Веронаука во училиштата?

Веронаука во училиштата?

  • да

    Гласови: 74 34,1%
  • не

    Гласови: 143 65,9%

  • Вкупно гласачи
    217
Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
убаво кажа една од извршните судии- постојат миси во црквите и таму кој сака нека си ги носи децата да му учат за веронаука. Верувам дека и во џамиите е исто.
Паметно ќе биде да воведат предмет сексуално образование во осмо одделение.
Се согласувам.

А ако веќе запнале за таква работа, нека учат историја на религиите, без фаворизирање на ниедна религија.
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
161
Поени од реакции
9
Ne za Veronauka, zasto ke pridonese mladite uste poveke da se oddalecat edni od drugi, bidejki taka ke se potencira nivnata razlicitost, nasproti idejata da se vospostavi duhovnata bliskost. Edinstveno Etikata moze da pridonese da se neguvaat univerzalnite vrednosti i da se inicira bliskosta na covekot kon covekot, bez ogled na negovata religiozna veroispoved, etnickata pripadnost, socijalnoto nivo i bojata na kozata. Vprocem, mladite gledajki kakov odnos manifestiraat raznite popovi i odji kon materijalnite pridobivki i svetovnite dobri, so mnogu poslaba motivacija ke itaat kon vospostavuvanjeto na duhovnite vrednosti.
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Среќа моја што завршувам годинава со гимназија и терам на факултет. Таму нема да ме допре веронауката.
 

blaster1

Искусен Кајганџија
Член од
16 декември 2008
Мислења
777
Поени од реакции
26
Мислам дека ДА треба да се има веронаука во училиштата бидејки некои деца сеуште незнаат кои религии постојат...
:salut:
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
Веронаука и биологија се две спротивни работи,од една страна ќе ги учат децата дека господ го создал светот,луѓе,животни ова она,а од друга страна во биологијата учат за еволуција,теоријата на Чарлс Дарвин,што за мене е поприфатливо,едно и друго баш и не иде.
 

Bavarecot

Доле Влада !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
358
Треба, децава не знаат ни да се прекрстат, како одминуваат генерации се побетер и побетер се.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Веронаука и биологија се две спротивни работи,од една страна ќе ги учат децата дека господ го создал светот,луѓе,животни ова она,а од друга страна во биологијата учат за еволуција,теоријата на Чарлс Дарвин,што за мене е поприфатливо,едно и друго баш и не иде.
Така ќе имаат податоци од двете нешта и сами ќе си одлучат, добро е тоа нешто. Подобро отколку Дарвин да има монопол над вистината, која и што не е баш поткрепена со премногу факти туку има и доста обични теории (недокажливи мислења).
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
Така ќе имаат податоци од двете нешта и сами ќе си одлучат, добро е тоа нешто. Подобро отколку Дарвин да има монопол над вистината, која и што не е баш поткрепена со премногу факти туку има и доста обични теории (недокажливи мислења).
А господ некој го видел?Не ширам богохулие:smir:Незнам,само ќе ги збунат децата.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
А господ некој го видел?Не ширам богохулие:smir:Незнам,само ќе ги збунат децата.
А воздухот си го видела? Не тврдам дека го нема затоа што не можеш да го видиш со свои очи :smir:.
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
А воздухот си го видела? Не тврдам дека го нема затоа што не можеш да го видиш со свои очи :smir:.
Ја пример се занимавам со биолошки науки,за мене се треба да биде поткрепено со факти,не верувам док не видам,како и да е да се навратиме на темата,сепак тоа е ту мач фор кидс.:smir:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Мислам дека ДА треба да се има веронаука во училиштата бидејки некои деца сеуште незнаат кои религии постојат...
:salut:
со запознавање на религиите, со тој предмет
децата ќе научат кои религии постојат
и тоа без пристрасноста и апологетиката на сопствената религија
што е случај со веронауката.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
51
Поени од реакции
8
Некој погоре спомна дека тие што се противате не се ни крстени. Јас не сум крстен и не планирам, едноставно имам право да верувам во што сакам, неможе некој да ми наметнува некој религија. Историја на религијата е стварно О.К да се воведе. Интересно и добро е да знаеш за религиите и како се појавиле, која е нивната цел...ама веронаука-НИКАКО како задолжителен предмет. Ако Груевски мисли дека сме свет народ и тако даље со тие забегувања - нигде нема да стигнеме (не дека го плукам премиерот, во некои полиња е одличен, ама во ова со нација и вера баш и не е)
 
M

Mario Gómez

Гостин
Не треба да има веронаука во училиштата,со неа уште повеќе се назадуваат децата.Религијата е чуство кое се учи низ животот а не во училиштата.Таа нема никаков придонез во државата и во нејзините интереси.
Ова е лоша идеја на нашиот премиер со која цел е незнам , но знам дека брзо ќе се укине пошто нема да има никаква заентересираност.
 

Bobi_kr_palanka

Dwayne The Flash Wade
Член од
26 јули 2008
Мислења
350
Поени од реакции
150
среќа што завршив средно и сега нема потреба да учам веронаука
 

Kajgana Shop

На врв Bottom