Вегетаријански фестивал во Пукет

T

Tetro

Гостин
Секоја година во првата декада на лунарниот месец (крајот на септември - почетокот на октомври) на островот Пукет се одржува еден необичен фестивал - "Вегетаријански фестивал."

Всушност, овој настан е верски празник, кој е придружен со шарените тајландски ритуали, масовни протести и една далеку позната пракса на самоизмачување. Вообичаено, фестивалот трае девет дена, при што будистите во Пукет почитуваат строго вегетаријанска диета за да го зајакнат својот дух и за чистење на телото.

И покрај фактот дека презентацијата на фестивалот е шокантна и сето тоа проследено со грозниот спектакл секоја година, "Вегетаријанскиот фестивал" привлекува многу туристи од целиот свет. На гостите на фестивалот им се нуди голем избор на вегетаријански јадења, како и учество во парадите низ бучните улици.



































Извор: diepresse.com
 
I

Intex

Гостин
Верници некои се овие бе? Шо е наградата за нив таму горе?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Гледајќи ги сликиве, ми се одмили вегетаријанство. За да не ги колат животните, се колат себеси, за да не ги печат, се печат себеси?
 

~Bunny

Magic wand...
Член од
13 септември 2010
Мислења
902
Поени од реакции
1.266
Лелее:eek: Болно е ова бе...или барем само така изгледа!
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Гледајќи ги сликиве, ми се одмили вегетаријанство. За да не ги колат животните, се колат себеси, за да не ги печат, се печат себеси?
На основа на сликиве ти се одмили вегетаријанство? Еми оди во кланица, да напраиш еден баланс со одмилувањата :)

Сликиве ко прво немаат никаква врска со вегетаријанството, тоа се само верски ритуали.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Ванатици...јас да се бодам во стомак со кутлача за ајвар оти е традиција...и како пијат вода?
 
S

Sasha

Гостин
Imav prilika bas toj period da bidam na odmor vo Phuket no vakvi rituali ne vidov osven normalno molenje vo nivnite hramovi.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Kajgana Shop

На врв Bottom