Верски вести III

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
9.969
Поени од реакции
9.542
Православен манастир во Турција го претвориле во дискотека

Денеска повторно беше нарушена верската хармонија во таа земја: во главното историско светилиште на понтичките Грци, манастирот Панагија Сумела во Трапезунд, локалните власти дозволија отворање на дискотека – изјави шефот на московската управа, митрополитот г. Иларион. oдделение за надворешни црковни односи на Патријаршијата.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
9.969
Поени од реакции
9.542
Изгледа ќе биде интересен документарец полн со историја :)

ФИЛМСКА ПРЕМИЕРА НА 15 АПРИЛ НА YOUTUBE И МТВ

Документарниот филм „1000 години Сведок на Светлината“ ќе се емитува на МТВ на 15 април 2022. Истовремено ќе биде достапен за гледање и на официјалниот YouTube канал на Бигорскиот Манастир.

1650008826398.png
 
Член од
1 мај 2021
Мислења
137
Поени од реакции
509

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
9.969
Поени од реакции
9.542
Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија

Благодарение на вашите молитви воспоставивме единство, а сега браќа и сестри ви носиме уште една радост – Светиот архиерејски собор на Српската православна црква едногласно во пресрет на барањето на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, Соборот на нашата црква ја благословува и одобрува афтокефалноста на МПЦ-ОА, рече српскиот патријарх Порфириј.

1653391727533.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom