Вести, настани и гласини поврзани со игри

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Оваа тема нека биде за вести и настани поврзани со игрите, без разлика на платформата. Доколку играта во прашање има своја тема (или подфорум), мислењата ставајте ги таму. Во продолжение следат неколку вести, како пример за типот на мислења кои би стоеле во темава.Како за почеток, две интересни работи:

Прво, пред некој ден беше објавено интервју соTim Schafer во кое тој изјавил дека би сакал да направи продолжение на Psychonauts, но дека го одбиле сите издавачи кај кои се обратил за помош за финансирање на играта. По ова на Twitter се јави Notch (Markus Persson, авторот на Minecraft, indie игра која има направено ~60 милиони долари) и му предложи на Tim тој да биде инвеститор. Последна вест е дека двајцата веќе преговараат, па супер би било нешто да излезе од ова :)

И второ, истиот тој Tim Schafer заедно со Ron Gilbert, легендите кои ги имаат создадено (или работеле на) Maniac Mansion, Monkey Island, Full Throttle, Grim Fandango, Psychonauts и куп други игри, и останатите вработени во студиото Double Fine Productions пред ~12 часа започнаа акција/проект на Kickstarter. Kickstarter е сервис преку кој било кој може да инвестира одредена сума пари во проект по избор, а за возврат (и во зависност од висината на инвестицијата) да добие готов производ и други привилегии. Во овој случај, Double Fine поставија цел од $400,000 од кои $300,000 им се потребни за да направат old-school авантура, а $100,000 за снимање документарен филм за процесот на создавање игра во нивното студио. Сите средства собрани над таа сума би отишле за подобрување на играта (локализација на повеќе јазици, снимање повеќе дијалози, верзии за MacOSX и iOS..).

За разлика од останатите проекти на Kickstarter, и благодарение на тежината на имињата на вклучените во проектот, Double Fine Productions ја постигнаа целта за само 8 часови, а до сега имаат собрано $558,000, па се` што ќе соберат во наредните 33 денови (кога завршува периодот за собирање инвестиции) е бонус.

Инаку, најмалку $10,000 од до овој момент собраните $601,000 се од notch :)
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Не се плашете и вие да напишете нешто :)

Вест од пред ~1 час: NCSoft/ArenaNet почнаа да примаат апликации за пристап до beta верзијата на Guild Wars 2. Остануваат уште нецели два дена за аплицирање.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.994
Поени од реакции
7.597
Speaking of NCSoft:

- како и повеќето p2p mmo игри, така и Aion ќе прави транзиција во free to play игра.
За разлика од некои од некои игри, целата содржина на Аион ќе биде 100% free (без никакви рестрикции).
Аион прво ќе стане бесплатна во европа - а потоа и во америка
Пред 2 дена заврши бета тестирањето на европската бесплатна верзија.
Public release е назначен за во фебруари (значи кај и да е).
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Денес се појави гласина дека Valve работат на своја конзола ("Steam box"), или поточно (и поверојатно) стандардизиран PC за кој би било полесно создавање и оптимизација на игри. Конзолата би ја "движеле" Core i7 процесор, графичка од nVIDIA и 8GB RAM, а за играње освен тастатура + маус и денешните контролери би се користел и нивен, посебен контролер со делови кои можат да се сменат во зависност од типот на играта. Понатаму се вели дека Alienware X51 служела како основа или прототип за оваа нова конзола која би била официјално откриена на GDC за некој ден, или E3 ова лето.

А може и ништо да не бидне од сето ова, затоа што сепак се работи за гласина, а не потврдена вест :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.046
Поени од реакции
3.301
Денес се појави гласина дека Valve работат на своја конзола ("Steam box"), или поточно (и поверојатно) стандардизиран PC за кој би било полесно создавање и оптимизација на игри. Конзолата би ја "движеле" Core i7 процесор, графичка од nVIDIA и 8GB RAM, а за играње освен тастатура + маус и денешните контролери би се користел и нивен, посебен контролер со делови кои можат да се сменат во зависност од типот на играта. Понатаму се вели дека Alienware X51 служела како основа или прототип за оваа нова конзола која би била официјално откриена на GDC за некој ден, или E3 ова лето.

А може и ништо да не бидне од сето ова, затоа што сепак се работи за гласина, а не потврдена вест :)
Да да, треба нешто вакво да е. Според мене, паметен потег, а и со оглед на тоа што се Valve, треба да уништат :)

 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Нема логика, ова ќе биде уствари компјутер само без Windows, кој не можеш да го користиш како компјутер. Која е целта да имам i7, ако го користам само за игри?
Ако ми е за игри, ќе купам PS3, бар милион конзолашки ексклузиви има кои би ги ќарил со тој потег.

Ако ми е за PC играње, ќе си зеам јак PC, зашто ова Steambox ќе биде само за steam игри, а и не знам како би функционирало...на пример, Crysis 3 ќе биде оптимизирана за ова, а другите обични PC-ја кој ги ебе?

Како што реков, нема логика ова практично гледано.
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.522
Поени од реакции
3.802
Има гласини дека steambox ќе го прмовираат на E3 ..
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Spy Party’s Chris Hecker Calls Out Players, the Press, and Developers for Lack of Variety in Games

The game industry needs to be creating more varied games, Hecker said, and the staleness is the result of what he called "the dysfunctional three-way." That three-way is made up of developers, players, and the press.
He held up a review of Call of Duty: Black Ops which listed "The Good" and "The Bad" about the game. The review contained a large number of "The Good" elements, while the only "The Bad" listed was "short campaign."

"The bad wasn't that you bought the same fucking game six months previously?" Hecker asked. "I mean, what the fuck!"
Hecker proposed solutions for each of the three groups. Players: Request and purchase true variety.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Неколку кратки вести во продолжение..

* Double Fine, луѓето од првата вест на темава, со акцијата на Kickstarter собраа $3.336.371, осум пати повеќе од првичната сума која ја побараа за да направат нова игра ($400.000).

* Охрабрен од успешната акција на Double Fine, Brian Fargo (основачот на Interplay/Black Isle и еден од авторите на Wasteland, Fallout и Baldur's Gate, меѓу еден куп други игри) пред два дена започна негов проект на Kickstarter со цел собирање на $900.000 за создавање на Wasteland 2. Таа цел ја постигна пред неколку часа, па се` што ќе соберат во наредните 32 дена е бонус.

* За нецели 5 часа се очекува ново соопштение поврзано со Baldur's Gate. Дали ќе биде нова игра од тој универзум, преработка на некоја од старите игри или нешто друго ќе видиме за 4 часа и 40 минути.

* Blizzard објавија дека Diablo III ќе излезе на 15.05.2012 г.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Crytek наредниов месец ќе презентира нова игра. Ќе биде на PC, PS3, XBOX 360. Што ќе биде останува да видиме.

*Аналитичарите викаат дека за GTA V сепак треба да чекаме до 2013 година, што како ми изгледа и ќе да е така.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Crytek наредниов месец ќе презентира нова игра. Ќе биде на PC, PS3, XBOX 360. Што ќе биде останува да видиме.

*Аналитичарите викаат дека за GTA V сепак треба да чекаме до 2013 година, што како ми изгледа и ќе да е така.
Warface?
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
На врв Bottom