Вежби за подобрување на општа телесна сила и држење во однос на тежина?

Член од
21 јули 2017
Мислења
219
Поени од реакции
145
Здраво. Тежината стално ми се движи од 67 до 75 кила во зима. Но ако се движам доста, пак оди испод 70 кила дури и во зима, пошто пешачам многу.
Но во зима воздухот е доста загаден па не е баш за шетање.
Значи теретана е супер место за излаз во зима ;)

Не ме занимаат вежби за да станам Шварценегер, зголемување на мускулно ткиво, туку само подобрување на држењето на телото, грбот, кичмата,
рацете и нозете. Значи само појачување колку што мојата тежина дозволува.

Кои вежби/справи ќе ми ги препорачате?
Ако може и време колку да се прават и колку пати ако треба во низа едно по друго?
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.462
Поени од реакции
1.074
Скокање со јаже\трчање плус склекови,згибови па и вежби со помали тежини.
 
Член од
13 октомври 2019
Мислења
21
Поени од реакции
23
Сите вежби, комплет со сите мускулни групи, не мораш големи тежини, и најбитно од се исхраната, со намалени масти и шеќер.
За губење сало колку да не речам 100%, преку 80% е битна исхраната.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.860
Поени од реакции
10.223
Значи само појачување колку што мојата тежина дозволува.
Ако веќе се споредува загаден воздух, не сте размислиле какви се микроби има во воздухот во теретани и по бенч клупи?
Инаку најосновни вежби за држење на телото се на вратило предни и задни згибови и оние squat racks на кои можеш да правиш чучњеви со правилно истегнат грб и колкови како и контра подигнувања. Комплексни, не изолирани вежби (само кон одредена мускулна група) ако ти е целта глобално зајакнување.
Се препорачуваат и пилатес вежби, ако е исклучиво за држење на телото. Пливање
Ако ти е за тежината, јади помалку и поквалитетно.
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.540
3 серии фискултура во спална и нема да имаш проблем со тежината
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
219
Поени од реакции
145
Не ја гледајте тежината, дури и 80 кила да напластам не ми е ништо со здравјето. Никогаш не сум имал мака со тежината.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.718
Поени од реакции
2.065
Понеделник и среда (серии x повторувања):

Barbell Full Squat 5 x 5
Bent Over Barbell Row
5 x 5
Barbell Bench Press 5 x 5
Standing Military Press 5 x 5
Pullups 3 x 8-12
Decline Crunch 3 x колку можеш

Петок:
Barbell Deadlift 5 x 5
Barbell Full Squat 5 x 5
Barbell Bench Press 5 x 5
Standing Military Press 5 x 5
Pullups 3 x 8-12
Decline Crunch 3 x колку можеш

Кога почнуваш прво правиш две загревачки серии со помала тежина, па после почнуваш со 5-те серии со тежина доволна да можеш да направиш 5 повторувања. 3 недели вежбаш, четвртата одмараш, може нешто кардио, јога итн..
 
Член од
13 октомври 2019
Мислења
21
Поени од реакции
23
Кифоза, како што реков - онаа вежба што изгледа како да палиш глисер. Ние на времето ја викавме повлекување тегчиња на клупа. Значи 3х10 наведнат на клупа со едно колено, целта е да се зајакнат средните грбни мускулуи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom