Ветеринарно катче

L

Lu

Гостин
Ај види што можеш да направиш, и ја барам еве, па ќе се распрашам и по луѓе ако некој знае нешто...
Паника почна да ме фаќа, цело време слушам за тоа како кучиња умираат од ваква глупост, но има една утеха, најчесто се мажјаци... не можам да ти објаснам колку страв ме фаќа а не сум во можност ништо да направам...и се нервирам уште повеќе. А случајно да не имаш број од претставништвово на Р.К. за да не идам до кај нив, туку да се јавам и прашам?
Ќе побарам во визит картичките, па ако имам нивна визит картичка ќе ти го пишам бројот.
 
Член од
10 февруари 2012
Мислења
41
Поени од реакции
5
адреса: М.Х.Јасмин б.б., ТЦ Рамстор
место: Скопје
телефон: (02) 3224 603
локација: Сутерен
Еве ти број од Ројал Канин во Рамстор што е, во подрум..
Значи од таму можам да купам ви благодарам.
 
L

Lu

Гостин
Ај види што можеш да направиш, и ја барам еве, па ќе се распрашам и по луѓе ако некој знае нешто...
Паника почна да ме фаќа, цело време слушам за тоа како кучиња умираат од ваква глупост, но има една утеха, најчесто се мажјаци... не можам да ти објаснам колку страв ме фаќа а не сум во можност ништо да направам...и се нервирам уште повеќе. А случајно да не имаш број од претставништвово на Р.К. за да не идам до кај нив, туку да се јавам и прашам?
Еве го најдов бројот од претставништвото 3070-068 :)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Дугачок пост па да го скратиме :)
Конкретно за храна, да пробаш со оваа храна, посебно што имам читано низ нетов за хранава е изузетно добра. Кај некој случаи премногу добро се покажала и за болести и останато или пак да разгледаш нешто од ова исто квалитетна храна.
Работата е што се малце поскапи, види размисли двапати па после одлучи.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Дугачок пост па да го скратиме :)
Конкретно за храна, да пробаш со оваа храна, посебно што имам читано низ нетов за хранава е изузетно добра. Кај некој случаи премногу добро се покажала и за болести и останато или пак да разгледаш нешто од ова исто квалитетна храна.
Работата е што се малце поскапи, види размисли двапати па после одлучи.
Не ми е никакво проблем цената на храната се додека си ја врши работата, да го спасам кучево некако од маките што си ги има, реално ме гледа во очи и ми квичи, бара помош а ја не сум моќна ништо да направам во врска со тоа.

Све е во ред со хранава, само што кај нас ги немам сретнато ни двете, а конкретно во ситуацијава не знам колку би помогнале истите. Мене ми спомнаа конкретно некој формула на Канинот постоела за проблемов, само што денес не стигнав да се јавам и да прашам, сигурно утре ќе се јавам, па да видам дал ја има кај нас. Сепак фала премногу, ако ништо не испадне со Канинов ќе пробам овие да ги најдам...

Ме интересира, дал некој имал проблем од истиов тип? Дал треба да се загрижувам или е ствар која може да се среди без проблем?

Исто, ми кажаа дека е добро да пие Увин чај, има некој искуство со истиот?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.635
Имам хрчак пред саат и пол го видов дека не мрда .. ама дише .. и го земав во раце ( иначе не дава да го држат во раце и не мрда ) .. едвај се влечка .. страв ми е да не му е нешто ... не се разбирам многу многу го имам не цели 3 недели .. го свртев и на страна не мрда .. незнам дали спие дали му е тешко или што му е ... ако знае некој да ми помогне .. а јадеше накај 7-8 морковче .. страв ми е да не ми умре ... се приврзав
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Имам хрчак пред саат и пол го видов дека не мрда .. ама дише .. и го земав во раце ( иначе не дава да го држат во раце и не мрда ) .. едвај се влечка .. страв ми е да не му е нешто ... не се разбирам многу многу го имам не цели 3 недели .. го свртев и на страна не мрда .. незнам дали спие дали му е тешко или што му е ... ако знае некој да ми помогне .. а јадеше накај 7-8 морковче .. страв ми е да не ми умре ... се приврзав
А пиел вода?
Ако не пиел, зашо најчесто има грешно мислење дека не треба да пијаат вода, сигурно е дехидриран, пробај со тоа, а ако си пиел вода најнормално, сабајле вет. Ќе му дадат некои ситни инфузиички, нема да те кошта повеќе од 100 ден. и ќе ти го спасат...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.635
А пиел вода?
Ако не пиел, зашо најчесто има грешно мислење дека не треба да пијаат вода, сигурно е дехидриран, пробај со тоа, а ако си пиел вода најнормално, сабајле вет. Ќе му дадат некои ситни инфузиички, нема да те кошта повеќе од 100 ден. и ќе ти го спасат...
Па не му давав вода заради тоа што другари/другарки што имале ми имаат кажано дека не треба ... а за ова сеа му дадов малце па да видиме што ќе биде до сабајле ... Фала ти за помошта :)
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Па не му давав вода заради тоа што другари/другарки што имале ми имаат кажано дека не треба ... а за ова сеа му дадов малце па да видиме што ќе биде до сабајле ... Фала ти за помошта :)
Значи, они се цицачи- мора да пијат вода, само не треба да го бањаш... и како е денес? Подобар е?
 
Член од
10 февруари 2012
Мислења
41
Поени од реакции
5
Па не му давав вода заради тоа што другари/другарки што имале ми имаат кажано дека не треба ... а за ова сеа му дадов малце па да видиме што ќе биде до сабајле ... Фала ти за помошта :)
Има посебен форум на оваа страна за хрчаци иди прочитај таму имам коментирано досега на мене на сите хрчаци така ми се случувало!
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.635
Значи, они се цицачи- мора да пијат вода, само не треба да го бањаш... и како е денес? Подобар е?
Сабајле татко ми го однел на ветеринар .. ама не успаеле да го спасат .. ги прашал и за водата му рекле од морковите и од зелката добивал ... не знаеле ни они што му било ... еб*** ветеринарите ( извини на речник ) ... тоа е .. жал ми е премногу ...

Има посебен форум на оваа страна за хрчаци иди прочитај таму имам коментирано досега на мене на сите хрчаци така ми се случувало!
А јас само побарав помош ... не сум видел таква тема ... се надевам дека мојот пост не ти боде очи ....
 
Член од
10 февруари 2012
Мислења
41
Поени од реакции
5
Сабајле татко ми го однел на ветеринар .. ама не успаеле да го спасат .. ги прашал и за водата му рекле од морковите и од зелката добивал ... не знаеле ни они што му било ... еб*** ветеринарите ( извини на речник ) ... тоа е .. жал ми е премногу ...А јас само побарав помош ... не сум видел таква тема ... се надевам дека мојот пост не ти боде очи ....
абе не се дувај за џабе така ти реков оти таму е многу убаво објаснет тој проблем...а ветеринарите секако нема да знаат треба искуство да имаш.Цел живот сум со хрчаци...и тоа се вика парализа.Треба да се масира да се тегнат рачиња ноџиња и тоа највеќе се случува од јадење зелка,од стрес и од нефизичка активност...така да превезми нешто околу тие работи а и плус од промаа се укочува.поздрав
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
абе не се дувај за џабе така ти реков оти таму е многу убаво објаснет тој проблем...а ветеринарите секако нема да знаат треба искуство да имаш.Цел живот сум со хрчаци...и тоа се вика парализа.Треба да се масира да се тегнат рачиња ноџиња и тоа највеќе се случува од јадење зелка,од стрес и од нефизичка активност...така да превезми нешто околу тие работи а и плус од промаа се укочува.поздрав
Ај одмориме малку од твоиве коментари, препукување и тролање по форумов... во ред е, ветеринарите не знаат ти знаеш... дијагноза парализа- мислам читај се сам што пишуваш, и почни да си ги бришеш глупавите коментари... и човекот на убаво место си го постави прашањето бидејќи ова е ветеринарно катче, не само за кучиња тука за сите животни- одмори малку и не се препукувај со сите...

Сабајле татко ми го однел на ветеринар .. ама не успаеле да го спасат .. ги прашал и за водата му рекле од морковите и од зелката добивал ... не знаеле ни они што му било ... еб*** ветеринарите ( извини на речник ) ... тоа е .. жал ми е премногу ...А јас само побарав помош ... не сум видел таква тема ... се надевам дека мојот пост не ти боде очи ....
Стварно ми е жал за глувчето, мене еден од моите стаори ми умре на рака, ама баш последниот здив на рака ми го испушти, иако е толку малечко животинче, сепак си го сакаш и криво ти е. Сега ќе си земеш ново и ќе внимаваш на него повеќе, и не заборавај да му ставиш од посебните цуцлиња за водичка, ќе внимаваш да има континуирана температура, и нема да го малтретираш првите недела дена додека да се свикне каде се наоѓа, па после постепено со храничка ќе си го лажеш за да се свикне на тебе... можно е од стрес да му се десило се...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.635
абе не се дувај за џабе така ти реков оти таму е многу убаво објаснет тој проблем...а ветеринарите секако нема да знаат треба искуство да имаш.Цел живот сум со хрчаци...и тоа се вика парализа.Треба да се масира да се тегнат рачиња ноџиња и тоа највеќе се случува од јадење зелка,од стрес и од нефизичка активност...така да превезми нешто околу тие работи а и плус од промаа се укочува.поздрав
Друже не планирам да се карам со тебе ни ништо ... прашав за мислење и мислам дека ја погодив темата каде треба да пишам .. а иначе не сум стручен како тебе за хрчаци ете ти си постручен дали си од ветеринар постручен незнам .. како и да е криво ми е многу ..

Ај одмориме малку од твоиве коментари, препукување и тролање по форумов... во ред е, ветеринарите не знаат ти знаеш... дијагноза парализа- мислам читај се сам што пишуваш, и почни да си ги бришеш глупавите коментари... и човекот на убаво место си го постави прашањето бидејќи ова е ветеринарно катче, не само за кучиња тука за сите животни- одмори малку и не се препукувај со сите...
--- надополнето: 14 февруари 2012 во 13:49 ---


Стварно ми е жал за глувчето, мене еден од моите стаори ми умре на рака, ама баш последниот здив на рака ми го испушти, иако е толку малечко животинче, сепак си го сакаш и криво ти е. Сега ќе си земеш ново и ќе внимаваш на него повеќе, и не заборавај да му ставиш од посебните цуцлиња за водичка, ќе внимаваш да има континуирана температура, и нема да го малтретираш првите недела дена додека да се свикне каде се наоѓа, па после постепено со храничка ќе си го лажеш за да се свикне на тебе... можно е од стрес да му се десило се...
Стварно ми е многу криво и жал .. прв пат чував ама го засакав ептен ... ќе земам ново и ќе ги послушам твоиве совети .. фала ти :(
 
L

Ligeia

Гостин
Друже не планирам да се карам со тебе ни ништо ... прашав за мислење и мислам дека ја погодив темата каде треба да пишам .. а иначе не сум стручен како тебе за хрчаци ете ти си постручен дали си од ветеринар постручен незнам .. како и да е криво ми е многу ..Стварно ми е многу криво и жал .. прв пат чував ама го засакав ептен ... ќе земам ново и ќе ги послушам твоиве совети .. фала ти :(
Само сакав да ти кажам дека жал ми е за твоето животинче Даниел иако сум ветеринар не се разбирам многу во одгледување на хрчаци и жалам што не можев да помогнам со своето знаење,не ги учиме на факултет па не знам на која основа ти го лечеле твојот.За нив не ми е познат медицински третман освен со регулација на стресот и на храната која ја конзумираат а јас не практикувам да давам совети ако во нешто не сум сигурна.Инаку на право место си го постави прашањето ова е тема за тоа и за било каков друг проблем во врска со твоето милениче.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom