Видео монтажа и обработка

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Незнаев каде да го поставам прашањево, па затоа тука. Што значи тоа 4К на некои видеа? Дали тоа претставува некој вид на камера или што?

Друго........, дали се исплати човек да купи камера и да снима на свадби? И кои програми се потребни подоцна за средување на видеата (читај спојување на видеата, додавање ефекти......)?:)
 
Член од
1 декември 2013
Мислења
86
Поени од реакции
86
Незнаев каде да го поставам прашањево, па затоа тука. Што значи тоа 4К на некои видеа? Дали тоа претставува некој вид на камера или што?

Друго........, дали се исплати човек да купи камера и да снима на свадби? И кои програми се потребни подоцна за средување на видеата (читај спојување на видеата, додавање ефекти......)?:)
Сигурно си слушнал за Full HD телевизори, тоа значи дека на нив може да се репродуцира видео содржина од 1920x1080 пиксели. 4k или и UltraHD (или QuadHD незнам точно) е резолуција 4 пати поголема од FullHD и е 3840×2160 пиксели.Еве во оваа слика се најчесто користените резолуции денес:

Инаку има апарати коишти овозможуваат 4к снимање( ГоПро hero 4, поновите дслр-и итн) но мислам дека сеуште 1080п е најшироко користена и ќе биде стандард барем уште година-2 додека не поефтинат 4к мониторите/тв и рекордерите а и да се зголеми потенцијалната моќност на компјутерскиот хардвер за обработка на овие материјали пофлуидно.

За второто прашање не сум запознает баш но мој совет е прво да ја запознаеш барем малку проблематиката на ова, пред да дадеш мн пари за опрема зошто не е баш едноставна работа.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Сигурно си слушнал за Full HD телевизори, тоа значи дека на нив може да се репродуцира видео содржина од 1920x1080 пиксели. 4k или и UltraHD (или QuadHD незнам точно) е резолуција 4 пати поголема од FullHD и е 3840×2160 пиксели.Еве во оваа слика се најчесто користените резолуции денес:

Инаку има апарати коишти овозможуваат 4к снимање( ГоПро hero 4, поновите дслр-и итн) но мислам дека сеуште 1080п е најшироко користена и ќе биде стандард барем уште година-2 додека не поефтинат 4к мониторите/тв и рекордерите а и да се зголеми потенцијалната моќност на компјутерскиот хардвер за обработка на овие материјали пофлуидно.

За второто прашање не сум запознает баш но мој совет е прво да ја запознаеш барем малку проблематиката на ова, пред да дадеш мн пари за опрема зошто не е баш едноставна работа.
А која цена се движат одприлика камерите (и за сликање и за снимање)?:)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.778
Поени од реакции
7.515
Сакам во Adobe Premiere да работам но до сега немам работено во тој програм па ме интересира каде може да најдам видео туторијали лесни за работење и учење.

Конкретно сакам од повеќе фотографии да направам видео слајдшоу со музика. Па ме интересираат некој туторијали за транзиции т.е како се работи делот кога се врти друга слика ? И нешто ако знае некој од каде да најдам некој добри готови ефекти како би било поинтересно видеото за гледање.
 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
225
Поени од реакции
104
Ако може некој искусен во оваа професија да ми посочи некои ефективни туторијали, ако може линк да сподели овде или во порака, исто така може да каже и во кој софтвер да започнам, Sony Vegas, Premiere Pro итн, би бил многу благодарен.
 
Член од
23 јули 2014
Мислења
575
Поени од реакции
111
Nekoj koj znae da pravi kreativni videa, neka mi se obrati vo inbox, ke bide platen.
 
Член од
21 март 2014
Мислења
509
Поени од реакции
366
Драги форумџии, планирам да направам краткометражен филм имам идеи имам опрема (микрофони, ДСЛР,светла и слично), имам актери и локации, меѓутоа незнам како најдобро да им ја пренесам приказната на актерите,камерманот,монтажерите(В предвид дека сме аматери). Доколку некој од вас би сакал да ни даде помош би му биле благодарни и многу би ни значело.

Јас се извинувам доколку пишувам во погрешна тема.
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
12
Поени од реакции
3
Дали може некој да ми каже што треба да направам за да извадам убава слика на видео,снимам со coolpix b500 и видеото ми е катастрофа.Не се разбирам ич од фотоапарати и незнам како да го наместам барам на youtube но ништо специјално не покажуваат.
 
Член од
26 септември 2018
Мислења
33
Поени од реакции
4
Апел до сите фанови на К-15
Во моментов сум во фаза на собирање на СЕ што може да се најде од нив и истото го префрлам во DivX формат.
Така да: ако некој има нешто снимано на касети, или има некое пазарско DVD или пак било каков друг формат пишете...
 
Член од
26 септември 2018
Мислења
33
Поени од реакции
4
Dali nekoj ima k-15 cd kaseta audio dvd nema vrska kakva sakam da kupam neka pise ako nekoj ima
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
541
Поени од реакции
284
дечки ќе ве замолам за помош, итно ми треба некоја програма, секако шо е фри, за креирање видео, со сите додатоци, нормално и да не се губи квалитетот од оригиналните секвенции од материјалот што ке го доставам на програмот. благодарам
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
875
Поени од реакции
2.094
Има некој активен во темава што се занимава со видео едитирање ? Ме интересира што би било минимум конфигурација за едитирање на видеа, ќе врши работа лаптоп од ценовен ранг 30-35к или сепак статичен пц е подобар за вакви работи. Земав акциона камера, снимам видеа кои сакам да ги ставам на јутуб
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
117
Поени од реакции
83
Има некој активен во темава што се занимава со видео едитирање ? Ме интересира што би било минимум конфигурација за едитирање на видеа, ќе врши работа лаптоп од ценовен ранг 30-35к или сепак статичен пц е подобар за вакви работи. Земав акциона камера, снимам видеа кои сакам да ги ставам на јутуб
Статичен компјутер е поиздржлив при големи процеси како што е обраборка на видео. Што и да земеш ќе ти врши работа, само прашање е колку време ќе ги обработува, што поголема резолуција повеќе време. А минимумот е да го поддржува програмот што ќе го користиш, ама така едно видео може да го работи и по 12 саати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom