Венецијанер

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Венецијанерот претставува поволно финансиско решение за заштита од сонце и непожелни погледи. Во последно време има широка примена во опремувањето на станбените и деловни простории. Се монтира на самата рамка на прозорецот, од неговата внатрешна страна. Колку што знам има дрвен, пвц и алуминиумски венецијанер.

Какво е вашето искуство? Негативни и позитивни страни? Препорачувате?



Како се движат цените? Кои се најквалитетни?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Венецијанерот претставува поволно финансиско решение за заштита од сонце и непожелни погледи. Во последно време има широка примена во опремувањето на станбените и деловни простории. Се монтира на самата рамка на прозорецот, од неговата внатрешна страна. Колку што знам има дрвен, пвц и алуминиумски венецијанер.

Какво е вашето искуство? Негативни и позитивни страни? Препорачувате?



Како се движат цените? Кои се најквалитетни?
Јас имам вакви дома и задоволна сум.

Кога ги менувавме прозорите на мојот спрат ставивме нови прозори + венецијанер + комарници (како надворешни лизгачки ролетни со мрежа, се креваат и се спуштаат). Од ТЕНЗОР ги земавме, 500 евра беше цел комплет ама ова пред 6 години, сега се поефтини многу, плус ти ќе земаш само венецијанер.

За венецијанеров можам да кажам дека лесно се оддржува, не мораш да го переш на секое поготово ако е пушачка просторија дека завесите пожолтуваат многу. Се вади од горе, ги ставаш во када, со црево, било што и за 10 минути се готови. Ако нејќеш вака доста е и со крпче ама па така за подобро чистење ќе мораш едно по едно :p Алуминиумски се моите, за тие од ПВЦ ни кажаа дека лесно се виткаат. Јас би ти препорачала да ставиш, помодерно изгледаат.

P.S. Ако менуваш и прозори, може да ти ги монтираат венецијанерот внатре во прозорот, меѓу двете стакла :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Има алуминиумски одамна монтирано кај старине дома, ама како тие што не ги интересира ни Ф од Фенг Шуи или некој интериор дизајн се презадоволни со функционалноста и издржливоста.
Мене ми се фора за во некој канцелариски простор, додека во станбен објект ми изгледаат како премногу официјални, немам видено дрвени можно е да одговараат ако имаш дома некој шведски стил на интериор.
Одржувањето е лесно, само пази кога ги переш да не го превиткаш алуминиумот, зошто е нежен.
Цена навистина не знам.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Кога живеев во куќа имав вакви, да бидам искрен, ич не ми правеа мерак. Јесда беа стари, ама сонце пак продираше низ нив, гломазно вртење и слично....не знам колку се поквалитетни (или понеквалитетни) новиве модели...

Јас мислам дека ролетна е решението, поготово ако ви треба за соба во која спиете и е свртена на исток. Не би ставал по дома венецијанери пак...
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
...многу се подобри и попрактични од завеси....лесни за одржување и ги прават по мерка за секој прозор....со цените не сум во тек....но не се нешто скапи...единствена негативност е што многу лесно се виткаат...па ако низ дома ти се шеткаат мали деца....:unsure:
 
Член од
16 март 2013
Мислења
21
Поени од реакции
3
Доколку поставувате венецијанер ролетни, вариолајт завеси , роло завеси, зебра завеси или пвц или алуминиум ролетни побарајте на 077 670 691 , 076 752 978 .... најдобри се дечките
 

Kajgana Shop

На врв Bottom