Вие сте талент, што би направиле?

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.010
Поени од реакции
1.122
На пример, вие сте фудбалски талент од светска класа. Имате 22-23 години, моментално сте еден од најдобрите светски играчи и играте за некој од светските клубови како Милан, Ливерпул итн во кои сте почнале уште на најмала возраст. Зимате плата 100.000 евра неделно. Одеднаш имате понуда од некој богат клуб како Реал, Ман Утд и слично, ве бараат и ви даваат плата 200.000 евра неделно, и притоа ве убедуваат дека е подобро ова она. Вашиот клуб не сака да ве продаде по никоја цена, но вашиот одговор е најбитниот. Што би направиле? Дали би отишле за парите, би останале во клубот кој ви овозможил се и притоа имате или набрзо ќе имате статус легенда и слично... Најреален пример К.Роналдо.

Што би направиле вие?

Јас лично, доколку имам животна желба да играм во некој клуб, би отишол таму без разлика на парите. Доколку можеби играм во клубот што го сакам, а парите ме тераат на друга страна, никогаш не би прифатил да отидам.
Ако се работи за пари...
Интер е мојот омилен клуб.. Играм за нив уште од младинските состави, стигнувам до првиот тим и потпишувам договор вреден 20 илјади неделно. Јас сум голем фудбалски талент и ме бараат сите други клубови. Гледам дека Морати нема намера да му даде подобар договор, а повеќе од половина од играчите земаат 3 пати повеќе, е тогаш би заминал. Јас играм со срце за тимот, но тимот гледа само да профитира на мене. Е тоа не е во ред.
Е сега, доколку сум еден од најскапо платените играчи во тимот, без разлика дали платата која ми ја нудат другите тимови е поголема би останал во Интер. Во интер би играл со срце, би живеел за секој натпревар а во дуг клуб тоа би било како тоа да ми е работа која треба да ја завршам за да земам пари.

А за случајот со Роналдо нема што да коментирам.. Доколку замине во Реал за пари би бил продадена душа!
 

LaVista

Traumatic Playground
Член од
31 јануари 2007
Мислења
4.183
Поени од реакции
958
Љубовта пред се.Ао си продадена душа и ако парите ти значат повеќе ќе одиш во Реал се знае како оди тоа.Ако не си таков ќе останиш во другиот клуб каде ќе бидеш ѕвезда(не галактичка), ама ќе бидеш легенда, не заштитно лице на Адидас и нивните копачки и парфеми:wink:
Например играш за Манчестер и сакаш да одиш во Реал, но не за пари туку затоа што го сакаш и обожаваш тој клуб уште од детството ? Да сум јас ако играм за некој клуб каде што сум ѕвезда и ако ме побара Барселона, би оставил се и би отишол да играм таму. И да не играм во старата форма битно би го исполнил сонот од детството, да играм за мојот омилен клуб.
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.644
Поени од реакции
9.223
ако играм за некој тим уште од мали години на пример во Манчестер Јунајтед и ако сум стварно талент,ценет од фановите,од другите играчи,зема плата како статус на звезда.си No.1 на тимот.не би заминал и за колкава да е разликата,него напротив би посакал да станам легенда на тимот и да ме памтат со години.но доколку имам понуди од други тимови,а сум талент,перспективна иднина би ме следела,а пак не сум доволно ценет е тогаш би го избрал најдоброто за мене .позз
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Ако се разговара за клубот на соништата,а сите знаеме дека тоа е РЕАЛ МАДИРД секако дека ДА.Нема фудбалер што не сака да игра за најтрофејниот клуб во светотот:smir:
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Би останал во матичниот клуб...Знаеш како викаат подобро прв во село него последен во град!
Не ја разбра темата, не зборуваме да си играч од некој клуб од втора лига па сакаат да те земат за една година некој јак тим, па да може такви споредувања да правиш. Темата е што ако си светски играч (к.роналдо, златан, торес, меси итн) дали би седел во твојот матичен клуб или за подобра пара би заминал.

Он Топик:

Зависи каде играм, ако сум бил играч на интер нема теоретски шанси да заминам, а ако пак сум играч на некој друг клуб, би заминал и тоа без проблем. Малце филм си направив ама нема врска.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
23
Поени од реакции
0
Ако играм за Јувентус ..тогаш би играл и за 50 денари неделно :pos2:
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
534
Би играл само за три тима во светот за Арсенал, Црвена Звезда и Тетекс, на пр ако ме вика некој др тим на пример играм у Тетекс и ме земаа Ливерпул би идел таму само да се покажем дека сум талент па после неколку години би заминал во Арсенал или Звезда ама сигурно кој ќе бидем постар 32-33 год би сакал да ја завршим кариерата во Тетекс-Тетово.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.688
Поени од реакции
5.306
ај сеа вака ситуацијава малку да се исфилмате до крај :) :)
значи рецимо играш во Милан (првотимец си) за 100 000, а Барса ти дава 200.000, а немаш загарантиран првотимски статус?? шо ќе праиш :pos:
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
534
ај сеа вака ситуацијава малку да се исфилмате до крај :) :)
значи рецимо играш во Милан (првотимец си) за 100 000, а Барса ти дава 200.000, а немаш загарантиран првотимски статус?? шо ќе праиш :pos:
Милан, ја сум талент и ако идем у Барса ќе не моем да го покажем тоа а во Милан ќе моем, ама ипак ќе зборим со менаџерот да идем у Звезда или Арсенал дека таму би играл со срце а во Милан или др тимови за пари и сл...
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.688
Поени од реакции
5.306
[zEUs];1698838 напиша:
Милан, ја сум талент и ако идем у Барса ќе не моем да го покажем тоа а во Милан ќе моем, ама ипак ќе зборим со менаџерот да идем у Звезда или Арсенал дека таму би играл со срце а во Милан или др тимови за пари и сл...
значи не збориме за љубов према клубот или што и да е, збориме за тоа дали ќе играш или не...
 

Феномен

Џомба
Член од
21 август 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
111
Темава е малце глупа:toe:
Секој ќе направе трансфер од неговиот клуб(некој Македонски тим)на 20 или 20 и нешто со цел да му се исплати добра сума на тимот..... би играл за неговиот омилен клуб па макар и му даваат тројно помала плата од таа што му би а давале у големите гиганти....тоа е најчесто одговорот на оваа тема:nesum:
Така да и мојот одговор е тој:toe:
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
534
значи не збориме за љубов према клубот или што и да е, збориме за тоа дали ќе играш или не...
Не би останал у Милан дека сум првотимец, у Барса не сакам да ја греем клупата и да станем ко Овен, тој беше еден од најаките играчи у свет и беше првотимец во Ливерпул а и најак играч таму и за една смешна сума од 8мил фунти го продадоја у Реал за што само да грее клупа а можеше да стане легенда во Англискиот фудбал.
 
В

Вори

Гостин
Ништо не би направил ако сум талент...би чекал да дојде некој скаут и да ме види и да заминам да играм за некој тим...па макар и во Грчка лига(се зезам)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom