула
Член од
26 ноември 2008
Мислења
762
Поени од реакции
423
Аплицирај на француски универзитет за студентско место, и откога ќе добиеш потврда дека смееш да студираш, ќе си извадиш виза преку амбасада.
 
Член од
28 февруари 2009
Мислења
284
Поени од реакции
138
Дозвола за “Сезонски работник’’
Доколку сте вработени со сезонски договор за работа за период од повеќе од три месеци.
Привремената дозвола за престој, која важи три години со можност за обновување, ќе ви овозможи да
вршите сезонска работа најмногу 6 месеци во период од 12 последователни месеци. Можете да
кумулирате повеќе договори по ред, под услов да се обврзете на престој од не повеќе од шест месеци
годишно во Франција и да го одржувате вашиот вообичаен престој надвор од Франција. Со оваа
дозвола на вашето семејство не му е дозволено да ве придружува.

Како оди процедурава?
Работодавачот мора да ти даде писмо со кое гарантира дека ке работиш таму на одредено време, По детално барам и јас али нема некој попаметен да ни објасни што поточно треба да се направи :)
--- надополнето: 27 јануари 2013 во 17:20 ---
Аплицирај на француски универзитет за студентско место, и откога ќе добиеш потврда дека смееш да студираш, ќе си извадиш виза преку амбасада.
Таков ми беше планот али пред 2 дена видов дека аплицирањето е до 31 јануари :/ Не очекував да е толку рано да избркав порано работа :/
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
Работодавачот мора да ти даде писмо со кое гарантира дека ке работиш таму на одредено време, По детално барам и јас али нема некој попаметен да ни објасни што поточно треба да се направи :)
Не треба попаметен треба поинформиран
 

jasisamojas

Не ми треба титула
Член од
26 ноември 2008
Мислења
762
Поени од реакции
423
Таков ми беше планот али пред 2 дена видов дека аплицирањето е до 31 јануари :/ Не очекував да е толку рано да избркав порано работа :/
Можеби тој рок е ако сакаш да почнеш да студираш од летниот семестар, а на пример ако планираш да студираш од октомври 2013, можеби ќе имаш друг рок да речеме до мај или јуни.
 
Член од
28 февруари 2009
Мислења
284
Поени од реакции
138
Можеби тој рок е ако сакаш да почнеш да студираш од летниот семестар, а на пример ако планираш да студираш од октомври 2013, можеби ќе имаш друг рок да речеме до мај или јуни.
ЗАПИШУВАЊЕ НА ФРАНЦУСКИТЕ УНИВЕРЗИТЕТИ

За запишување во прва или втора година на универзитет, студентите мораат задолжително да ја следат процедурата ДАП (Demande d’admission préalable) т.е барање за прелиминарно запишување на универзитет.
На универзитетите во Франција не се полага приемен испит, единствено се бара кандидатот да има положено матура. Меѓутоа, за странските студенти е задолжителен тестот по француски јазик (Тест за познавање на француски јазик за процедурата ДАП - Барањето за прелиминарно запишување).
Ослободени од овој тест се оние кандидати кои имаат официјална диплома за познавање на францускиот јазик ДАЛФ (Диплома за продлабочено познавање на француски јазик), ниво Ц1 и Ц2 според заедничката референтна европска рамка за јазици, како и оние кои имаат ДЕЛФ (Диплома за познавање на француски јазик), ниво Б2. Меѓутоа, и тие треба да го пополнат истото барање за пред запишување и во истиот временски рок.
Учениците кои завршиле франкофонска билингвална паралелка и го положиле завршниот тест од билингвалната настава исто така се ослободени од Тестот за познавање на француски јазик за процедурата ДАП.

Секако, треба да се знае дека универзитетите се автономни и имаат право да побараат полагање на тест по француски јазик.
Формуларот за пријавување на универзитет може да се подигне почнувајќи од 1 декември во Одделот Кампус Франс или да се најде во електронска верзија на веб страната на Министерството за образование.
Краен рок за доставување на барањето е 31 јануари.
За запишување на Мастер или Докторат, вашата кандидатура треба да ја доставите директно до Универзитетот на кој сакате да ја следите соодветната програма. Комисијата за селекција ќе ја разгледа вашата кандидатура и ќе ви даде одговор. Крајниот рок за пријавување зависи од календарот на секој универзитет одделно.
Што се однесува до запишување на Високите школи и специјализираните школи и институти, роковите и модалитетите се различни и се препорачува да се побараат информации директно од соодветните образовни институции.
 
Член од
21 април 2012
Мислења
366
Поени од реакции
186
Наj добра варианта ти е Бугарски пасош, веке повекето работи можат да се работат без баранjе дозвола. А от 31.12.2013г. нема да има никаде во ЕУ органичуванjе за бугарски пасоши.
Ако несакаш ова, моj совет би бил консултациjа со френски имиграционен адвокат. Преку 1 час и 100 евро ке ти каже све што треба да знаеш.
Внимаваj со сите писма/декларации дека пишуваш, оти утре ако одземеш виза за студент, ама излажеш и не одиш во универзитет да студиш ке те депортират и може да ти забранат влез во Франциjа за 5г.
Исто е со работата, неkоj роднина на дечкото ке подпише дека ке одиш да им гледаш деца, али ако полициjата провери и не си тамо? Или па ако разберат дека си со дечкото може да не ти дадат виза оти може да сметат дека ти требе дечкото само за ЕУ пасош и може и виза да не ти дадат.
По добре не кажуваj за дечкото, ако одиш во френското посолство за виза.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom