Верувате ли во судбина?

Верувате ли во судбина?

  • Да

    Гласови: 11 47,8%
  • Не

    Гласови: 12 52,2%

  • Вкупно гласачи
    23

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
364
Поени од реакции
152
На енглески се вика DESTINY. - Destination. Судбината е процес на самиот живот од раѓање па до смрт, а измеѓу патување и еден куп случајни дешавки при кои крајното одредиште е смрт.
Се разбира дека смртта е конечната и неизбежна дестинација на сите нас. Но дали тоа е наша судбина, дали правилно го користиме и разбираме зборот? Не е лошо да го побараме во етимолошки речник, за да го дознаеме неговото потекло и поточно значење.

destiny (n.)
mid-14c., "fate, over-ruling necessity, the irresistible tendency of certain events to come about; inexorable force that shapes and controls lives and events;" also "that which is predetermined and sure to come true," from Old French destinée "purpose, intent, fate, destiny; that which is destined" (12c.), noun use of fem. past participle of destiner, from Latin destinare "make firm, establish" .

The sense is of "that which has been firmly established," as by fate. Especially "what is to befall any person or thing in the future" (mid-15c.). In Greek and Roman mythology, personified as the three Fates or powers supposed to preside over human life.

Значи зборот е тесно поврзан со верата. Ако веруваш дека нешто е неизбежно, предодредено и сигурно ќе се случи, тогаш тоа е СУДБИНА.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
743
Ke go zemam za primer hitler .negovata sudbina bese gubitnicka .izgubi ww1 .izgubi ww2.nemase familija.nasproti stalin koj imase poveke pobednicka sudbina sto bi rekle narodot zvezda.ama nemora da znaci.ima nekoj luge gi prati sreka .nekoi kolku i da se trudat ne.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ај објасни како си ја кројат судбината луѓето шо ѓи снаоѓа земјотрес, тие ѓо биваат убиени од некој терорист у црква или џамија, тие шо возат прописно ама некој невнимателен алебак залетан на црвено ги усмртува, тие шо се раѓаат слепи, со тешки ефекти на телото итн итн? Уште милион примери можат да бидат набројани на човечки судбини кои нивните одлуку немаат ни прашинка удел, туку им се десило по тебе ете така случајно, по некоја си хаотична случајна лотарија.
На земјотресите човекот нема влијание, ама има влијание на градбите. Ако штеди на цемент и железо, „судбината“ не му е наклонета. Тоа е „придобивка“ на модерното време. Дрвените куќи се многу поотпорни на земјотрес.
Терористите и пијаните возачи исто се „придобивка“ на модерното време. Пред сто години не постоеле.

Ај ти сега објасни ми дали е судбина и за терористот и пијаниот возач да убиваат? Зарем самите не одлучиле тоа да го прават? Или некоја „виша сила“ ги натерала?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
На земјотресите човекот нема влијание, ама има влијание на градбите. Ако штеди на цемент и железо, „судбината“ не му е наклонета. Тоа е „придобивка“ на модерното време. Дрвените куќи се многу поотпорни на земјотрес.
Терористите и пијаните возачи исто се „придобивка“ на модерното време. Пред сто години не постоеле.

Ај ти сега објасни ми дали е судбина и за терористот и пијаниот возач да убиваат? Зарем самите не одлучиле тоа да го прават? Или некоја „виша сила“ ги натерала?
Браво Ајнштане. Докажа дека тие шо несреќно загинуваат самите си ја скроиле таа судбина. :bravobe:
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Браво Ајнштане. Докажа дека тие шо несреќно загинуваат самите си ја скроиле таа судбина. :bravobe:
Браво Ајштајне. Докажа дека тие што убиваат во џамии и возат на црвено светло се натерани од судбината да го прават тоа.:bravobe:
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Незнам што е тоа судбина. Ако е како некоја книга што ти е пишана и можеш да ја видиш и неможе ништо да направиш во врска со тоа нема такво нешто.
Некои работи се погодуваат како резултат на случајност која не зависи од личноста. Роден си со сет на гени, држава, родители итн исто така зависи и од некои одлуки што си ги направил порано што ти следи или некој се најверојатните исходи. Иднината може да се предвиди до некаде. Така да...но искрено нека пише некој што е тоа судбина мене не ми е баш јасен терминот и што се подразбира под тоа.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Незнам што е тоа судбина. Ако е како некоја книга што ти е пишана и можеш да ја видиш и неможе ништо да направиш во врска со тоа нема такво нешто.
Некои работи се погодуваат како резултат на случајност која не зависи од личноста. Роден си со сет на гени, држава, родители итн исто така зависи и од некои одлуки што си ги направил порано што ти следи или некој се најверојатните исходи. Иднината може да се предвиди до некаде. Така да...но искрено нека пише некој што е тоа судбина мене не ми е баш јасен терминот и што се подразбира под тоа.
Ако животот е некој филм, судбината аналогно би било сценариото.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Ако животот е некој филм, судбината аналогно би било сценариото.
Значи, целосен предетерминизам...нема шанси да постои целосно сценарио или да се напише пред да се случат настаните, па дури и пост фестум.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Значи, целосен предетерминизам...нема шанси да постои целосно сценарио или да се напише пред да се случат настаните, па дури и пост фестум.
Ако постои Биг Бенг тогаш постои сценарио. Прашањето од милион долари е кој го напишал условно земено и кој го режира....па дури и kој глуми :)
Автоматски споено мислење:

Истата работа околу судбинава е ако постои свесен креатор на униврзумов.....за судбината не е битно дали има креатор или Биг Бенг :)
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Ако постои Биг Бенг тогаш постои сценарио. Прашањето од милион долари е кој го напишал условно земено и кој го режира....па дури и kој глуми :)
Нема шанси...и нема некој сила и чудо и план зад сето тоа што го гледаме и правиме.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Нема шанси...и нема некој сила и чудо и план зад сето тоа што го гледаме и правиме.
А што правиш ти?
Сите одлуки свесно што мислиш дека си ги донел каснат временски. Имаш прво дејствие па после одлука :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932

Kajgana Shop

На врв Bottom