Веганизам/Вегетаријанизам

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.550
Поени од реакции
9.109
Јас на печурките кога ги препржувам обавезно му додавам и малку бело вино. Значи ги пропржуваш, се динста фино и додаваш бело вино. После може да си ги комбинираш како сакаш. Дали со кари, дали со павлака, зеленчук, пилешко и сл. Ако сакаш како чорба, може и од оние готовите крем супи да му ставите и имате ручек за прилично брзо време. :D
Браво! Фала што ме потсети... Виното се става после пропржувањето на зеленчукот...
Автоматски споено мислење:

@Ron Burgundy zal mi e sto vaka morase da doznaes...
Поубаво некогаш отколку никогаш... Ццц врие од "топли браќа" на форумов...
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.550
Поени од реакции
9.109
Darling е машко :pos:
Автоматски споено мислење:


Со мандало :pos:
Само да надополнам се надеваме сите ние овде дека во иднина ќе пишуваш БИ САКАЛ или па промени ја сликата и стави го Фреди Меркјури за да одговара амбалажата на производот... Just saying...
IMG_20210922_010200.jpg
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.917
Само да надополнам се надеваме сите ние овде дека во иднина ќе пишуваш БИ САКАЛ или па промени ја сликата и стави го Фреди Меркјури за да одговара амбалажата на производот... Just saying...
Прегледај го приврзокот 307844
Ја/го сети да сибиш бесното. Ако запнеш ти гарантирам дека ќе најдеш и други вакви.
 
Член од
20 септември 2021
Мислења
6
Поени од реакции
6
Само заборави да кажеш дека си нова ама одамна го пратиш форумов :D
Секако дека сум нова ама прва тема која ја здогледав овде беше оваа и сакав баш онака да коментирам нешто и јас. И не го посетував често овај форум, па сега решив да го отворам профилов со цел да гледам што се зборува низ темите, малку да чашитам што се вика. :D
Малку се пошегував, но не сакам да кажам ништо навредливо за веганството откога пробав како ќе ми функционира желудникот после некое време и какви промени ќе ми донесе, исто така и дали ќе се почувствувам лошо без месо.
Разбрав дека позитивни промени имам откако го променав тоа кај мене и немам никакви негативни последици. Јас претходно јадев само пилешко,риба и поретко колбаси,ќебапи,хамбургери. Ама сватив дека и тоа освен што е калорично и лошо ми влијаело на организмот и ми ги создавало тие непријатни чувства на депресија, на замор, на метаболизмот, на самиот организам. Чувството е поенергично. Немам акни после јадење на посни мајонези, посни производи и посни јадења. Немам големо чувство на глад после најадување со здравата храна и заменските состојки за сирење,кашкавал,месо.
Незнам тоа како е кај другите луѓе,но кај мене е одлично. Покрај тоа јас ја обожавам здравата исхрана и немам проблеми како алергии од било кои зеленчуци, овошја и другите продукти. Секој си има право на избор и различен е секој организам. :)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.642
Поени од реакции
27.904
Секако дека сум нова ама прва тема која ја здогледав овде беше оваа и сакав баш онака да коментирам нешто и јас. И не го посетував често овај форум, па сега решив да го отворам профилов со цел да гледам што се зборува низ темите, малку да чашитам што се вика. :D
Малку се пошегував, но не сакам да кажам ништо навредливо за веганството откога пробав како ќе ми функционира желудникот после некое време и какви промени ќе ми донесе, исто така и дали ќе се почувствувам лошо без месо.
Разбрав дека позитивни промени имам откако го променав тоа кај мене и немам никакви негативни последици. Јас претходно јадев само пилешко,риба и поретко колбаси,ќебапи,хамбургери. Ама сватив дека и тоа освен што е калорично и лошо ми влијаело на организмот и ми ги создавало тие непријатни чувства на депресија, на замор, на метаболизмот, на самиот организам. Чувството е поенергично. Немам акни после јадење на посни мајонези, посни производи и посни јадења. Немам големо чувство на глад после најадување со здравата храна и заменските состојки за сирење,кашкавал,месо.
Незнам тоа како е кај другите луѓе,но кај мене е одлично. Покрај тоа јас ја обожавам здравата исхрана и немам проблеми како алергии од било кои зеленчуци, овошја и другите продукти. Секој си има право на избор и различен е секој организам. :)
Апсолутно се сложувам.Јас пробав,али неколку месеци издржав.Цигарите и кафињата многу лесно ги баталив,али пица и бургери тешко.Се пак покушавам,пица Маргарита а уместо хамбургер сендвич Олива од Спицикото па до кога ке издржам
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
исто така и дали ќе се почувствувам лошо без месо.
Да се почувствуваш лошо?
Не биди толку блага. Без месо се влага во агонија. Невиден хорор.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.917
Секако дека сум нова ама прва тема која ја здогледав овде беше оваа и сакав баш онака да коментирам нешто и јас. И не го посетував често овај форум, па сега решив да го отворам профилов со цел да гледам што се зборува низ темите, малку да чашитам што се вика. :D
Малку се пошегував, но не сакам да кажам ништо навредливо за веганството откога пробав како ќе ми функционира желудникот после некое време и какви промени ќе ми донесе, исто така и дали ќе се почувствувам лошо без месо.
Разбрав дека позитивни промени имам откако го променав тоа кај мене и немам никакви негативни последици. Јас претходно јадев само пилешко,риба и поретко колбаси,ќебапи,хамбургери. Ама сватив дека и тоа освен што е калорично и лошо ми влијаело на организмот и ми ги создавало тие непријатни чувства на депресија, на замор, на метаболизмот, на самиот организам. Чувството е поенергично. Немам акни после јадење на посни мајонези, посни производи и посни јадења. Немам големо чувство на глад после најадување со здравата храна и заменските состојки за сирење,кашкавал,месо.
Незнам тоа како е кај другите луѓе,но кај мене е одлично. Покрај тоа јас ја обожавам здравата исхрана и немам проблеми како алергии од било кои зеленчуци, овошја и другите продукти. Секој си има право на избор и различен е секој организам. :)


Ај каде и да е ќе сФатиш дека станување на веган/вегетаријанец не ги решава сите проблеми за долговечност, за почеток изгледај го видеото од погоре.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.971
Абе ние ептен сме биле вегани, а јас да не сум знаел :)
Се разбира ако се точни бројкиве.

1633642730921.png

1633642759692.png
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.917

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457


Ај каде и да е ќе сФатиш дека станување на веган/вегетаријанец не ги решава сите проблеми за долговечност, за почеток изгледај го видеото од погоре.
Најретардираниот лик на цел Youtube е овој, нема по канцероген псевдонакука базиран лик, тежок кретен. Настрана од тоа што она што го збори за маслата е делумно точно, сепак тоа важи само за рефирнирани масла обработени на висока температура, доколку готвиш на 100-150c со ладно цедни масла, негативниот ефект на здравјето е далеку помал од оној од на пример путер, (готвен или сиров) ама тоа нема да го каже креатурава која над 20x е предизвикана на дебати од разноразни ликови и само бега како антилопа од лавови. Исто имаше сега скоро и видеа за јаглехидрати и апсорпција на протеини кои спаѓаат во истата псевдонаука категорија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom