Вежбање пилатес

Me_myself&I

THE GODDESS
Член од
27 ноември 2007
Мислења
70
Поени од реакции
1
Дали вежбате пилатес,и каде во Скопје би препорачале да се вежба пилатес???
 
Член од
25 декември 2007
Мислења
8
Поени од реакции
0
Imav povreda na kicma, sto ja sanirav so vezbi od Pilates, kako i elementi od Joga. Inaku jas vezbite gi pravev vo domasni uslovi. Megutoa od koga pominaa problemite, veke me mrzi da sum taka redoven kako porano, taka da bas bi me interesiralo ako se najde nekoe kvalitetno mesto za Pilates vezbanje vo Skopje..

Inaku ako sakas moze da ti pustam linkovi so vezbite sto gi pravev (i pravam) jas.


Pozdrav
 

Daniela

Мијаааууу....гррр...
Член од
14 јули 2005
Мислења
302
Поени од реакции
3
Јас вежбам веќе 4 години. Супер ствар. Вежбав во дом на АРМ и Ал.Палас.
Имам и ДВД колекција за домашно вежбање. Имаш на многу места да идеш.
Супер ствар дефинитивно.
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Пилатес, од друга страна, исклучително влијае врз телото - и ниту една друга дисциплина не му е слична. Сé започнало кога креаторот на пилатесот –Јозаф Пилатес, барал брз начин на рехабилитација за повредените војници по Првата Светска Војна. Тој развил асортиман од справи со системи со пружини, кабли и тркала кои се покажале како ефикасни за истегнување и јакнење, но и единствени поради моќта да ја поттикнат координацијата помеѓу мускулите кои го стабилизираат телото.

Техниките на пилатесот брзо станале популарни кај танчерките кои во оваа дисциплина виделе ефективен начин за подобрување на држењето и движењето на телото. Пилатесот базиран на вежбање со справи е посличен со бодибилдинг отколку со јога бидејќи вклучува движења наспроти отпорот (со помош на пружини) и цели кон оптеретување на мускулите. Отприлика исто како да кревате тегови – со или без справа. Од скоро време постои и нова форма на пилатес, која наместо со справи, се практикува единствено на простирка, и која е повеќе базирана на калистеничен стил на вежби и истегнувања. Оваа форма на изглед е многу слична на јогата, но сепак резултатите повеќе се однесуваат на физичка промена, отколку на спиритуален развој како што е случај кај јогата.

Изборот е Ваш

Генерално, јогата повеќе делува на тоа како се чувствувате, а пилатесот на тоа како изгледате – какво е Вашето држење и движење. Па, доколку Ви е потребно вежбање кое ќе Ве релаксира и опушти, кое ќе ги однесе на повисоко ниво Вашето тело и ум – Ви препорачуваме јога. А, доколку сакате подинамичен систем за јакнење и оформување на мускулите или пак сакате да пробате нешто различно и ново – во тој случај пилатес е одличен избор за Вас.

Всушност, не морате строго да се определувате за ниту една од овие две. На крајот на краиштата и не постои дисциплина која сама по себе може да Ви обезбеди комплетен физички бенефит. Токму затоа, Вашиот фитнес план треба да вклучува најразлични активности – вежби на справи за јакнење на мускулите, планинарење, истегнување, пливање... Најдобрата препорака која можеме да Ви ја дадеме е да пробате сé - и да видите што најмногу Ви одговара. Исток или Запад, важно е да се истражува!
 
Член од
25 декември 2007
Мислења
8
Поени од реакции
0
Јас вежбам веќе 4 години. Супер ствар. Вежбав во дом на АРМ и Ал.Палас.
Имам и ДВД колекција за домашно вежбање. Имаш на многу места да идеш.
Супер ствар дефинитивно.
DVD Kolekcii, kako i knigi na taa tema imam i jas, ama jas si napraviv edna kompilacija od vezbi sto smetam deka se optimalni.
Dali moze da mi posocis podetalno kade vo Skopje e kvalitetno vezbanje na Pilates? Kontakt telefoni ? Ceni? Termini?


Blagodaram
 

Daniela

Мијаааууу....гррр...
Член од
14 јули 2005
Мислења
302
Поени од реакции
3
DVD Kolekcii, kako i knigi na taa tema imam i jas, ama jas si napraviv edna kompilacija od vezbi sto smetam deka se optimalni.
Dali moze da mi posocis podetalno kade vo Skopje e kvalitetno vezbanje na Pilates? Kontakt telefoni ? Ceni? Termini?


Blagodaram
Дом на АРМ ти е најефтин 80 ден/ден или 1200 ден/месец (три пати у недела имаш).
Другите ти се поскапи околу некаде 1500 ден/мес.
Види у Холидеј Инн мислам имаше. Уствариз ависи каде живееш ако живееш у Хиподром логички е да бараш у тој дел на градот нели. Има бе на више места има.
 
Член од
25 декември 2007
Мислења
8
Поени од реакции
0
Дом на АРМ ти е најефтин 80 ден/ден или 1200 ден/месец (три пати у недела имаш).
Другите ти се поскапи околу некаде 1500 ден/мес.
Види у Холидеј Инн мислам имаше. Уствариз ависи каде живееш ако живееш у Хиподром логички е да бараш у тој дел на градот нели. Има бе на више места има.

Ziveam vo Taftalidze, ama bidejki imam i prevozni sredstva (tocak, kola, peski.. :) ), povazno mi e kade e pokvalitetno...

Kade sprema tebe e najkvalitetno? Najcisto? Uslovi za tusiranje posle toa? Kvalitetni instruktori?

Pozdrav
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Добро е што се договоривте:)

Дајте сега некои информцации околу вежбите, програмата, тешко ли е, после колку време има некакви резултати,

еве Daniela ти си тренирала/тренираш така да имаш искуство сподели нешто со нас:) да се дознае што повеќе за тие вежби,

јас не ни знаев што е тоа додека не се отвори темава, барав по интернет па и нема многу информации..

Ќе сакаш да ни подобјасниш нешто повеќе?:smir:
 
Член од
25 декември 2007
Мислења
8
Поени од реакции
0
Добро е што се договоривте:)

Дајте сега некои информцации околу вежбите, програмата, тешко ли е, после колку време има некакви резултати,

еве Daniela ти си тренирала/тренираш така да имаш искуство сподели нешто со нас:) да се дознае што повеќе за тие вежби,

јас не ни знаев што е тоа додека не се отвори темава, барав по интернет па и нема многу информации..

Ќе сакаш да ни подобјасниш нешто повеќе?:smir:

Jas imav edna seriozna povreda na 'rbet sto ja zarabotiv od eden drug sport.

Posle 1 godina vezbanje sekoj den po dva pati dnevno definitivno imase rezultati. Prvite rezultati gi primetiv posle 3-4 meseci i vizuelni, i sekakvi.
Moite pilates vezbi gi pravev vo kombinacija so streching/joga/specijalni stomacni vezbi, a pilates vezbite gi koristev za jaknenje i zgolemuvanje na elasticnost na grbnite muskuli..
Edinstvena mana mi bese sto posle nekoe vreme mi stanaa dosadni :), barem sporedeni so drugite sportovi so koi se zanimavav (zanimavam :) ).
Bas od takva pricina sakam da vezbam vo grupa, bidejki taka veke covek otisol so pricina, i ednostavno mora da gi izvezba.

pozdrav
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Пилатес е добра дисциплина за истегнување и затегнување. Јас идам и на класичен аеробик и на микс аеробик и во микс има некои такви пилатес вежби...Воглавно мислам дека пилатес се добри вежби ако претходниот ден си вежбал интензивно и сега не ти треба повторно толкаво оптоварување на мускулите.
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Некои тренери сметаат дека пилатесот може да се изучи исклучиво на курс или преку вежбање со тренер.Други пак сметаат дека можи да се изучи и дома.Има многу книги посветени на пилатесот,двд,на интернет исто така можат да се најдат он лајн вежби.Во пилатесот најважно е држењето на телото и дишењето.Еве едно клипче,како треба да се подготвите,пред да започнете со вежбање:
http://www.gesundheitpro.de/Pre-Pilates-Fit-werden-fuer-Pilates-Pilates-A070307KOANP045518.html
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
Imav povreda na kicma, sto ja sanirav so vezbi od Pilates, kako i elementi od Joga. Inaku jas vezbite gi pravev vo domasni uslovi. Megutoa od koga pominaa problemite, veke me mrzi da sum taka redoven kako porano, taka da bas bi me interesiralo ako se najde nekoe kvalitetno mesto za Pilates vezbanje vo Skopje..

Inaku ako sakas moze da ti pustam linkovi so vezbite sto gi pravev (i pravam) jas.


Pozdrav
Ај ако може мене прати ми линк по ПП ај итно ми е.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
сакам да вежбам пилатес или аеробик, живеам во аеродром ако некој знае некој клуб нека даде телефони

ми кажаа дека пилатес клуб има некаде измеѓу Сансет и Зегин и цената била 800 денари три пати во неделата ако некој е информиран нека ме извести и почести со телефон :back:

--- надополнето ---

Пилатес е добра дисциплина за истегнување и затегнување. Јас идам и на класичен аеробик и на микс аеробик и во микс има некои такви пилатес вежби...Воглавно мислам дека пилатес се добри вежби ако претходниот ден си вежбал интензивно и сега не ти треба повторно толкаво оптоварување на мускулите.
а каде вежбаш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom