Ветеринарно катче

Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Најверојатно коската поминала, но додека била таму направила некоја лезија, го изиритирала местото и затоа кучето кашла, го боли. Советувај се повторно со Диме, ако може да ти даде нешто што би ги ублажило болките, а јас би ти рекла и да отидеш до кај него, само да му го отвори грлото и да му го види.
Фала за одговорот, испадна не е ништо сериозно. Само воспаление на грлото, прими инекција и ќе треба да пие антибиотик. Иначе имам уште едно прашање, кучето има 6 месеци али не ја прими третата вакцина за имунитет пошо рекоа не била задолжителна. Дали може и сега да се стави или има одреден рок за таа вакцинација?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Фала за одговорот, испадна не е ништо сериозно. Само воспаление на грлото, прими инекција и ќе треба да пие антибиотик. Иначе имам уште едно прашање, кучето има 6 месеци али не ја прими третата вакцина за имунитет пошо рекоа не била задолжителна. Дали може и сега да се стави или има одреден рок за таа вакцинација?
Тоа е принцип на вакцинирање на ветеринарот, главно има прва вакцина и две ревакцини плус беснило.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Кај можам да најдам и да купам тест за лајшманијаза во Скопје?
Некоја вет аптека во Скопје постои?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Кај можам да најдам и да купам тест за лајшманиоза во Скопје?
Некоја вет аптека во Скопје постои?
Не, тоа на ветеринар само, знам дека има во ветеринарната кај факсот, а може да има и кај Диме, на универзитетската клиника.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Не, тоа на ветеринар само, знам дека има во ветеринарната кај факсот, а може да има и кај Диме, на универзитетската клиника.
Нешто контакт случајно да не знаеш од горенаведените институции?
 

Altair

Шмеќер
Член од
30 јуни 2008
Мислења
306
Поени од реакции
192
Не е за куче ами едно од комшиските кучиња се плеткаше низ двор, баба ми изиграваше џандар и ја гризна најверојатно. Не знам дали е вакцинирано енд стаф, не е длабока раната ама и потече околу местото - прашањето е дали за на лекар мора да идеме итно веднаш или може да почекам час,часипол да дојдат моите од работа?
 

Altair

Шмеќер
Член од
30 јуни 2008
Мислења
306
Поени од реакции
192
Одма,да се прими антитетанусен серум,и ако не е вакцинирано кучето анти-рабисин вакцина.
Исто и ја мислам само неам дома вакцини :D
Би требало да ги има у сите амбуланти (ѓорче конкретно) така?
 
Член од
10 септември 2011
Мислења
133
Поени од реакции
73
Некој да не имал искуство со зголемени зигоматични плункови жлезди кај куче (доберман 6месеци ),веќе 1,5 месец билатерално зголемени како зрно грашок, некој ден поголеми некогаш поситни но сепак се познаваат,понекогаш(ретко) има повеке мукус на едното око,нема болка на допир,малку се поцрвени очите од нормално(малку),сменета храна, проверени заби и сл,не е сијалоаденитис, не е мукоцела итн.
неколку ветеринари, крвна слика во ред(без знаци на инфекција и сл.),весело.
како што читав на нет многу ретко се зафакаат овие жлезди и обично препорака е да се вадат хируршки,надевам се дека има друго чаре.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
vaka edno prasanje od moja strana iako sum poprilicno siguren...moze mackata da ima mrsuli koga ke bide bolna ?

Eve ja mojava izgleda e bolna,so toa mrsulite mi pravi baloncinja pred mene i koga spie nokeska bukvalno krci.Moze da i se dade pola apce paracetamol so pomos na spric ili nekoj drug lek ?

pred toa ja nemase skoro nedela dena bidejki bese zaljuben i si nasol zenska so koja napravile macinja
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
43
Кучево ми е болничко веќе три дена,има проливче,го однесов да го видат ми рекоа медицински јаглен да му давам,оризова вода и слично малку на диета со полесна храна.Е сега,денес кога какаше имасе малку крв и јас пак отидов прашав ме фати страв,ама ветеринарката ми рече дека не е страшно најверојатно е од што се напнувал овие три дена (пошто цело време какаше го мачеше стомакот).Ама јас пак потсвесно се плашам,на некој нешто слично да му се случило?А не е омалаксан баш е ведар,само што не сака да јаде(оризот и палентата)а лепче си крка...
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Кучево ми е болничко веќе три дена,има проливче,го однесов да го видат ми рекоа медицински јаглен да му давам,оризова вода и слично малку на диета со полесна храна.Е сега,денес кога какаше имасе малку крв и јас пак отидов прашав ме фати страв,ама ветеринарката ми рече дека не е страшно најверојатно е од што се напнувал овие три дена (пошто цело време какаше го мачеше стомакот).Ама јас пак потсвесно се плашам,на некој нешто слично да му се случило?А не е омалаксан баш е ведар,само што не сака да јаде(оризот и палентата)а лепче си крка...
Абе не знам колку е убаво лепче на диареа да се дава. Знам за двопек, ама не и за леб. Ако веќе имаш стар леб, можеш да му го натопуваш во оризовата вода, така мислам дека ќе јаде.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
43
Абе не знам колку е убаво лепче на диареа да се дава. Знам за двопек, ама не и за леб. Ако веќе имаш стар леб, можеш да му го натопуваш во оризовата вода, така мислам дека ќе јаде.
Да,да па така и му давам старо лепче во водата му ставам,ако не му ставам леб не ни јаде,а вака демек по лебот и ќе излапка се.Не му е по мерак,ама пола ден гледа дека ништо друго не му давам,па ќе си го изеде тоа.Се надевам ќе биде подобар.Ми ослабна многу,а таман се поправи.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Да,да па така и му давам старо лепче во водата му ставам,ако не му ставам леб не ни јаде,а вака демек по лебот и ќе излапка се.Не му е по мерак,ама пола ден гледа дека ништо друго не му давам,па ќе си го изеде тоа.Се надевам ќе биде подобар.Ми ослабна многу,а таман се поправи.
Па пвпј период како што гледам многу кучиња слабеат и помалку јадат, така да изгледа не е само до него слабеењето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom