Видови на телескоп?

Дискусија во форумот 'Наука и технологија' започната од Ira Poss, 12 септември 2011.

 1. Ira Poss

  Ira Poss

  Член од:
  12 септември 2011
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Zdravo
  Me interesira dali moze nekoj da mi kaze kolku vidovi na teleskopi ima, bidejki site se razlicni i po boja i po oblik? :) fala odnapred
   
 2. Marick14

  Marick14

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  7.301
  Допаѓања:
  1.963
  Би било добро некој да каже и цените како се движат и каде се продаваат....
   
 3. Tetro

  Tetro Гостин

  Има многу видови на телескопи. Се делат и по боја и по облик. По боја имаш еднобојни и повеќебојни. По форма сите си личат еден на друг, разликата е во големината само.
  Е сега, делба има уште една на вселенски телескопи и на радиотелескопи. Друга поделба има за да се направи разлика помеѓу рефлектор и рефрактор.

  За повеќе, можете да си видите тука.
   
 4. Eddie_rebel

  Eddie_rebel

  Член од:
  18 јануари 2009
  Мислења:
  1.407
  Допаѓања:
  335
  Има повеќе критериуми за класификација, ама мислам најчесто ги делат на:

  1 Рефлексиони за кои се користат огледала

  Опростена шема
  [​IMG]

  Изглед
  [​IMG]

  2 Рефракциони за кои се користат систем од леќи.

  Опростена шема
  [​IMG]

  Изглед
  [​IMG]
   
  На DesertRose му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Black Guard

  Black Guard Гостин

  Мислам дека касергејн телескоп е добар избор.

  П.С тука има нешто +
   
 6. onlya

  onlya Гостин

  Ја продавам телескоп :)
   
 7. Marick14

  Marick14

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  7.301
  Допаѓања:
  1.963
  Па пушти слика (или линк) во ПП. И перфоманси, колку е стар, опрема што има, што марка итн....
   
 8. Hombre

  Hombre Гостин

  Кај нас во Македонија по пристојна цена може да се купи квалитетен аматерски телескоп од Celestron во Pix+.За да го видите асортиманот и цените кликнете овдека.​
  Во соседна Бугарија фирмата Андромеда L.t.d. од Софија кликнете овдека нуди широк асортиман на водечките светски фирми кои произведуваат аматерски телескопи меѓу кои Sky-Wathcer,Celestron,Konus и Orion.За наша несреќа цените се за 30-40% па дури на некои производи дупло поскапи одколку што се цените во USA.Најдобро е ако имате вујче во Америка тој да ви донесе аматерски телескоп :).​
  Наголемата online породавница за аматерски телескопи во Европа која се наоѓа во Берлин AstroShop по пристојни цени нуди се живо што постои на планетава кога се во прашање аматерски астрономски телескопи и придружна опрема за нив кликнете овдека.Единствен проблем е високата цена на поштарината бидејќи тежината на овие уреди почнува од десетина и стигнува до педесет и повеќе килограми.​
   
  На marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. squirrel

  squirrel

  Член од:
  11 октомври 2010
  Мислења:
  1.942
  Допаѓања:
  1.749
  и уште има со течни огледала, ама тие не се користат за домашна употреба.
   
 10. Scirea

  Scirea Старата Дама

  Член од:
  4 август 2010
  Мислења:
  17.872
  Допаѓања:
  39.669
  Ај некој подетално што се разбира во телескопи да каже мислење за
  Telescope Celestron PowerSeeker 50AZ... во план сум да земам и овој е најефтиниот во Анхоч, кошта 4500 денари.

  [​IMG]

  Спецификации кој јас не ги разбирам :icon_mrgr:

  20180315_214244.png
   
  На Makaron му/ѝ се допаѓа ова.
 11. SuBZerO

  SuBZerO Бигус Дикус

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  3.606
  Допаѓања:
  2.970
  Dzabe frleni pari...nisto posebno.. ako imas tro sreka moze i mesecniata da ja vidis onaka zamaglena...ovoj ti e poveke e za ptici gledanje!

  Probaj da go najdes ovoa!

  https://www.amazon.com/Celestron-21049-127EQ-PowerSeeker-Telescope/dp/B0007UQNKY
   
  На Scirea му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Scirea

  Scirea Старата Дама

  Член од:
  4 август 2010
  Мислења:
  17.872
  Допаѓања:
  39.669
  Последно уредено: 15 март 2018
 13. Human

  Human Explorer

  Член од:
  10 октомври 2009
  Мислења:
  10.937
  Допаѓања:
  2.776
  Абе види, ако немаш искуство во набљудување, т.е. ако ова ти е прв телескоп ова е прилично ок избор. Освен ако не планираш да дремиш секоја вечер, малку посериозно да набљудуваш... во тој случај ќе треба подобар телескоп бидејќи брзо ќе се разочараш од овој.

  Овој е доволен за да ги видиш добро кратерите на Месечината, мените на Венера, сателитите на Јупитер (менуваат положба од сат во сат), можеби и прстените на Сатурн (не знам).
  Веројатно и двата сателити на Уранија... :D
   
  На Scirea му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Scirea

  Scirea Старата Дама

  Член од:
  4 август 2010
  Мислења:
  17.872
  Допаѓања:
  39.669
  Не немам никакво искуство, и прв телескоп ќе ми е ова :). Као за почетник не барам многу, доволно е да има солиден видик. Еве Сабзиро што рече ако не може месечината убаво да ја даде, ондак тури му пепел, радо двоглед би земал и поубаво ќе ја видам :)
   
 15. Human

  Human Explorer

  Член од:
  10 октомври 2009
  Мислења:
  10.937
  Допаѓања:
  2.776
  Нема двоглед што може да се мери со телескопов иако е најслаб меѓу слабите. :)

  https://www.youtube.com/watch?v=WiYHdLSlLRI
   
  На Scirea му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: