Вера или Бизнис

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
А свештеникот кобајаги е безгрешен... нели нема безгрешен човек, или има исклучоци.
Абе Мики нема крај на твоите контраверзи.

Никој, а јас понајмалку, не вели дека попот е безгрешен, туку напротив: и тој (попот) е исто толку грешен колу и јас а може да биде и бетер од мене. Арно ама, работаа е во тоа што со ракополагањето/хиротонисувањето во свештеник, попот, иако останува грешен се до неговата смрт, добива ВЛАСТ, да во името Христово ги ОТПУШТА гревовите кои верникот ги исповедал. Ти текбнува? Значи, и попот е грешен како и исповедникот, но попот има власт која исповедникот ја НЕМА и никогаш нема ни да ја има. Затоа, по исповеста, попот ја чита РАЗРЕШИТЕЛНАТА молитва, каде попот, во името од Исуса Христа, ги отпушта гревовите од исповедникот. Отпупштањето на гревот незначи дека попот ги ПРОСТИЛ гревите, оти ПРОШТЕВА само Христос и НИКОЈ друг.

И? Каде се сега контаверзиите?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
:pos::pos:Бар почнав ... ама ти си уште многу, многу назад:pos::pos:

Седи бе, не ме знаеш....:vozbud:Најблаго речено, ГЛУПАВО е да се споредуваме...:vozbud:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Абе како може поп во име на Исус Христос да отпушта гревови...кој му дал за право, и не е врат туку шија, не проштава ама отпушта, кој му дал власт.Да не бил на избори номиниран...Мики поконтраверзно здравје..Нели е прв меѓу еднаквите..ако еднаков од каде тој повластен статус...ова се оставини од католичката црква..кажи 10 аве амарии и оди во мир...дрн дрн..
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Абе како може поп во име на Исус Христос да отпушта гревови...кој му дал за право, и не е врат туку шија, не проштава ама отпушта, кој му дал власт.Да не бил на избори номиниран...Мики поконтраверзно здравје..Нели е прв меѓу еднаквите..ако еднаков од каде тој повластен статус...ова се оставини од католичката црква..кажи 10 аве амарии и оди во мир...дрн дрн..
Дека е прв меѓу еднаквите, сеа од тебе слушам...како може да биде прв меѓу еднаквите, па попот не е Апостол Петар па да биде прв меѓу еднаквите?
Повластениот статус веќе го опишав: со самото ракополагање, идниот свештеник ги прима даровите од СВетиот Дух, меѓу кои е и власта од попот за ОТПШТАЊЕ а не за ПРОШТЕВАЊЕ на гревовите од исповедниците.
А што се оденсува на 10-те аве ова или она, тоа го има на други места. Во православието исповеста е прашање на живот и смрт а не на театарски претстави.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Од каде е твојата сигурност и убеденост дека поповите едно зборат а друго прават? Како и секаде,и меѓу нив има „залутани„, но генерално, од она кое можам да го ВИДАМ, поголемиот дел од свештенството е коректно, а особено сум пријатно изненаден од поновите генерации свештеници.
Tell me about it :pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Дека е прв меѓу еднаквите, сеа од тебе слушам...како може да биде прв меѓу еднаквите, па попот не е Апостол Петар па да биде прв меѓу еднаквите?
Повластениот статус веќе го опишав: со самото ракополагање, идниот свештеник ги прима даровите од СВетиот Дух, меѓу кои е и власта од попот за ОТПШТАЊЕ а не за ПРОШТЕВАЊЕ на гревовите од исповедниците.
А што се оденсува на 10-те аве ова или она, тоа го има на други места. Во православието исповеста е прашање на живот и смрт а не на театарски претстави.
Тоа право го имаат само првите меѓу еднаквите, односно оние кои ја поседуваат соборната, вселенската црква..мислев дека се од твојот двор...
А ова за ракополагањео и светиот дух..Значи даровите зависат од тоа...?!?!:uvo:
Светиот Дух му зборува на нашето срце и нашиот ум да се покаеме и да се свртиме кон Бог и од Него да побараме прошка и нов живот...ги уверува срцата на луѓето за Божјата вистина дека се грешни и дека им е потребна Неговата прошка...или ти или јас сме побркале нешто...ама ќе да е она првото..
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Вера или бизнис.... 100 000 евра поткуп за градење црква, уапсен е и градоначелник... само прашање е кој ги давал парите.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Ќе ми/ни кажеш кој?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Ne glej sto pravam, ama slusaj me sto zboruvam !


 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ќе ми/ни кажеш кој?
О..ооооо... па и во сабота си на работа, алал да ти е...
А кој ги дал... најверојатно некој од новопечените верници (со длабок џеб) :pos::pos:сакаат бе луѓето да се искупат за гревовите...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
О..ооооо... па и во сабота си на работа, алал да ти е...
А кој ги дал... најверојатно некој од новопечените верници (со длабок џеб) :pos::pos:сакаат бе луѓето да се искупат за гревовите...


Велиш, „најверојатно„!!!!???
Тоа само по себе е доказ дека се нешто нагаѓаш и дека НЕМАШ никаков доказ дека некој, со име и со презиме, направил такво нешто!
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
се нешто нагаѓаш и дека НЕМАШ никаков доказ дека некој, со име и со презиме, направил такво нешто!
Ај нема да коментирам кој го прави ова...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Велиш, „најверојатно„!!!!???
Тоа само по себе е доказ дека се нешто нагаѓаш и дека НЕМАШ никаков доказ дека некој, со име и со презиме, направил такво нешто!
А оние со лисиците на рацете и тие се нагаѓање, поќекај малку ќе почнат да пеат... ја знаеш онаа... кога е прашање мојот или твојот гс, го бирам...:pos::pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom