Велес

M

Moon Child

Гостин
Лелеее се се ама речников бе, го изел миен или немиен... Кој се држи сајтови хахахаха
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Во кој авто перални во Велес примале сезонски работници ? (Дневница,работновреме,локации ?)
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Во кој авто перални во Велес примале сезонски работници ? (Дневница,работновреме,локации ?)
Дневница од 350 денара не очекувај да земаш повеќе..Ќе се скапеш од коли перење..Од сабајле до поручек.Поарно оди кај Цветко или на некое поле,сеа праски ке има берба,400 денара за 5 саата ги земаш..
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Поздрав (а Парвати додава и нездрав,што му значи тоа)
до Велешани... одиме на езеро идниот викенд да видиме што е ново.
...........
Ако шефицата не прочитала кај што пишав еве и овде да прочита
мојата шефица од АрчелорМиттал..Елена К.П.
-----------се разбира препис од таму
Еве трет ден,ден за душа,што велеше Рацин откако ке замине,бар ќе се спомне имало зошто душа да Е.
Еве слики и разлики од сегашната состојба на ногата,поточно на двете нозе. Спомен од н68 или А.Миттал.
А душа како душа секоја ке се одвој од телото кога да е. Веќе и ТВ не гледам го загубив слухот.
Дали бар сега по толку време си призна „Бугаринот“ зошто ме нападна и тресна од бетон, има ли душа бар за ова.
Па јас ни најмалку не бев виновен,односно стоев така невино подалеку,ничкум но изгледа ТОЈ мораше да се спаси.
Можеби со сигурност полека испуштам душа,поточно сам ја убивам,не одам на лекар веќе подолго време.
Не еден ваш колега некни баш во живо му ја покажав ногава да ја види и разликата со другата.
Кажав дека ми е отежнато работењето на Тл поради тоа и барав од Вас решение, не прифативте,не помогнавте...
сте имале ете други испланирани планови... се виде тоа малку покасно односно брзо истиот месец...
има ли задовилни некој поради тоа незнам...
Picture 2746.jpg .. Picture 2747.jpg
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Некаде се продава во Велес фитнес опрема?
 
M

Moon Child

Гостин


Стварно ова постои во Велес? Не е сечено лепено монтирано?
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
1.582
Поени од реакции
3.590
Има деновиве еден ваков ама му пишува ЦРНО, 5 души се у кола и рокаат турбофолк :pijani:
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Има деновиве еден ваков ама му пишува ЦРНО, 5 души се у кола и рокаат турбофолк :pijani:
И стварно се црни :D[DOUBLEPOST=1467191687][/DOUBLEPOST]
Некаде се продава во Велес фитнес опрема?
Ми се чини дека само во Спорт М веке... А и во Орбис кај пошта ѕирни.
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2012
Мислења
117
Поени од реакции
79
Неколку стотина велешани, сопственици на деловен простор и станови кои ги изнајмуваат, добие глоба затоа што не поднеле аконтативна даночна пријава за имот...
Сите те треба да платат по 200 евра казна...


Неа им ја изрекла УЈП, поради што голем број од казнетите, со решенијата в рака, незадоволни и лути претпладнето го минаа во канцелариите на велешките даночници.

DSCN3792[1]-29062016052337.jpg

За неподнесена аконтативна даночна пријава, глоба во висина од 200 евра...

Јас преку 30 години го издавам локалот, досега вакво нешто немало. Секоја година си поднесувам даночна пријава за платен персонален данок и мислев дека со тоа сум завршил работа . Ако требало ова не би ми претставувало тешкотија да поднесам уште едно ливче .

Требало некој да не опомена и да ни каже, а директна глоба не е во ред...

Револтираните граѓани велат дека нема да ја плаќаат казната, ќе побарале ако треба и правна помош...
gragani-vo-kancelarija.jpg gragani-resenija-bez-potpis.jpg gragani-vo-kancelarija.jpg

Наздравје ПРЕРОДБАТА ...:bravobe:

 
Последно уредено:
M

Moon Child

Гостин
Затоа е Велес како зона на самракот. Ние што сме исселени ја приметуваме разликата од пред 4-5 години и сега, затоа што ретко доаѓаме и секогаш кога ќе дојдеме приметуваме што фали. Продавници и работилници/занаетчиски се испозатворени а работеле откако за себе знам. Искрено јас живеам во Добој во Босна, град кој беше поплавен во 2014та, можам да кажам слободно дека кога шеташ низ Добој и шеташ низ Велес не се приметува некоја разлика, и овде се еден куп продавници испозатворени и простори се издаваат, само што разликата е во тоа што они беа девастирани од водата, а во Велес ги девастира власта.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
117
Поени од реакции
79
Граѓаните на Велес 1 - 0 Бате Саше

Нели според УЈП - Велес се беше според закон , они беа во право , граѓаните требало да читаат , морало да се плати ... и одеднаш ....не важи ... се смеевме со вас ...:popce:


По бунтот што го кренаа, се спасија 400 велешани од глоба за неподнесена аконтативна даночна пријава ...

gragani-resenija-bez-potpis.jpg

Инаку овие граѓани редовно си го плаќале персоналниот данок за месечната наемнина и уредно ги пријавувале приходите во законски предвидениот рок...:oeoeoe:


gragani-1-fin.jpg gragani-2-fin.jpg

УЈП ќе ги поништи казните за Велешаните, кои требаше да платат глоба ...


Казните кои ги добија Велешани за неподнесување аконтативна даночна пријава ќе бидат поништени, но само на оние граѓани кои издавале стан или локал на правно лице...
Ова денеска го договорија тројца претставници кои беа примени на разговор кај раководителката на УЈП.


Казните кои на Велешани им пристигнаа на домашна адреса немаат печат, туку само потпис од службеник, раководителката им објаснила на граѓаните дека се работи за грешка... :bravobe:


24вести се обиде да добие одговор на прашањето за каква грешка се работи и дали некој ќе одговара за истата, но безуспешно, бидејќи подрачните единици немале надлежност да даваат изјави за медиуми...


Велешани се револтирани и поради фактот дека вакви казни пристигнале и само во нивниот град...:aplauz:



Ало Чади Баба , читаш нешто или во момите ти е паметот ?:zver:




 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom