Вие vs. Вашето работно место

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Темава ја отварам, како и секоја досега отворена тема на кајганава за да може секој (во случајов, оние со работно искуство), да продискутираат за нивниот однос спрема нивното работно место, нивната позиција во една компанија или односот на некој кој работи физичка работа.
Значи нема ограничување, поентата е- вашиот однос со работата, т.е дали си го гледате строго само вашиот интерес, за на крајот само да земете плата и ништо повеќе или се грижите (колку-толку) и за исполнување на работните задачи, за угледот на фирмата, зголемување на репутацијата на вашето работно место со други луѓе (ја фалите фирмата каде што работите) и сл.
На пр. еднаш видов работници од некоја фирма што во моја зграда местеа вентилација во некој стан. Логична претпоставка е дека нема да работат само во еден објект и да си одат дома, туку дека ќе исполнат дневната норма од 8 работни часови.
Комбето отворено, овие се распослале на трева, земале пиво, се излежуваат и едниот му вика на другиот: - Абе Ѓоре никој не е како тебе, се одмараш повеќе од директорот, к*р те боли, џапаш пиво, гајле немаш. Ѓоре одговара- "Искрено к*р ме боли дали фирмава ќе работи добро, дали директорот ќе има пари, битно јас ќе земам дневница.
Епа проста масо, како ќе земеш дневница и плата, ако ти како работник во таa фирма не ги исполнуваш работните обврски, преку кои ќе се остварува профит, чиј што дел ќе послужи и за твоја плата.
Дали вие сте како Ѓоре или поинакви? :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Само накратко ќе кажам дека сум посветен максимално на тоа што го работам ако истото ме интересира, во случај да не ме интересира имам некаква работна етика и работам доволно колку да си ја завршам работата. Во продолжение еве линк на еден интересен текст од еден блогер, кој прави дистинкција помеѓу хрватски и јапонски работник и менталитет, како и дел од причините зошто е тоа така.

http://babl.blog.hr/2007/08/1623135311/zasto-hrvatska-nije-dorasla-japanu.html
 
S

Shellshock nam67

Гостин
profesionalnost (izvrsuvanje navremeno na svoite obrvrski, pocituvanje na rabotnoto vreme i vremeto za pauza ), i nema da imas nikakvi problemi so svojata rabota.
nikakvo ogovaranje posto od slusatel so tek na vreme ce bides involviran vo nekoj carsiski muabet od kolgegite koi patem receno cekaat i najmal zbor da kazes protiv sefot so cel da kodosat.
znaci nakratko bidi prav profesionalec
a nerabotnici imalo ima i ce ima vo idnina koga togas ce platat za svojata neprofesionalnost
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Работам 10-12 часа во сопствена фирма,а понекогаш знам да останам и повеќе да им помогнам на работниците за побрзо да ги завршат работните задачи.Нормално ако има потреба и тие остануваат подолго.Мразам оговарање и лажење и секогаш се залагам проблемите да се кажат и решат во фирмата.
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Kako funkcionira javnata administracija !!!
Klataj vrata-zimaj plata !!!
Od 100% vraboteni(personal), 20/30% navistina rabotat i si ja zasluzuvaat platata, pa duri i mnogu povekje ... no onie ostanatite(mnozinstvoto) se bukvalno kazano klataj vrata-zimaj plata, idat na rabota u 10h, a si odat u 13h, koga kje im prdne si iskacaat od rabota i si pazarat, si setaat, si pijat kafence i si jadat po bliskite restorancinja, kafancinja, bas *ur gi boli, non-stop se edni isti "rabotnici" se po boleduvanja, slobodni denovi, zimski odmori, letni odmori, proletni odmori, esenski odmori i.t.n., a nekoj nema pravo ni na dve nedeli godisen(leten) odmor !!! Vazno kje si zemat oni platicka, zagarantirano.
E toa e najlosoto vo nasata javna administracija, site zemaat plata, a samo 20/30% ja zasluzuvaat istata, pa duri i pogolema od taa !!!
Do koga kje funkcionira vaka nasiov javen servis, koj treba da im sluzi na gragjanite, vprocem zatoa i e javen servis, odnosno javna administracija ... i do koga kje se prenatrupuva javnata administracija ??? Jas nemam protiv, neka primaat nov personal, no da primaat lica po struka, na pr. vo bolnicite neka primaat medic. personal, a ne vratari, cuvari, soferi, majstori, kuriri, cistacki, menadzeri(ekonomisti), pravnici i.t.n. i toa so lopata da gi rines, povekje ima vakvi, otkolku medicinski personal: med. sestri/tehnicari, med. laboranti, biolozi, biohemicari, doktori, hirurzi i.t.n. Istiot e slucajov i vo skolstvoto, kako i vo drugite granki na drzavnata administracija ....
I zasto po ministerstvata se primaat na eden minister po desetmina zamenici, sekretar/k/i, portparoli i.t.n. zarem toa ne e preoptovaruvanje i na taa institucija, kako i na budzetot !!!
A za licata koi se vraboteni, zemaat redovno plati, a sedat t.e. "rabotat" po doma, bidejkji nemalo nitu prostor, nitu stolcinja za sedenje, nitu pak rabota ... e za niv NO COMMENT :facepalm::facepalm:
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Kako funkcionira javnata administracija !!!
Klataj vrata-zimaj plata !!!
Od 100% vraboteni(personal), 20/30% navistina rabotat i si ja zasluzuvaat platata, pa duri i mnogu povekje ... no onie ostanatite(mnozinstvoto) se bukvalno kazano klataj vrata-zimaj plata, idat na rabota u 10h, a si odat u 13h, koga kje im prdne si iskacaat od rabota i si pazarat, si setaat, si pijat kafence i si jadat po bliskite restorancinja, kafancinja, bas *ur gi boli, non-stop se edni isti "rabotnici" se po boleduvanja, slobodni denovi, zimski odmori, letni odmori, proletni odmori, esenski odmori i.t.n., a nekoj nema pravo ni na dve nedeli godisen(leten) odmor !!! Vazno kje si zemat oni platicka, zagarantirano.
E toa e najlosoto vo nasata javna administracija, site zemaat plata, a samo 20/30% ja zasluzuvaat istata, pa duri i pogolema od taa !!!
Do koga kje funkcionira vaka nasiov javen servis, koj treba da im sluzi na gragjanite, vprocem zatoa i e javen servis, odnosno javna administracija ... i do koga kje se prenatrupuva javnata administracija ??? Jas nemam protiv, neka primaat nov personal, no da primaat lica po struka, na pr. vo bolnicite neka primaat medic. personal, a ne vratari, cuvari, soferi, majstori, kuriri, cistacki, menadzeri(ekonomisti), pravnici i.t.n. i toa so lopata da gi rines, povekje ima vakvi, otkolku medicinski personal: med. sestri/tehnicari, med. laboranti, biolozi, biohemicari, doktori, hirurzi i.t.n. Istiot e slucajov i vo skolstvoto, kako i vo drugite granki na drzavnata administracija ....
I zasto po ministerstvata se primaat na eden minister po desetmina zamenici, sekretar/k/i, portparoli i.t.n. zarem toa ne e preoptovaruvanje i na taa institucija, kako i na budzetot !!!
A za licata koi se vraboteni, zemaat redovno plati, a sedat t.e. "rabotat" po doma, bidejkji nemalo nitu prostor, nitu stolcinja za sedenje, nitu pak rabota ... e za niv NO COMMENT :facepalm::facepalm:
До кога може стопанството да издржи не знам,ама кога нема да може да издржи ги чека исто сценарио како гејците
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
кај мене на работа дојдоа неколку стручњаци-инжињери ЈАПОНЦИ
од истата струка како компанијата да помогнат во усовршување на
произвоството.Наутро први се во погон спремни со цела заштитна
опрема да им се изнагледаш.Веднаш се ваќат за работа.А нашине
ВСС-кадри уште не станале дома.За облакање работнички чевли
да не арчиме муабет.Ние работниците не сме покусо,одиме на
ручек-пауза па потоа два саати ќе исполегнеме по травата.
Видоа што видоа,се собраа и си отидова више не стапнава во
фабриката а изгледа и во земјава.
-------------------------------------------------------------------------------
е ова е Македонија
овде се зема плата за повремена присатност на работа
а не за успешно и целосно завршена работа
и затоа ни е состојбата таква каква што е.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Газдата е крив во дадениот пример. Ако на Ѓоре му ја „врзеш“ дневницата во процент од завршена монтажа, Ѓоре нема да пие пиво туку ќе трча во тие 8 саати да заврши што повеќе работи. И второ како може вака некој да размислува не ми е јасно, па ако не работи ќе го бутне газдата во минус и на крај или ќе го избрка и ќе нема плата или ќе ја затвори фирмата и пак ќе нема плата за Ѓоре.
Заврши си ја работата па потоа ако сакаш журка прави на работа, мене не ми смета. Платата е врзана со профитот, колку пари толку музика.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Бидејќи и не е се така сјајно во нашите фирми, голем дел на црно работат, што му е обврска на Ѓоре да се секира дали фирмата ќе работи успешно или не, за тоа нека се грижи газдата, за работниот ден на Ѓоре му е гајле да дојде на работа, да сработи тоа што ќе му го дадат, да му дадат дневница и да си оди дома после 8 часа, ако тоа е можно. Кај нас многу работници се секираат дали фирмата ќе успее, па за тоа работат прекувремено, кои нормално никој не им ги плаќа, а со тоа газдата ќарува, мислите на газдите го ценат тоа??
Дали 1% го ценат, сум бил сведок на случај кога работникот врши многу работа за газдата за што потоа да го отпушти, но газдата заработува кривична за делото, и патем работникот нема ни убава куќа ни супер џип ништо, е тоа е фала од газдите за сите напори што ги правите за да успее фирмата. Да ќе се залагам ако и јас имам нешто од тоа, како на пример акции и слично, каде што со самото растење на фирмата и мојот профит расте, во секој друг случај колку плата толку музика
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Бидејќи и не е се така сјајно во нашите фирми, голем дел на црно работат, што му е обврска на Ѓоре да се секира дали фирмата ќе работи успешно или не, за тоа нека се грижи газдата, за работниот ден на Ѓоре му е гајле да дојде на работа, да сработи тоа што ќе му го дадат, да му дадат дневница и да си оди дома после 8 часа, ако тоа е можно. Кај нас многу работници се секираат дали фирмата ќе успее, па за тоа работат прекувремено, кои нормално никој не им ги плаќа, а со тоа газдата ќарува, мислите на газдите го ценат тоа??
Дали 1% го ценат, сум бил сведок на случај кога работникот врши многу работа за газдата за што потоа да го отпушти, но газдата заработува кривична за делото, и патем работникот нема ни убава куќа ни супер џип ништо, е тоа е фала од газдите за сите напори што ги правите за да успее фирмата. Да ќе се залагам ако и јас имам нешто од тоа, како на пример акции и слично, каде што со самото растење на фирмата и мојот профит расте, во секој друг случај колку плата толку музика
се согласувам ... а како заврши случајот со кривичната ...?
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
се согласувам ... а како заврши случајот со кривичната ...?
Не е битно тоа, битно е дека и покрај криминалната работа што ја завршила никаква благодарност нема туку ја има избркано од работа. Кога мислам на благодарност мислам да и фрли некоја пара како провизија и слично. Једино да се трудиш на работа е ако сакаш утре истата работа ти да ја работиш па на тој начин да научиш, во секој друг случај испаѓаш изманипулирана будала.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
јас мислев дека е работно искористување, а не дека и криминал е вклучен ... извини што прашав ...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Какви споредби јапанци со балканци ...можда треба и со данци да се споредиме. Зашто сме неработници, а?...стопати повторена невистина, некој ќе сфати озбилно.
Па да ги споредиме и газдите какви се, колку плаќаат за час, предвреме завршена работа, колку што оствариле поголема добивка од трудот на работникот...по завршна сметка некоја награда, нешто околу НГ, празници, делници...Зошто сме различни? За 100-400 евра колку што се зема низ Македонијава, јапонец и марсовец со прст не би мрднал.
Затоа иако постојат и класика неработници (воглавно ради генетика и воспитување), воглавно го гледам ова као проблем до раководител и газда,...ако знаат да наградат макар и со љубезен збор и однос, слободен ден за со семејството, почит кон неработни денови и раб. време...

Ова -за Хеидерн- не важи за државните каде луѓето се деца на градоначалници, внуци на ратници, лепачи на плакати, братучеди на чичко му од локална единица, моЧник.. оној...таму добиваат награди за спиење, не смееш да се замериш со нив пошто утре ќе те цепа казна шефот, ...затоа ќе остане мочвара уште долго време освен во случаи каде си неопределен или си против нив, тогаш си јок.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Газдата е крив во дадениот пример. Ако на Ѓоре му ја „врзеш“ дневницата во процент од завршена монтажа, Ѓоре нема да пие пиво туку ќе трча во тие 8 саати да заврши што повеќе работи. И второ како може вака некој да размислува не ми е јасно, па ако не работи ќе го бутне газдата во минус и на крај или ќе го избрка и ќе нема плата или ќе ја затвори фирмата и пак ќе нема плата за Ѓоре.
Заврши си ја работата па потоа ако сакаш журка прави на работа, мене не ми смета. Платата е врзана со профитот, колку пари толку музика.
a koj ce im opne na onie vo Administracija od koj cel narod trpi !!!
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Deka rabotnicite se mrzelivi(ne site) drzi voda toa mislenje, za makedonskiot rabotnik zboram, a ne za germanskiot ili japonskiot !!
Deka i gazdite se takvi kakvi sto se i toa drzi voda !!
No rabotnikot odi da raboti kaj gazdata(bilo koj gazda), za dnevnica t.e. za plata, a ne za i on da bide gazda t.e. i on da gazduva !! E sega toa sto u Makedonijava sekoj si zamislja i posakuva/fantazira deka e gazda/kapitalista, dlaboko se laze !!
Gazdata e dolzen da mu dade plata na vraboteniot, onolku kolku sto mu e dogovoreno, a gazdata vo nikoj slucaj ne e dolzen, da go razbudi od krevet vraboteniot, da go zeme so kola od doma, da go odnese u firma, da mu dade i rucek i pienje, da mu plati za na odmor, da mu plati za novogodisen docek, svadba, slava, setanje i.t.n. I nieden gazda so sila ne go tera rabotnikot da mu raboti, ako sakas brat za tolku i tolku, ako nesakas tvoj problem, ima lugje sto placat za rabota ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom