Верени и разделени

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Истото мислење го делам. Да нема после кавги и расправии кога љубовта ќе излезе низ прозор.
На веридба без адвокат и нотар не се оди сега. Се разбира може да има точка и за бркот и хименот.:)
--- надополнето: 10 октомври 2012 во 12:35 ---
На темава малку...Вердба е ОК во стилот некој краток договор за идната свадбена прослава и запознавање на родителите. Но тоа е релативно понекогаш родителите не ни сакаат да разговараат за такви работи а понекогаш се случува мала свадба. Зависи од многу работи но ако се решат да живеат заедно во една од куќите на родителите треба да ги прашаат и добријат нивна согласност. Тоа не мора да е поврзано со веридба. Така да може и да почнат да живеат заедно кај некој од фамилијата пред веридба а може и да не почнат и после неа. А ако живеат или планираат да живеат самостојно тогаш немора ни да ги прашуваат родителите за согласност доволно е само да ги известат.
Предбрачен договор е фина работа само може да биде малку незгодна бидејќи некои луѓе имаат предрасуди за тоа а и има логика планираш да стапиш во брак а подготвуваш веќе отстапница и договор кој може да биде корисен во случај на развод.
Јас лично сум за предбрачен договор ама се зависи и од другата страна.
Веридба е ОК ама само со најблиските членови на семејството без кумови и 3ти братучеди. А живеење зеадно немора да е поврзано со веридба посебно не ако се планира самостојано а не кај родителите на еден од верниците...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ја праеф веридба, ама откажавме после некое време.

Семејстрвото и ја избрка од дома. Сега живее по комшии и пријатели.
Жигосана е за довек.

А тој пред мене ја имаше оставено со две деца.

Затоа ја раскинав веридбата.
Та нема ја да чувам туши деца, кај го има тоа. Нека си живеат со татко им. Шо ако ми родеше и мене? требаше како мои да ги гледам, од уста и за нив да двојам ко за моите?
Море јок, мамата, не мож така.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Ја праеф веридба, ама откажавме после некое време.

Семејстрвото и ја избрка од дома. Сега живее по комшии и пријатели.
Жигосана е за довек.

А тој пред мене ја имаше оставено со две деца.

Затоа ја раскинав веридбата.
Та нема ја да чувам туши деца, кај го има тоа. Нека си живеат со татко им. Шо ако ми родеше и мене? требаше како мои да ги гледам, од уста и за нив да двојам ко за моите?
Море јок, мамата, не мож така.
Не си знаел дека има 2 деца веќе? Лично ни јас несакам деца по предходен партнер ама може да се направи исклучок во ретки случаи.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
А бе да цитирам една умна жена:

"синко, не се почудувај никому"

Со тоа сакаше да каже дека не треба да се смееме на нечија мака, да не судиме пред да узнаеме се за нештата, да не се потсмеваме и критикуваме без да имаме целосен увид и сознанија, а дури ни тогаш, оти не знаеме што НАМ може да ни се случи и ако ни се случи што и како ние би постапиле, но основно: да не говориме пред рака оти не знаеме дека нам нема да нис е случи истото.
 

Sandra

wicked
Член од
24 август 2005
Мислења
1.490
Поени од реакции
224
Normalmo deka ke se verish i ako ne ti ofi ke se radelite,tak ide i vo brako. Fala bogu tuka vo svedska normalno e prvo da se preselite i zaedno da zivete pa posle toa da se verish ako ti odi :) taka taka ne frlash dzbe pari na prstenje na sekoe ako treba deluvanje :P bar spored mene nemozish da doznaea dali pasovash so nekoj ako ne si probal/a da zivesh so nego/nea. Ko ke zivesh so nekogo togash ke doznaes sho coek e. Tek togash ke znaes dali ke vi odi ili ne.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Veridba da raskinat?? Pa toa grev i sram za dvete semejstva. Kaj im bil pametot da se verat i posle pupu nevazi. Sram za familiite.
Za takvo nesto po deset stapa po goli tabani i mesto klecenje na pcenka, angarija da rabotat i toa sekoj kaj drugata familija, barem periodot kolkus to traela ekskurzijata. AKo bile verene eden emsec, mesec dena rabota angraija, ako pet godini, pet godini angarija.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Нели е излишно да разговараме на темава кога никој на форумов не е роден во 17-ти век?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Нели е излишно да разговараме на темава кога никој на форумов не е роден во 17-ти век?
Веруј не е. Ги има и такви, не мора да се родени у седумнајсти, ако имаат тква нарав и мислења.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom