Венера, Месецот и Јупитер – Venus, Jupiter and Moon Conjunction (photo)

Член од
9 јануари 2010
Мислења
24
Поени од реакции
14
Како што е познато планетите а заедно со нив и вечниот сателит на нашата мила планета Земаја, Месецот се движат во една линија, во т.н. круг на еклиптика, што значи дека секогаш се поредуваат долж кружната патека.
Вечерва имавме несекојдневна прилика да го видиме Месецот помеѓу посјајната Венера и понискиот и потемен Јупитер. Веќе утре Месецот, ќе се најде на својата патека кон Исток.
zoriv oваа природна и не баш секојдневна астрономска појава денес (понеделник) на 26, Март, 2012 година околу 19:30 часот ја овековечи засекогаш со неговиот Canon фото-апарат.... >>> Повеќе
 

Kajgana Shop

На врв Bottom