Веганизам/Вегетаријанизам

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.830
Поени од реакции
18.514
Ја не, месото има и едно чудо други проблематични состојки. А од етичка гледна точка не се согласувам со истото како и со ГМО храната, иако имам сомнеж и за штетност од истото.
Нас системов не учи на чисто материјалистичко појмање на светов и животот, арно ама ние сме духовни битија.
Kje zabegam malku. Mnozinstvoto voopsto ne sme, verojatno mislese metafizicki. Da bese nemase srekjata da ja baras nadvor od sebe, tuku kje meditirase u nekoja pestera so minimalno hrana i voda i pak kje bese srekjen.
Nie sme sozdadeni/sme evoluirale ko nesovrseni i nasiov svet e nesovrsen, izgraden na fizicka i duhovna bolka. Od bolkata i stradanjata ucis, ako ne ucis nema pricina da si tuka.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.742
Поени од реакции
8.804
Малце офф топик што мислиш со тоа духовни битија
Не можеме да се видиме, туку можеме само рефлексија да направиме на она што се наоѓа околу нас. Ќе искористам една гностичка приказна, односно тоа е верување за тоа кога Софија кога го создавала Yaldabaoth он бил креиран без Таткото на универзумов. Материјалниов свет е затоа проблематичан на некој начин, арно ама човекот ја има во него искрата на Таткото.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.499
Поени од реакции
40.426
Не можеме да се видиме, туку можеме само рефлексија да направиме на она што се наоѓа околу нас. Ќе искористам една гностичка приказна, односно тоа е верување за тоа кога Софија кога го создавала Yaldabaoth он бил креиран без Таткото на универзумов. Материјалниов свет е затоа проблематичан на некој начин, арно ама човекот ја има во него искрата на Таткото.
боди, океј е да си духовен, али уште боље е да си духовен у Порше Панамера. Така да духовноста нема врска со јадење месо.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.742
Поени од реакции
8.804
Kje zabegam malku. Mnozinstvoto voopsto ne sme, verojatno mislese metafizicki. Da bese nemase srekjata da ja baras nadvor od sebe, tuku kje meditirase u nekoja pestera so minimalno hrana i voda i pak kje bese srekjen.
Nie sme sozdadeni/sme evoluirale ko nesovrseni i nasiov svet e nesovrsen, izgraden na fizicka i duhovna bolka. Od bolkata i stradanjata ucis, ako ne ucis nema pricina da si tuka.
Ја верувам у една филозофија, а таа е отиди на Хималаите види се кој си што си и пак врати се назад меѓу луѓето. Светов е страдање, ама тоа е така затоа што во исто време животот е убав.
Автоматски споено мислење:

боди, океј е да си духовен, али уште боље е да си духовен у Порше Панамера. Така да духовноста нема врска со јадење месо.
Може да си духовен, да се возиш у Панамера додека друго духовно битие седи до тебе и те држи за стојко додека промаја и ја дува косата.
Али пази, битен момент е да си свесен за моментот, за животот и за среќата у тебе и надвор од тебе. И кога ќе поминеш покрај некое прасе ќе го поздравиш и ќе направиш жртва, ќе јадеш семки од тиква у комбинација со ленено семе, чија и т.н. и ќе цепаш вино.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.830
Поени од реакции
18.514
Ја верувам у една филозофија, а таа е отиди на Хималаите види се кој си што си и пак врати се назад меѓу луѓето. Светов е страдање, ама тоа е така затоа што во исто време животот е убав.
Zivotot e ubav i dur jadam meso, a u isto vreme svesen sum deka nekoe zivotince go dalo zivotot za mene da mi bude ubavo. Valjda ja razbiras analogijata bez da davam drugi primeri. Inace bev vegetarijanec 3 godini posle izgledano video kako gi ubivaat nekoi od domasnive zivotni. I pak mislam deka jadenje meso e varvaski cin iako i samiot go pravam toa. Ednostavno so vegetarijanskiot nacin na ishrana ne mozev da najdam hrana sto kje me zasiti pa pocnav da vnesuvam sekeri i stanav 120 kila.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.742
Поени од реакции
8.804
Zivotot e ubav i dur jadam meso, a u isto vreme svesen sum deka nekoe zivotince go dalo zivotot za mene da mi bude ubavo. Valjda ja razbiras analogijata bez da davam drugi primeri. Inace bev vegetarijanec 3 godini posle izgledano video kako gi ubivaat nekoi od domasnive zivotni. I pak mislam deka jadenje meso e varvaski cin iako i samiot go pravam toa. Ednostavno so vegetarijanskiot nacin na ishrana ne mozev da najdam hrana sto kje me zasiti pa pocnav da vnesuvam sekeri i stanav 120 kila.
Не се слагам дека тебе ти е убав додека јадеш прасе на кое си му одземал живот за да ти биде убаво....да, си му одземал живот а не дека оно го дало за тебе. Убавината доаѓа од незнаењето и игнорантноста, што ќе правиш кога маглата ќе ти исчезне од пред очите?
Иначе тоа што си почнал да јадеш месо не е оправдание заради твојата наркоманска врска со шекерите. Духовна природа е у прашање, која се манифестира у допамин.
Не спортуваш и не си генерално среќен, затоа си јадел шекери. Е сега месото ти ја заменило таа ситуација, зошто е тоа случај самиот види си....ние наоѓаме среќа исто така у туѓа несреќа, имај тоа у предвид.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.830
Поени од реакции
18.514
Не се слагам дека тебе ти е убав додека јадеш прасе на кое си му одземал живот за да ти биде убаво....да, си му одземал живот а не дека оно го дало за тебе. Убавината доаѓа од незнаењето и игнорантноста, што ќе правиш кога маглата ќе ти исчезне од пред очите?
Иначе тоа што си почнал да јадеш месо не е оправдание заради твојата наркоманска врска со шекерите. Духовна природа е у прашање, која се манифестира у допамин.
Не спортуваш и не си генерално среќен, затоа си јадел шекери. Е сега месото ти ја заменило таа ситуација, зошто е тоа случај самиот види си....ние наоѓаме среќа исто така у туѓа несреќа, имај тоа у предвид.
Sea em sportuvam, em jadam meso. Nikakov seker neam staveno u sebe 3 meseca (vklucuvajki leb,ovosje i drugi procesirani sekeri). U zivotna forma sum ako se sporedam so moi 20 ti godini, i se osekjam dobro. Inace so srekja sportuvanjeto i ovosnata dieta, kje ti treba da ne priumres.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.554
Поени од реакции
28.995
...касниш, веќе го измислиле (ќе отворам подтема), ама проблемот(што пишува и Рон погоре има поента), што мене ми се наметнува ЕУ со закон кој од 2023 ќе си применува да веќе се ,,забранува,, јадење било какво месо, па и риба кои ќе бидат заменети со ,,месо,, од штурци, скакулци и ларви, што сега е веќе како предлог прифатено,

Прегледај го приврзокот 349058

тоа е веќе насилно терање на веганство, исто како што е родител 1 и 2, а што со нашите традиции кога се приготвува јадење од месо?

Прегледај го приврзокот 349059
Kakva vrska imaat skachki so veganstvo?
Pa insektite se zivotni i nieden vegan nema da gi jade...
Toa vi go promoviraat bidejki ima kriza za hrana, za mesojadci se bubachkite, ne za vegani.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.771
Поени од реакции
36.466
Kakva vrska imaat skachki so veganstvo?
Pa insektite se zivotni i nieden vegan nema da gi jade...
Toa vi go promoviraat bidejki ima kriza za hrana, za mesojadci se bubachkite, ne za vegani.
е добро де, поради пократкиот пишан збор „веган“ така го напишав, ете поточно „вегетаријанците кои јадат млечни производи“ млекото, сирењето ќе биде од преработени инсекти!
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.999
Поени од реакции
7.386
Нормално дека се посовесни и погрижливи, тоа е исто како да споредуваме на пример уметници со некои што работат у кланица. Статистиката оди у прилог на веганите од причина што поголемиот дел од нив не сакаат да преживуваат на сметка на страдање на животните.
А констатацијата дека допринесуваат за поголемо страдање е контрадикторна, ја можам да измислам свет у кој луѓето не јадат месо и животниски продукти и нема никакво страдање.
И ти ли изиграваш ној..... Што има контрадикторно во погоре изнесените факти, дека за веганите да се прехранат, мора да се уништи цел еко систем на големи површини. Ти уништуваш срни, елени, зајаци, лисици, волци, диви свињи, кози, десетици видови птици, а за дрвјата и системите за наводнување не правам ни муабет.

Се грижите за домашните животни, ама затоа спремни сте мамето мамино да им го тииит на луѓето кои конзумираат месо, јајца и млеко, многу грижливи и совесни, нема што.

Уште па кога ќе ги слушнам како пропагираат луѓето да немаат деца оти се штетни за планетата, мислиш следбеници на др. Менгеле.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.928
Samo za potsetuvanie, ima zivotni koi se izedeni do istrebuvanje, ama ok.
Veganite ja pravele pogolemata steta, da.
Посилниот преживува, ако не се доволно брзи да се прилагодат на новите услови ќе ги нема, исто како што исчезнале милиони видови пред нив.
Еден ден може да исчезнат и луѓето.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.993
Посилниот преживува, ако не се доволно брзи да се прилагодат на новите услови ќе ги нема, исто како што исчезнале милиони видови пред нив.
Еден ден може да исчезнат и луѓето.
Одредени животни, како бафалата, биле убивани колку да бидат убиени. Други животни исчезнале поради човековата идиократија, како на пример, пердувите им биле користени за правење на шапки. Трети животни, како снежните ракови, каде оваа година нивниот лов на Аласка е забранет, може да исчезнат поради неконтролираниот лов. Четврти животни, како африканскиот слон, се убивани само порани нивните коски. Проблемот е во тоа што ако се наруши една алка, може да пропадне дел или целиот еко систем. Тоа веќе е видено и во твојата Австралија. :)

Аргументот "прилагодување на новите услови" е малку несмасен затоа што, во овој момент, може било која супер сила да направи инвазија и масакр на било која држава, воено или економски, од третиот свет.

Затоа треба заштита на одредени видови, па дури и ставање регулативи и, сезонски или трајни, забрани за лов. Притоа, ловот, во најголем број на држави е резултат на идиократијата, затоа што не е есенција за преживување, туку е сведен на спорт.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.928
Одредени животни, како бафалата, биле убивани колку да бидат убиени. Други животни исчезнале поради човековата идиократија, како на пример, пердувите им биле користени за правење на шапки. Трети животни, како снежните ракови, каде оваа година нивниот лов на Аласка е забранет, може да исчезнат поради неконтролираниот лов. Четврти животни, како африканскиот слон, се убивани само порани нивните коски. Проблемот е во тоа што ако се наруши една алка, може да пропадне дел или целиот еко систем. Тоа веќе е видено и во твојата Австралија. :)

Аргументот "прилагодување на новите услови" е малку несмасен затоа што, во овој момент, може било која супер сила да направи инвазија и масакр на било која држава, воено или економски, од третиот свет.

Затоа треба заштита на одредени видови, па дури и ставање регулативи и, сезонски или трајни, забрани за лов. Притоа, ловот, во најголем број на држави е резултат на идиократијата, затоа што не е есенција за преживување, туку е сведен на спорт.
Тука животните се порегулирани од луѓето, затоа ќе се заебаваат со жабите, и затоа змии ќе се шетаат низ градовите.

Што ќе се наруши во природата ако нема домашни свињи, овци, крави?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom