Вежби со сопствената тежина (bodyweight exercises)

S

Stef Bachatero

Гостин
Можеш но побавно е.

Sent from my HTC Desire 310 using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Bodyweight se za devojki be, ne se filmajte. Jezda i masko moze da postigne rezultati, ama onaka, u normala, a vie ko sto praite ne znam sex-pack, grudi, grb nikad nema da go postignete toa so bodyweight.
Inaku, vo pravo e nekoj sto rece deka vezbanje so spravi ili bodyweight nema ist efekt kako cepanje drva ili kacuvanje po planina. Za toa ne treba da si silen, treba da imas kondicija. I covek sto nema muskulna masa, moze da gi prai tie aktivnosti, ako ima kondicija.
Inaku, eve bodyweight za devojki:
http://www.womenshealthmag.com/fitness/body-weight-exercises
pa toa naravno onie koi vezbaat bodyweight ne im e celta muskulna masa iako moze da se dobie do odreden stepen. So calisthenics se dobiva fleksibilnos, sila, podviznost, balans i sl. Za muskulna masa najdobro e da se kombiniraat bodyweight so tegovi
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Da de da :-D[DOUBLEPOST=1403293861][/DOUBLEPOST]
Мислам дека поентата и‘ беше дека не можеш да напраиш sex-pack без употреба на тегови.
Amante bre, kako sum uspeala sexpack da iskucam ne znam hahah :-D
Inace, ne konkretno za definicija mislev, nekoj sto vezba samo stomacni i slab e ko kostur ima sIx-pack, ama slab e. Znaci ne mislev na definicija nego na muskulna masa, ko vie sto sakate bilderista da se pravite. Izleguva od kontrola. Drugar pocna i demek "ne be nejkam mnogu malku samo, da se stegnam" eve go posle 4god bilderiste. Ne mi se dopagja. Toj efekt ne mozes so bodyweight. Moras da dodavas tezini.
A inaku vo granicite na normalata mozes. So vratilo samo koi vezbi se pravat, dumris, so sto ima top rezultati.
 
Последно уредено:

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Amante bre, kako sum uspeala sexpack da iskucam ne znam hahah :-D
Inace, ne konkretno za definicija mislev, nekoj sto vezba samo stomacni i slab e ko kostur ima sIx-pack, ama slab e. Znaci ne mislev na definicija nego na muskulna masa, ko vie sto sakate bilderista da se pravite. Izleguva od kontrola. Drugar pocna i demek "ne be nejkam mnogu malku samo, da se stegnam" eve go posle 4god bilderiste. Ne mi se dopagja. Toj efekt ne mozes so bodyweight. Moras da dodavas tezini.
A inaku vo granicite na normalata mozes. So vratilo samo koi vezbi se pravat, dumris, so sto ima top rezultati.
Сеа се извади, иначе на почеток кажа дека bodyweight е за девојки и ни порача да не се филмаме :).
 
Член од
6 април 2013
Мислења
357
Поени од реакции
302
Поздрав дечки, може ли да ми препорачате кои се најдобри bodyweight вежби за набивање маса на гради? Има ли потреба од протеини креатини и ред други работи или може со добра исхрана и вежбање да се добие нешто за 1 месец до 2?
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Luge tie karamelite Wellness pomagaat pri slabeenje i zdravi se da gi narucam? Sakam salovo da go stopim... 175 sum visok a 85 kila imam :(
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Што пишува на 100 грама хранлива вредност?
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Neznam :( mislev zdravi li se da gi narucam za pobrz i podobar efekt?
 
O

Orion.

Гостин
Luge tie karamelite Wellness pomagaat pri slabeenje i zdravi se da gi narucam? Sakam salovo da go stopim... 175 sum visok a 85 kila imam :(
Normalno deka pomagaat vo slabeenje. Lupaj si karameli bato. Zemi si i chokolatcinja ali glej da se wellness,vitalia,herbalife[DOUBLEPOST=1403441499][/DOUBLEPOST]
За six не sex pack :D воопшто и не ти треба теретана, знам доста кои играат само фудбал и прават чат-пат стомачни па имаат six pack значи за six pack ти треба само физичка активност/стомачни и средена исхрана. За гради ќе си правиш склекови а за грб имаш вратило значи пак немора во теретана да одиш за да имаш резултати и може да вежбаш со сопствена тежина. И не сите сакаат да имаат бодибилдерски бицепси и др мускули, прво и да ги направиш тешко е за одржување такви големи мускули друго тие што имаат голема мускулна маса многу потешки им се некои други активности на пример како трчањето..
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.883
Поени од реакции
10.508
Поздрав дечки, може ли да ми препорачате кои се најдобри bodyweight вежби за набивање маса на гради? Има ли потреба од протеини креатини и ред други работи или може со добра исхрана и вежбање да се добие нешто за 1 месец до 2?
без суплементи за година дена да ке се види дека си почнал да вежбаш па сеа ти види
 
П

Пе Џо

Гостин
Да ве прашам вас поискусните, пошо џабе сето гуглање коа неам искуство.
Висок сум 180-185 цм (зависи од денот, нели), и моментално иам 90 кила - кои као шо приметив ми се ситуираа на стомакот у форма на спојлери. Не сум фанатик по теретани, фитнеси и програми, али денес почнав со еден програм кој као шо сфатив е за горење масти и зајакнување на абдоменот (јадрото). Би сакал да видам шо мислите околу програмот и дали е прикладен за целта (достигнување 80-83 кила и губење на спојлерите), исто и ваши препораки.

Програмaтa:



Превземен од овој сајт .

Исто би сакал и да слушнам ваши мислења околу прикладна диета а најмногу околу јадења и џиџимиџи шо го пригушуваат апетитот - бидејќи сум машала гурман, и поненаситен од Марјан Стојановски.
Преферирам калистеника и bodyweight workout.
 
А

Атомската мравка

Гостин
Трча ама само спринтови 100/200м, нека проба да трча по 15-20км па да видам што времиња ќе има, дали ќе му биде лесно и колку ќе може да ја задржи таа мускулна маса ;)
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
добро мускулна маса и маратонци ти се два различни поими ...

 
Член од
6 април 2013
Мислења
357
Поени од реакции
302
без суплементи за година дена да ке се види дека си почнал да вежбаш па сеа ти види
Можеш да ми препорачаш некој што стварно се разбира од овие работи и кој ќе сака да ми каже што да конзумирам и кои денови да вежбам и останато? фала :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom