Вести за Lap Top компјутери

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Аcer го припреми новиот notebook од престижната Ferrari линија, кој би требало наскоро да се појави на пазарот. Овој компјутер го има новиот 64 битен AMD процесор - Turion со Radeon XPress 200P чипсет и 1 GB DDR1 меморија на 333 MHz (која може да се прошири и до 2GB). Неговиот 15,4" TFT дисплеј има резолуција од 1680х1050 пиксели, поддржана од графичката карта - Mobility Radeon X700 со 128 MB VRAM, која има поддршка и за DVI-S и S-видео излези. За звукот се “грижи“ AC'97 кодек со S/PDIF (Sony/Philips Digital Interface) конектор и вграден сет на звучници. Кај него треба да се истакне 100GB-тниот хард диск и 5-во-1 “читач“ на мемориски картички (поддржува Memmory Stick, Memmory Stick Pro, MultiMediaCard (MMC), Secure Digital (SD) i xD-Picture Card формати), DVD режац, 56к модем, гигабитен Ethernet, Acer InviLink 802.11b/g адаптер итн.
Лап-топот се напојува преку адаптер или Li-ion-ска батерија од 71W. Неговите димензии се 363 x 266 x 30 mm, а тежината му е 2,86 килограми.
Еве како изгледа...





 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Еве како изгледа во оригинална Ферари варијанта:)

 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
Dosta solidno izglea, ama toa sto e Аcer :?: :?
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.545
Поени од реакции
7.251
VeGaS напиша:
Dosta solidno izglea, ama toa sto e Аcer :?: :?
Фирма за тврда технологија, јас имам сретнато батерии, компјутери, монитори, мобилни, апарати и камери.
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
Ne prashav sto firma e, nego rekov deka ne mi se sviga bash sto e Acer :!:
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.545
Поени од реакции
7.251
VeGaS напиша:
Dosta solidno izglea, ama toa sto e Аcer :?: :?
Двосмислено ти е до некој степен, или јас лошо те читам. :shock:
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
never mind :wink:
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Имав на времето едно Acer-че и мн закон беше. Тенко, лесно, слатко, ама стар модел 300Мхз :( :( :(
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
VeGaS напиша:
Dosta solidno izglea, ama toa sto e Аcer :?: :?
Колку за твоја информација дури 90% од сите лабтоп компјутери во светот се од елементи кои се прозведени од ACER а ботоа ребрендирани од други прозводители како: DELL, HP, Fujitsu/Siemens, ASUS ...

Дури и неколу IBM од најефтините се ACER под хауба ... зашто сепак ACER е најголемиот ОЕМ проезводител на преносливи компјутери ....
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Холандската компанија Тулип компјутерс ја претстави новата серија E-Go лаптопи, засновани на процесорот AMD Turion 64 MT. Новата серија на лап-топи очигледно е наменета за женската популација, на која повеќе им е важен изгледот, отколку перформансите. Има 1GB меморија, 100GB хард-диск, DVD режач, графичка карта со АТI Radeon XPress 200 чипсет и 12" екран кој има резолуција од 1280х800 пиксели. Батеријата на овие компјутери трае и до 4 часа непрестајна работа, а тулип не ги наведува димензиите и тежините на овие лап-топи.
Сите Tulip E-Go лап-топи се обложени со кожа, а нивниот изглед е дизајниран во соработка со модната куќа Marcel van Galen и дизајнерот на накит Laurent de Beer. Најлуксузниот помеѓу овие компјутери, наместо пластика, однадвор има бело злато со илјадници ситни дијаманти и рубини, кои го формираат логото на фирмата Tulip.
Цената на овој модел е астрономска и изнесува 283 илјади долари






 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.545
Поени од реакции
7.251
Затворен мене ми наликува на тостер. :D
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Андроник напиша:
Затворен мене ми наликува на тостер. :D
Првиот и вториот на женска ташна, а третиот баш на тостер :P
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ружно, ружно...него некој од вас да не има нешто половно на лагерче да сака да го омажи? Тројче некое?
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
Мистичен напиша:
Ружно, ружно...него некој од вас да не има нешто половно на лагерче да сака да го омажи? Тројче некое?
sedi be, ti baram uste jas... bash denes idam eve posle skolo da go vidam, sakav da te iznenadam :wink:

ke ti pisham podocna sto bidna
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
off topic: шо бидна, шо бидна? :wink:

@ topic: мене ич не ми изгледаат ружно, ама проблемот е што само жени може да ги користат... малку глупаво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom