Видови на телескоп?

Дискусија во форумот 'Наука и технологија' започната од Ira Poss, 12 септември 2011.

 1. Makaron

  Makaron КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!

  Член од:
  16 јули 2014
  Мислења:
  5.993
  Допаѓања:
  10.096
  Овде се поевтини.
  http://www.pixplus.com.mk/optics/telescopes.html
   
  На Scirea му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Katerina.A

  Katerina.A

  Член од:
  8 јули 2018
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  1
  Здраво. Ќе ве замолам да го споделите вашето мислење за овој телескоп

  http://m.anhoch.com/product/13031/telescope-celestron-powerseeker-60az

  Јас сум почетник со голем интерес за астрономијата и размислувам да купам телескоп, па овој ми го препорачаа како добар за почетници. Кое е вашето мислење за него бидејќи не ги разбирам најдобро наведените спецификации, дали вреди за цената и дали можам да купам нешто подобро за таа цена. Знам дека има многу подобри и поскапи, но во моментов можам да одвојам отприлика околу 7 000 денари за телескоп.

  Би благодарам.
   
  На emilgorgiev му/ѝ се допаѓа ова.
 3. emilgorgiev

  emilgorgiev

  Член од:
  1 март 2008
  Мислења:
  73
  Допаѓања:
  10
  I jas sakam da go zemam istiot... eve @Scirea da kaze iskustvo ako go kupil .. na jutub gledam deka bar za nabluduvanje na mesecinata e dosta dobar... ako ima do 10k podobra varijanta nekoj da predlozi.. poloven teleskop eventualno....

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
  --- Споено дупло мислење, 15 јули 2018 ---
  Во Бугарија за 6600 денари го добиваш
  Celestron PowerSeeker 70AZ кој во Анхоч вреди 12 илјади ... боже сачувај... ќе се расходиме до мајка Блгарија изгледа....
   
  Последно уредено: 15 јули 2018
  На Katerina.A му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: