Велес

jasisamojas

Не ми треба титула
Член од
26 ноември 2008
Мислења
762
Поени од реакции
423
Дали во велешани има жива?
06.08.2012

Во референтна лабораторија во Америка ќе се испитува дали во организмот на жителите на Велес има жива. Невладината Еко Свест зеде примероци од коса од 14 полнолетни граѓани и примероци на риби уловени во езерото Младост и реката Вардар.
- Со сигурност во почвата во Велес има огромни количини на жива. Токму поради тоа сакавме да видиме дали присуство на жива ќе се најде и во организмот на луѓето кои живеат тука, како и во рибата од Велешкото Езеро која ја консумираат - рече Драгана Угуровска, од НВО "Еко Свест".
Ова истражување е дел од европски еколошки проект. Освен во Македонија, ќе се испитува присуството на жива и кај граѓани од Бугарија, Србија и Албанија.
- Живата е многу штетен метал. Таа е невро токсин. Делува првенствено на нервниот систем, централниот и периферниот, така што доколку станува збор за изложеност на големи количини жива, последиците може да бидат страшни - рече Угуровска.
http://vecer.com.mk/?ItemID=9C007A74258E2F48A09392BC92833B03
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
С
Дали во велешани има жива?
06.08.2012

Во референтна лабораторија во Америка ќе се испитува дали во организмот на жителите на Велес има жива. Невладината Еко Свест зеде примероци од коса од 14 полнолетни граѓани и примероци на риби уловени во езерото Младост и реката Вардар.
- Со сигурност во почвата во Велес има огромни количини на жива. Токму поради тоа сакавме да видиме дали присуство на жива ќе се најде и во организмот на луѓето кои живеат тука, како и во рибата од Велешкото Езеро која ја консумираат - рече Драгана Угуровска, од НВО "Еко Свест".
Ова истражување е дел од европски еколошки проект. Освен во Македонија, ќе се испитува присуството на жива и кај граѓани од Бугарија, Србија и Албанија.
- Живата е многу штетен метал. Таа е невро токсин. Делува првенствено на нервниот систем, централниот и периферниот, така што доколку станува збор за изложеност на големи количини жива, последиците може да бидат страшни - рече Угуровска.
http://vecer.com.mk/?ItemID=9C007A74258E2F48A09392BC92833B03
Со акција за садење рози илу ружи може да се исчисти почвата во Велес, така даваа еднаш изјави на експерти на Здравкин Тв или канал 21..
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.394
Поени од реакции
6.509
Перење пари? :)
Аман бе и у цвеќе садење ли пари перење најдовте :D

Управата за животна средина по втор пат ја прекина постапката за оцена на влијанието на проектот за рестарт на Топилницата.
Жалбата што ја поднесе ЕД Вила Зора и општина Велес повторно го спречи решението на Министерството за животна средина да се направи оценка на влијанието од рестартот на фабриката врз животната средина.
Прекинот се вели во образложението испратено до еколошкото друштво Вила Зора и општина Велес ќе трае се додека државната комисија за одлучување во управната постапка не донесе одлука по жалбата не велешките екологисти.
Сопственикот на Топилница, скопската фирма Метрудхем пред три месеци, до Министерството за животна средина поднесе писмо со намера за рестарт на Топилницата. Но тогаш Управата за животна средина ја прекина постапката поради нетранспарентното однесување на сопственикот и жалбата поднесена од екологистите.
Компанијата „Метрудхем", која ја купи Топилницата за 2,2 милиони евра, и покрај негодувањата на велешани и понатаму сака да ја рестартира Топилницата на сегашната локација и со истата технологија.
На ова жителите на Велес отворено и масовно излегоа и јавно кажаа дека поради последиците врз здравјето на велешани од отровите од тешките метали цинк, олово, кадмиум, од тридецениското работење, повеќе не ја сакаат Топилницата на сегашната локација. На газдите тие им порачаа да ја дислоцираат фабриката, а во тоа ги поддржаа и највисоките владини претставници.
IЛисица.мк 
B

Black Guard

Гостин
Какво моме бе замене не е таков спорт, дома сите каси од вратите ги искршив нема во што да мавам имам вишок на енергија..

Ајде бе чим имаш толку негативна енергија ќе биде добро да ја насочиш кон жива сила,еве на пример што велиш,ја и ти фер фајт...онака спортски,без ладно,без огнено оружје hands only ?
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Ајде бе чим имаш толку негативна енергија ќе биде добро да ја насочиш кон жива сила,еве на пример што велиш,ја и ти фер фајт...онака спортски,без ладно,без огнено оружје hands only ?
Колкав си ? :D А нозе има ли ? :D
P.S Сакам да почнам на кикбокс бидеејки сум слаб удари (не многу) а перфектно истрениран за кутакње пошто имам тренирано аикидо..
 
B

Black Guard

Гостин
Има нозе,немај мака не сум над 175,ако сакаш практичен тренинг не е проблем,ќе си понесеме аналгин,медицински алкохол,а после малку фер фајт ќе одиме на пиво а?
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Има нозе,немај мака не сум над 175,ако сакаш практичен тренинг не е проблем,ќе си понесеме аналгин,медицински алкохол,а после малку фер фајт ќе одиме на пиво а?
Може спаринг, без фокусери само со нараквици, ептен фер фајт да не праиме модрици глупости такви работи..нема да не саакаат после девојичњата.


П.С Што е со Велес и коњскиот измет по улиците ?
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.394
Поени од реакции
6.509
Може спаринг, без фокусери само со нараквици, ептен фер фајт да не праиме модрици глупости такви работи..нема да не саакаат после девојичњата.


П.С Што е со Велес и коњскиот измет по улиците ?
Не ја врти темата, продолжете со К1 муабетот, поинтересен е :D
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Не ја врти темата, продолжете со К1 муабетот, поинтересен е :D
Не вртам тема и така во темава има многу содржини за расправање само прашав пошто секаде има а и да се си пофалам ме викнаа во полиција :D ^_^
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.394
Поени од реакции
6.509
Не вртам тема и така во темава има многу содржини за расправање само прашав пошто секаде има а и да се си пофалам ме викнаа во полиција :D ^_^
Искрено гомна не видов, а во неделата испаднав, куткаше цела чаршија смрдеше и тоа многу на гомна, премногу. Можно ли е од тоа кај узус шо имало кочина со свињи, или некоја канализација да е затната па од жешково да смрди толку?
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Искрено гомна не видов, а во неделата испаднав, куткаше цела чаршија смрдеше и тоа многу на гомна, премногу. Можно ли е од тоа кај узус шо имало кочина со свињи, или некоја канализација да е затната па од жешково да смрди толку?
Да, да и кај тргошпед и зад узус има иначе и од тоа коњите шо ги јаваат воа браќава премногу мириса :sick:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom