Вежби за губење килограми

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Се живее и без овошје, а не ти реков да не јадеш зеленчук.
Еве ти накратко пример за исхрана од мене:
Оброк 1:
50гр овесни со вода + 3 варени јајца (180 ккал + 220 ккал = 400ккал)
Оброк 2
300 грама стек + 2 оризови тркалца ( мерата за стекот е сиров не приготвен, 350-400 kkal + 70 kkal цел оброк околу 450ккал)
Оброк 3
300 грама ослич + салата (сезонски зеленчук) (исто осличот сиров мерен 220-250kkal од ослич + 150тина од салата)
Ужина дозерка протеин 130ккал
Оброк 4
300 гр нискомасна урда + салата (домати, пиперки, кромид) (околу 300ккал цел оброк)

1600-1700ккал максимум од сите 4 оброци и протеинот, од кои имаш не повеќе од 60-70 гр јаглехидрати.

Оо ако одам ја со ваква диета никогаш нема да ослабам. Месо кога јадам не се контролирам. Сега за сега спуштив неколку килца со исклучок што некој ден си сркам само манџа ама тоа ретко или кога сум на гости. :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Оо ако одам ја со ваква диета никогаш нема да ослабам. Месо кога јадам не се контролирам. Сега за сега спуштив неколку килца со исклучок што некој ден си сркам само манџа ама тоа ретко или кога сум на гости. :)
Ти си знаеш, голем си
 
Член од
3 август 2016
Мислења
26
Поени од реакции
1
Здраво
Јас си почнав посебен режим на исхрана, не диета туку не јадам леб, благо, сокови и сл.
Од утре сакам да почнам да ги вежбам вежбите од Jillian Michaels 3 левели од по 30 дена. Сакам да ослабам прво и после да си се одржувам.
Има ли некој искуство со овие вежби? Дали се слабее?
Ви благодарам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Здраво
Јас си почнав посебен режим на исхрана, не диета туку не јадам леб, благо, сокови и сл.
Од утре сакам да почнам да ги вежбам вежбите од Jillian Michaels 3 левели од по 30 дена. Сакам да ослабам прво и после да си се одржувам.
Има ли некој искуство со овие вежби? Дали се слабее?
Ви благодарам.
Најдобри ми се овие постови. Диетата на тој и тој. Ајде да ги комплицираме простите работи, колку може повеќе - плати и некој нутриционист, опрчи се едно 500 евра и пак за 2-3 месеци врати ја килажата.

И се така у круг, кога ќе сватите дека нема диети туку само промена на животен стил тогаш ќе ослабете - за брз резултат, high protein & high fat диета, не повеќе од 50 грама јагледират/шеќер на ден, најмногу 1 месец на овој режим можеш да бидеш после тоа доаѓа до потенцијални проблеми. Зеленчук еден тон (зелен нормално) обоените имаат осетно поголеми количини на јаглехидрат.

Јаткастки плодови, кокосово масло, црвено палмово масло, треба да ти бидат извор на масти.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Најдобри ми се овие постови. Диетата на тој и тој. Ајде да ги комплицираме простите работи, колку може повеќе - плати и некој нутриционист, опрчи се едно 500 евра и пак за 2-3 месеци врати ја килажата.

И се така у круг, кога ќе сватите дека нема диети туку само промена на животен стил тогаш ќе ослабете - за брз резултат, high protein & high fat диета, не повеќе од 50 грама јагледират/шеќер на ден, најмногу 1 месец на овој режим можеш да бидеш после тоа доаѓа до потенцијални проблеми. Зеленчук еден тон (зелен нормално) обоените имаат осетно поголеми количини на јаглехидрат.

Јаткастки плодови, кокосово масло, црвено палмово масло, треба да ти бидат извор на масти.
Како му се движи цената на црвеното палмино масло и кај може да се најде?
Има едно 70 и кусур денари, жолтеникаво....дали е барем подобро од онаа нафта на брилијант и слични производи :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Како му се движи цената на црвеното палмино масло и кај може да се најде?
Има едно 70 и кусур денари, жолтеникаво....дали е барем подобро од онаа нафта на брилијант и слични производи :)
Не само што е подобро, него е најздравото масло кое некогаш постоело. Маслиновото е смешка за него. Underrated......сериозно.

https://www.iherb.com/pr/Nutiva-Organic-Red-Palm-Oil-Unrefined-15-fl-oz-444-ml/51643
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не само што е подобро, него е најздравото масло кое некогаш постоело. Маслиновото е смешка за него. Underrated......сериозно.

https://www.iherb.com/pr/Nutiva-Organic-Red-Palm-Oil-Unrefined-15-fl-oz-444-ml/51643
Муабетот ми беше за она рафинирано палмино од стебло...од што и да се прави во споредба со сончогледово рафинирано брилијант да го земеме за пример. Која е разликата односно кој е квалитетот на тоа масло....гледам доаѓа во плехани канти од по 20 кг негде.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Муабетот ми беше за она рафинирано палмино од стебло...од што и да се прави во споредба со сончогледово рафинирано брилијант да го земеме за пример. Која е разликата односно кој е квалитетот на тоа масло....гледам доаѓа во плехани канти од по 20 кг негде.
Подобро е од сончогледовото секако. Дури и до смрт да го рафинираат, пак има екстремно потентни витамини Е во него (tocotrienols) се викаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom