Веганизам/Вегетаријанизам

Член од
13 април 2021
Мислења
3.109
Поени од реакции
10.413
весни снегулки, мусли, банана, брокули, јаболка, кромид, лук, леб, печурки, смути од овошје и зеленчук, ориз, шпагети и ред други тестенини и човечко направена храна е најтоксичната храна што може да му ја дадете на вашиот организам.
Нема ништо гадно и лошо да се јаде живо месо, мит е и нема доказ дека се фаќа салмонела или дека има бактерии и паразити.
Ова не е точно.
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.099
Поени од реакции
3.469

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
На никој не би му посакал да биде на веганска/вегетаријанска исхрана. Поголемо перење на мозок, не постои на човештвото. Бев четири години веган, баталив храна од животинско потекло, ги гледав мејнстрим веганите што рецепти прават, истото го правев за мене и јадев. Лонг стори шорт, завршив во болница со инфузии и срцеви заболувања. Добив екзема и себореичен дерматитис попатно и бев скачка во изгледот иако одев во теретана две години.
Нула мускулна маса, халуцинации, вообичаени онесвестувања дома и во теретана, вбризгував витамин Б12 со игла и шприц од толку што имав недостаток од тој витамин. Крвна слика никаква, ама битно бев спиритуален дека ги спасувам животните и дека придонесувам нешто подобро за светот.

Да не зборувам само како овие веганиве од јутјуб кажуваа дека растенијата, зеленчукот, овошјето, зрната, јаткастите плодови ги имале сите потребни хранливи материи како супститут за месото. My ass. Типична религија е веганството и луѓето кои практикуваат таква исхрана (во која вклучително бев и јас) можам да кажам дека се ментално болни. Во растенијата нема витамин: А, Б6, Б12, Д, Ф, К2; Амино киселини: креатин, карнитин, карносин, таурин, хем-железо, коензим10, холестерол, ЦЛА. Загреота се веганиве сите јадења што ги прават се мимики на месо и млечни производи од толку што копнеат и ги пожелуваат истите. Уклучете малку мозок, не бидете тврдоглави за да не дојдете до ситуацијата во која бев јас и не верувајте на овој начин на живот. Човекот е наменет да јаде месо, живо месо е пооптимално од готвено, животински органи (џигер, мозок, срце, тестиси), милиони години сме еволуирале и сме живееле долго со тој начин на исхрана, путер исто така, свинска маст. Најприродна исхрана која датира од настанување на човекот, месото секогаш било присутно во природата, растенијата не биле и се човечки направени. Да не зборам колку пестициди и триста гомнарии има само во нив.

Откако ме пуштија од болница почнав да јадам живо месо, живи јајца, да пијам свежо млеко од крава и да пијам крв од животни кои ми ги носат пријатели од село. Никогаш не сум се чувствувал подобро од тоа, веќе две години сум на таа исхрана и можам да кажам дека закпренав уште првата година. Крвната слика никад подобра не ми била, накачив мускулна маса и имав енергија нон стоп, баталив да пијам кафе, чај и престанав да готвам со масло за готвење, главава од тогаш ме нема здоболено, гасови немам воопшто, лицето ми се исчисти скроз, екземата и себореата ги снема и се немаат појавено до сега да чукнам во дрво. Се чувствувам многу здраво, мозокот функционира одлично и имам супер бодибилдерски изглед.

Овесни снегулки, мусли, банана, брокули, јаболка, кромид, лук, леб, печурки, смути од овошје и зеленчук, ориз, шпагети и ред други тестенини и човечко направена храна е најтоксичната храна што може да му ја дадете на вашиот организам. Јаглени хидрати полни со влакна која организмот не може да ја свари и не е ни чудо зошто толку многу луѓе имаат проблеми со желудникот, варењето на храната. Престанав со целосна конзумација на зеленчукот, овошјето и јаткастите плодови, типично антинутритивна храна. Не е ни коинциденција што веганите се инфертилни и бебињата им се дефектни (кај мнозинството вегани кои што одлучуваат да го хранат и бебето со веганска исхрана, истото умира). Запрашајте се зошто е потребно и бебето да цица млеко од мајката кога ќе се роди, е идиотиве не сакаат ни да го дојат до толку што се испрани у паметот па се чудат зошто нивното бебе е нездраво.

Нема ништо гадно и лошо да се јаде живо месо, мит е и нема доказ дека се фаќа салмонела или дека има бактерии и паразити. Тоа е нашата природна исхрана. Кога се вари, пече или пржи месото ги губи сите хранливи материи и нема споредба кога се јаде живо. Не бидете шупелки во тоа мозоците, разбудете се. Не спасувате животни со тоа што сте вегани, тие пак ќе си умрат, а и што е најтрагично заради такви како вас што јадете трева се убиваат многу повеќе животни за да не ја јадат истата. Што е со суплементите? Тоа се токсични отрови произведени од големата фарма да направат профит од вас овцичките и никогаш нема да ги надополнат вистинските витамини и хранливи вредности кои се внесуваат токму од живото месо, крвта на животните кога се пие и млекото директно излезено од крава. Стварно е греота да имаш месо пред тебе кое ти гарантира +20 повеќе хранливи материи од растението и ти да одлучиш да јадеш растение и да зимаш разни прашкови и суплементи за да ги надополниш хранливите материи кои секако се претоксични за организмот и нема никогаш да ги надополниш.



Бидете паметни, хранете се природно и здраво. Не бидете идиот како што бев јас да верувам во веганската и вегетаријанската исхрана која за влакно ќе ме усмртеше :)
ХАХАХАХХАХАХАХХАХАХАХАХАХХА одамна толку добро мислење немало. :ROFLMAO:
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.868
Поени од реакции
7.255
Врховниот свештеник на веганската религија уништен од вистински научник
За видеава :ајнапиво: (y)
Не знам овој Bart што научник е, ама цар е :cuc: . Со задоволство да го слушаш за разлика од овие што ги трола. Посебно гласот од другиот во третото видео :sick:

Покрај видеава, можеше да објасниш за твојот начин на исхрана, т.е. кој начин на исхрана го сметаш за позитивен врз човечкото тело / здравје. :cautious:
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.542
Поени од реакции
9.097
Автоматски споено мислење:

На никој не би му посакал да биде на веганска/вегетаријанска исхрана. Поголемо перење на мозок, не постои на човештвото. Бев четири години веган, баталив храна од животинско потекло, ги гледав мејнстрим веганите што рецепти прават, истото го правев за мене и јадев. Лонг стори шорт, завршив во болница со инфузии и срцеви заболувања. Добив екзема и себореичен дерматитис попатно и бев скачка во изгледот иако одев во теретана две години.
Нула мускулна маса, халуцинации, вообичаени онесвестувања дома и во теретана, вбризгував витамин Б12 со игла и шприц од толку што имав недостаток од тој витамин. Крвна слика никаква, ама битно бев спиритуален дека ги спасувам животните и дека придонесувам нешто подобро за светот.

Да не зборувам само како овие веганиве од јутјуб кажуваа дека растенијата, зеленчукот, овошјето, зрната, јаткастите плодови ги имале сите потребни хранливи материи како супститут за месото. My ass. Типична религија е веганството и луѓето кои практикуваат таква исхрана (во која вклучително бев и јас) можам да кажам дека се ментално болни. Во растенијата нема витамин: А, Б6, Б12, Д, Ф, К2; Амино киселини: креатин, карнитин, карносин, таурин, хем-железо, коензим10, холестерол, ЦЛА. Загреота се веганиве сите јадења што ги прават се мимики на месо и млечни производи од толку што копнеат и ги пожелуваат истите. Уклучете малку мозок, не бидете тврдоглави за да не дојдете до ситуацијата во која бев јас и не верувајте на овој начин на живот. Човекот е наменет да јаде месо, живо месо е пооптимално од готвено, животински органи (џигер, мозок, срце, тестиси), милиони години сме еволуирале и сме живееле долго со тој начин на исхрана, путер исто така, свинска маст. Најприродна исхрана која датира од настанување на човекот, месото секогаш било присутно во природата, растенијата не биле и се човечки направени. Да не зборам колку пестициди и триста гомнарии има само во нив.

Откако ме пуштија од болница почнав да јадам живо месо, живи јајца, да пијам свежо млеко од крава и да пијам крв од животни кои ми ги носат пријатели од село. Никогаш не сум се чувствувал подобро од тоа, веќе две години сум на таа исхрана и можам да кажам дека закпренав уште првата година. Крвната слика никад подобра не ми била, накачив мускулна маса и имав енергија нон стоп, баталив да пијам кафе, чај и престанав да готвам со масло за готвење, главава од тогаш ме нема здоболено, гасови немам воопшто, лицето ми се исчисти скроз, екземата и себореата ги снема и се немаат појавено до сега да чукнам во дрво. Се чувствувам многу здраво, мозокот функционира одлично и имам супер бодибилдерски изглед.

Овесни снегулки, мусли, банана, брокули, јаболка, кромид, лук, леб, печурки, смути од овошје и зеленчук, ориз, шпагети и ред други тестенини и човечко направена храна е најтоксичната храна што може да му ја дадете на вашиот организам. Јаглени хидрати полни со влакна која организмот не може да ја свари и не е ни чудо зошто толку многу луѓе имаат проблеми со желудникот, варењето на храната. Престанав со целосна конзумација на зеленчукот, овошјето и јаткастите плодови, типично антинутритивна храна. Не е ни коинциденција што веганите се инфертилни и бебињата им се дефектни (кај мнозинството вегани кои што одлучуваат да го хранат и бебето со веганска исхрана, истото умира). Запрашајте се зошто е потребно и бебето да цица млеко од мајката кога ќе се роди, е идиотиве не сакаат ни да го дојат до толку што се испрани у паметот па се чудат зошто нивното бебе е нездраво.

Нема ништо гадно и лошо да се јаде живо месо, мит е и нема доказ дека се фаќа салмонела или дека има бактерии и паразити. Тоа е нашата природна исхрана. Кога се вари, пече или пржи месото ги губи сите хранливи материи и нема споредба кога се јаде живо. Не бидете шупелки во тоа мозоците, разбудете се. Не спасувате животни со тоа што сте вегани, тие пак ќе си умрат, а и што е најтрагично заради такви како вас што јадете трева се убиваат многу повеќе животни за да не ја јадат истата. Што е со суплементите? Тоа се токсични отрови произведени од големата фарма да направат профит од вас овцичките и никогаш нема да ги надополнат вистинските витамини и хранливи вредности кои се внесуваат токму од живото месо, крвта на животните кога се пие и млекото директно излезено од крава. Стварно е греота да имаш месо пред тебе кое ти гарантира +20 повеќе хранливи материи од растението и ти да одлучиш да јадеш растение и да зимаш разни прашкови и суплементи за да ги надополниш хранливите материи кои секако се претоксични за организмот и нема никогаш да ги надополниш.



Бидете паметни, хранете се природно и здраво. Не бидете идиот како што бев јас да верувам во веганската и вегетаријанската исхрана која за влакно ќе ме усмртеше :)
Најдобриот коментар овде...
 
Член од
22 февруари 2022
Мислења
22
Поени од реакции
45
За видеава :ајнапиво: (y)
Не знам овој Bart што научник е, ама цар е :cuc: . Со задоволство да го слушаш за разлика од овие што ги трола. Посебно гласот од другиот во третото видео :sick:

Покрај видеава, можеше да објасниш за твојот начин на исхрана, т.е. кој начин на исхрана го сметаш за позитивен врз човечкото тело / здравје. :cautious:
Сметам дека правилната исхрана за здравје и долговечност е карнивор, нашите тела, органи, днк и метаболизам се створени за овој начин на исхрана, така сме се хранеле преку 350 илјади години, исто и нашите предци. Тоа е природниот начин на исхрана за човекот. Растенија се внесени во исхраната на човекот( со трагичен исход ) релативно скоро - историски гледано.

Веганизам, вегетаријанство и слични начини на исхрана се измислени од човекот, вештачки диети кои не се соодветни за нас како вид. Тука веганите избацуват со небулози као небитно со што се хранеле нашите предци него "студиите" и "науката" како кажувале ( демек науката е на нивна страна ). Они 2 чисти немат, Н од наука и како функционира научниот метод, лажење, делузии, мисинтерпретација на студии, шарлатани невидени.
Еве у видеото погоре се гледа врховниот веган мајкл грегер, подвижен леш, уште коа го видеш каков е треба се да ти е јасно.
Една реченица неможе да сврзе без ааа хммм ммммм, типот има некаков вид на ментална аномалија, brain fog, недостаток на мускулна маса, дури ни главата неможе да ја држи исправено од недостаток на вратни мускули, предвремено стареење и уште мн др аномалии.
Друг свештеник е неил барнтард, исти аномалии - зелена кожа, брејн фог, pencil neck - комична фаза дури нереално изгледа колку му е слаб вратот, 0 виталност, буквално мумја.
На листата има многу, cyris khambatta, mic the vegan, ghoul carvalho, goji boy, кај сите се гледаат истите симптоми на психичка болест, брејн фог, недостаток на мускулна маса, зелена кожа или бледило, опедерчен глас (soyboy voice) недостаток на тестостерон, фрагилност.
Овие ги земам за пример бидејќи се движечката сила на вегатардизмот - доктори со PhD кои се на работ на смртта поради одредена ретардирана идеологија.
Его, ароганција, cognitive dissonance и dunning kruger на неверојатно ниво.

Најтрагично е што и јас бев веган цели 2 години, ретардиве ми беа идоли и бев убеден дека растителната исхрана е правилната - и дека ѓи спасувам животните и планетата. Исходот беше катастрофален, нула енергија постојан глад, губење на мускулна маса, brain fog, депресија. Бев убеден дека ова не беше поврзано со исхраната, потоа дури плаќав за консултации и приватни планови - секако, ништо не функционираше, ова беше the turning point.
По само 5 дена од внесување на месо во исхраната осетив значителни подобрувања, 2 недели по постанување карнивор бев целосно излечен од вегтардизмот.
Исчезнаа менталните аномалии, виталноста се врати во мене, зголемено и стабилно ниво на енергија, намален глад - со 1 оброк на ден внесувам се што му е потребно на моето тело да функционира оптимално, нема потреба да јадам по 5-6 пати на ден и да го оптоварувам телото, дигестивниот систем и другите органи постојано, ниту да внесувам суплементи прашоци и вештачки токсични срања. Се на се - слична сторија со некој погоре шо имаше пишано, едина разлика е дека јас не сум flat earther, sv3rige и флеттард компанија се психотични случаеви, безмозочни створови, земјата не е рамна 100%.

Јас консумирам месо и органи од животни, јадам 5-7 оброка неделно во зависно од физичката активност, најчесто и најголем дел од времето не консумирам никакви растителни суровини, иако понекогаш се случува испад заради одредени ситуации, ако внесам јаглехидрати гледам да е сезонско овошје и нешто што не содржи многу шеќери ( боровинки, јагоди, малини, капини ) - и никако помешани со масти (Randle cycle).
Еднаш месечно правам пост од 5 дена, а на неделно ниво гледам барем еден ден воопшто да не јадам.
Ќе заборавев за забите - на веган диетата почнаа да ми се скапуваат иако одржував соодветна орална хигиена. Сега на карнивор со забите немам никакви проблеми, забите ми се у одлична состојба, немам воспаление, крварење и болки во забите. Дури намалив на употреба на паста и четка, доволно е и само конец за заби.
Постов е пишан у еден здив поради брзање така да се извинувам за печатни грешки.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.542
Поени од реакции
9.097
Месото,млекото,јајцата и рибата го градат телото, организмот и го зајакнуваат имуниот систем а зеленчукот и овошјето само го прочистуваат организмот од токсини но не учествуваат во градба на човековото тело. Веганите според начинот на исхрана само го прочистуваат и го ослабнуваат имунитетот на организмот. Со тек на време во организмот кај веганот недостасуваат заситени масни киселини , витамини и минерали кои ги има многу повеќе во животинската храна отколку во растителната. Телото на веганот почнува постепено да слабее и на почеток се чувствува убаво. Но со тек на време организмот почнува сам себе да се јаде во недостаток на животински протеини,витамини и минерали за да функционира нормално по што следуваат многу срцеви болести па дури и смрт.
 

Attachments

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.542
Поени од реакции
9.097
Витаминот D3 го има само во животинската исхрана: риба и јајца а највеќе го има во мозокот на животните а нигде го нема во растителната исхрана. И преку сончевите зраци одреден период. Затоа е создаден во лабораторија по хемиски пат вештачки суплемент на D3 витамин кој е единствен извор на веганите.
А да не збориме за B12, железо,калциум,цинк,таурин, креатин итн...кои ги има највеќе во животинската исхрана.


Vitamin B12

Vitamin B12 is an essential nutrient that’s almost exclusively found in animal-sourced foods, such as fish, meat, dairy products, and eggs (1Trusted Source).
Also known as cobalamin, it’s a water-soluble nutrient involved in developing red blood cells and maintaining nerves and normal brain function.
Studies have shown that without supplements or enriched foods, vegetarians are at a high risk of vitamin B12 deficiency (2Trusted Source).
Lacto-ovo-vegetarians can get adequate amounts of this nutrient from dairy products and eggs, but this is much more challenging for vegans (3Trusted Source).
So, vegans who don’t take supplements are at a higher risk of vitamin B12 deficiency than vegetarians (4Trusted Source, 5Trusted Source, 6Trusted Source, 7Trusted Source).
The symptoms and risks associated with vitamin B12 deficiency include:
To get sufficient amounts of vitamin B12, people following a vegan diet must take supplements or eat food that has been fortified with this nutrient.
These foods include (3Trusted Source, 16Trusted Source):
  • enriched yeast extracts
  • soy products
  • breakfast cereals
  • bread
  • meat substitutes
In addition, a few plant foods naturally contain trace amounts of bioactive vitamin B12, including:
Nori seaweed is considered the most suitable source of biologically available vitamin B12 for vegans, though it doesn’t provide a sufficient amount on its own (23Trusted Source).
Keep in mind that raw or freeze-dried nori may be better than conventionally dried types. This is because some of the vitamin B12 is destroyed during the drying process (19Trusted Source, 24Trusted Source, 25Trusted Source).
However, those are not considered to be sufficient sources of dietary vitamin B12 and do not provide the daily need.
Another plant food often claimed to contain vitamin B12 is spirulina.
However, spirulina offers only pseudovitamin B12, which is not biologically available (meaning it can’t be absorbed by the body). For this reason, it’s unsuitable as a source of this vitamin (26Trusted Source).
If you want to boost your vitamin B12 intake, you can buy vegan-friendly supplements locally or online.
SUMMARY
Vitamin B12 is only found in animal and fortified foods, as well as in small amounts in certain types of seaweed. People following a vegan diet should supplement with a vegan vitamin B12 supplement.
Creatine

Creatine is a molecule found in animal foods. Most of it is stored in your muscles but significant amounts are also concentrated in your brain.
It functions as an easily accessible energy reserve for muscle cells, giving them greater strength and endurance (27Trusted Source).
For this reason, it’s one of the world’s most popular supplements for muscle building. Studies show that creatine supplements can increase both muscle mass and strength (28Trusted Source).
Creatine is not essential in your diet, since it can be produced by your liver. However, studies have shown that vegetarians tend to have lower amounts of creatine in their muscles (29Trusted Source).
One study placed people on a lacto-ovo-vegetarian diet for 26 days and found that doing so caused a significant decrease in their muscle creatine levels (30Trusted Source).
Because creatine is naturally found in animal tissue, vegetarians and vegans can get it only from supplements.
For vegetarians, creatine supplements may have significant benefits, including:
Some of these effects are stronger in people on a vegetarian diet than in meat eaters. For instance, vegetarians taking creatine supplements may experience significant improvements in brain function while people who eat meat see no difference (31Trusted Source).
This may be attributed to the meat eaters already having higher levels of creatine in their muscles as a result of their diet.
You can purchase vegan-friendly creatine supplements locally or online.
SUMMARY
Creatine is a bioactive compound that’s lacking in plant-based diets. It plays an important role in brain and muscle function.

Carnosine

Carnosine is an antioxidant that’s concentrated in the muscles and brain of humans and animals (33Trusted Source, 34Trusted Source).
It’s very important for muscle function, and high levels of carnosine in muscles are linked to reduced muscle fatigue and improved performance (35Trusted Source, 36Trusted Source, 37Trusted Source, 38Trusted Source).
Carnosine is only found in animal-based foods. However, it’s considered nonessential, since your body can form it from the amino acids histidine and beta-alanine.
Dietary sources of beta-alanine may contribute significantly to muscle levels of carnosine, but the main dietary sources ⁠—⁠ meat, poultry, and fish — are nonvegetarian.
Studies have shown that vegetarians have less carnosine in their muscles than meat eaters (39Trusted Source, 40Trusted Source).
Supplementing with beta-alanine is a great way to increase the levels of carnosine in your muscles, improving endurance and increasing muscle mass (35Trusted Source, 41Trusted Source, 42Trusted Source, 43Trusted Source, 44Trusted Source, 45Trusted Source).
There are multiple vegan beta-alanine supplements available online.
SUMMARY
Carnosine is a nutrient found only in animal-derived foods. It’s important for muscle function. Beta-alanine supplements increase the levels of carnosine in muscles.

Vitamin D3 (cholecalciferol)

Vitamin D is an essential nutrient with many important functions. Also called the sunshine vitamin, it doesn’t have to come from your diet.
Your skin can produce vitamin D when it’s exposed to sunlight. However, if your sunlight exposure is limited or you live far from the equator, you must get it from food or supplements.
There are two types of dietary vitamin D:
  • ergocalciferol (D2), found in plants
  • cholecalciferol (D3), found in animal-based foods
Of these types, cholecalciferol (D3) increases blood levels of absorbable vitamin D much more efficiently than ergocalciferol (D2) (57Trusted Source, 58Trusted Source, 59Trusted Source).
The best sources of vitamin D3 are fatty fish and egg yolks. Other sources include supplements, cod liver oil, or enriched foods like milk or cereals (60Trusted Source).
Since the main dietary sources of vitamin D3 are not plant-based, vegetarians and vegans may be at a higher risk of deficiency, especially during the winter in countries north or south of the equator.
Deficiency in vitamin D is linked to an increased risk of various adverse conditions, including:
Vegan vitamin D3 supplements made from lichen are also available (61Trusted Source).
SUMMARY
Cholecalciferol (D3) is a type of vitamin D found in animal-sourced foods, especially fatty fish, and it’s more effective at raising blood levels of vitamin D than the plant form of vitamin D (D2). Vegan vitamin D3 supplements can be purchased online.
Taurine

Taurine is a sulfur compound found in various body tissues, including your brain, heart, and kidneys (79Trusted Source).
While its bodily function is not entirely clear, it appears to play a role in muscle function, bile salt formation, and antioxidant defenses (80Trusted Source, 81, 82Trusted Source, 83Trusted Source).
Taurine is found only in animal-sourced foods, such as fish, seafood, meat, poultry, and dairy products (84Trusted Source).
Subsequently, studies have shown that vegans have lower levels of taurine than meat eaters (85Trusted Source, 86Trusted Source).
Taurine isn’t considered essential in the diet, since your body produces small amounts. Still, dietary taurine may play a role in maintaining your body’s taurine levels.
Synthetic taurine supplements are widely available and suitable for vegetarians and vegans.

SUMMARY
Taurine is a sulfur compound that has several functions in your body. It’s found naturally in only animal-based foods but is also available in synthetic supplement form.
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.868
Поени од реакции
7.255
THE UN TO START A FALSE FLAG FOOD SHORTAGE STARTING IN AUSTRALIA :popce:

@kano сигурно си пробал скакулци, па твое мислење дал Австралијанците лесно ќе прифатат или ќе се тепаат за телешко :toe:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.291
Поени од реакции
22.539
THE UN TO START A FALSE FLAG FOOD SHORTAGE STARTING IN AUSTRALIA

@kano сигурно си пробал скакулци, па твое мислење дал Австралијанците лесно ќе прифатат или ќе се тепаат за телешко :toe:
znaes kolku ni se bitni UN tuka? :popce:

gi zalam tie sto nemaat i treba da uvezuvaat, ovde ima meso na pretek.
Автоматски споено мислење:

@Bafra ne se luti, jas za niv ke glasam... ONE NATION... jebes UN i nivnite planovi
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom