Вевчански Карневал - Мачење на Животни?

Член од
20 јануари 2008
Мислења
460
Поени од реакции
461
Јадењето на животни НЕ Е валиден аргумент против барањето да се испита случајов и други случаи со мачење или убивање на животни. Зарем по толку изнапишани и прочитани теми само на форумов за оваа работа немате да напишете нешто пооригинално и во контекст? Во најмала рака тој одговор е red herring.
Прво усмртувањето на животни со цел на исхрана се врши колку што е можно побезболно и похумано, и е со цел да се задоволи една од најосновните човекови потреби, односно да се прехрани, и кон тоа не се гледа со понижување на животното, туку напротив, дури и со почит што на човека му овозможило храна.

Додека, со убивањето и измачувањето на животни, освен што најнормално се предизвикува непотребна болка и страв на самото животно што е дел од самата причина да се биде против измачувањето на животни како инцидент, тоа претставува доказ и за непожелниот ментален склоп на сторителот и средство за предвидување на понатамошни насилства и инциденти што може да се избегнат со рехабилитација.

Иако жал ми е за животните, сепак за мене, за да се реагира за овој и слични инциденти, пресуден ми е човечкиот фактор, и менталниот склоп на сторителот кој треба да се лекува, и за идните можни инциденти во кои жртви може да се луѓе.
Самото уживање во измачувањето и правењето на тоа со цел на забава и сатисфакција укажува на потребата тие луѓе психијатриски да се опсервираат.

А што се однесува до карневалот, иако и мене никогаш не ми бил интересен и не сум го гледал како да има некоја културна или традиционална вредност, самото ова покажува дека работите кои се земаат како традиција мора да се преиспитуваат во согласност со модерните културни вредности, не смееме да остануваме робови на религиски или традиционални вредности кои се надминати во современото живеење.
Кај нас пес и кокошки, во Франција 12 луѓе, а во Африка илјадници, исти се причините, само модерната култура имала поголемо влијание врз крајниот исход кај нашите.
 
Последно уредено:

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.646
Поени од реакции
11.638
Луѓето се месождери и месото е дел од нивната исхрана од самото постоење - пожелно е умерена доза на месо во организмот.
Вакви испади се психолошко застранување и не е реткост, имаше некаква анализа за психопати и сериски убијци - сите во детството почнувале со малтретирање и изживување врз питоми животни, најчесто кучиња се разбира.
 
Последно уредено:

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Овие што го бранат ова се некој разгалени мекдоналдс деца. Имате ли правено муабет со касап ? Имате ли гледано колење на животно во домашни услови или во кланица ?
Сум гледал дома како мал дедоми колел овца, свиња, теле, кокошки... Сето тоа го правеше на најбрз и најбезболен начин за животното, истото го прават и неколку касапи кои сум правел муабет баш на оваа тема и сум присуствувал на колење. Татко на близок другар, нека му е лесна земја, професионален касап и многу баран, отсекогаш викаше ретко кој можи оваа работа да ја работи пошто многу мава на психата, претерано. Пред 6-7 години замина во нордискине земји за да работи во кланица, имаше заколено преку 1000 овци таму во рок од 1 година, кога се врати неможеше да спија заради врисоците од овците. Нормално и тој го мразеше колењето и го разбираше само како работа но и имаше разбирање за болката на животните па така го правеше тоа максимално брзо и што е можно побезболно за животното. Е сега, овие јакиве мажиња пцојсани ( се извинувам за вреѓањето претерано сум изреволтиран ) што хумор сакаат да предизвикаат со ова непочитување за животот на животното, незнам, ама на нивни деца да му се врати па да видат како е.
Јас имам гледано како се врши колење, од почеток до крај целиот процес. Не е тоа тема на разговор.

@Brutus тоа што кај нас се одгледуваат на таков начин, не значи дека секаде е така. Во една Словенија животните се по цел ден на паша, и се живи и здрави и преживуваат. Познатиот Ементалер се произведува строго од млеко кое е добиено од крави кои се на паша и кои не добиваат ни грам концентрат. Нејсе, небитно, сакам да ти кажам, ние сме си заостанати со сфаќањата.

@dobro poznat Не ме терај да добиеш бан од тема :) Вакви досетки и паметувања, не на овој подфорум. :)

Сите забегаа со темава, се префрлија на животните што се одгледуваат за исхрана на луѓето.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Да не претеруваат малку или не? Како и да е рекациите на фановите на Анима Мунди се прајслес. Таков револт немам видено ни во коментари за масакри на цивили.
А според тебе каква реакција треба да има здружение за права на животни во ваква ситуација? Не гледам што е претеризам во нивната изјава или како нивнава реакција е "прајслес". Повеќе твојава ме дира него ли нивнава.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Не кур ми се праете филантропи пошто преку кур од се..

Цепање некој глупави правдини темава не е ништо повеќе од набилдани постови со 20+ страници(вклучвајќи го и мојето мислење)за 2 дена настанов помина сите кур ги боли продолжуват со својте обврски животи и се е рамно

Дневно летат милиони такво е времето брзо машини има луѓе има се јаде се сере тоа е циклусот на живење продолжете и понатаму со вашите грижливи постови да не го ставам Џорџ само краток цитат
around all day long every minute of the day, worried about everything.

шо ќепраите на видеово можете нешто НЕ затоа продолжете удобно да си седите на вашите столчиња и не ја замарајте тастатурата*

 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Од секогаш сум ги сакал ваквите теми за правата на животните. Сите на темава шо јадевте вчера? Стек, плескавица или случајно да не сте вегетаријанци ?
Кучешко месо. А кењам на темава зошто сум несфатен хипстер кој има нагон да контрира за све и свашта.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.646
Поени од реакции
11.638
Секој маскенбал е сатанистички сериозен сум, олтари жртви, крв, силување девици, деца итн...
Ај ќе отидам оф за да те потсетам.
Во христијанството:
Олтар
Жртвување јагне (животно) па така и -
- Крв
Силување деца (веќе си признаа)
итн...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Ај ќе отидам оф за да те потсетам.
Во христијанството:
Олтар
Жртвување јагне (животно) па така и -
- Крв
Силување деца (веќе си признаа)
итн...

Во христијанството нема жртвување, само себежртвување, одрекување, аскетизам, постење, страдание.

Тоа што го пиша ти сатанизам е задскриен позади плашт и униформа, тие сатанисти се.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
Дури и кога се убива животно за месото, обично се има осет, да биде што побезболно и без мачење.
Тоа е синџир на исхрана.
Ова е идиотизам.
Има разлика.
До некаде си во право, ама навистина не би сакал мојот стек додека бил жив некој да го мачел, малтретирал и да се сликал со него насмеан. Брзо колење, без многу драма и заебанции ја прави мојата совест чиста:)
Screenshot_2.png



 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Абе нас не одраја ни ебаја матер нит човекови права поќе неаме, тие ми запнале овде го дрват за некое животинче, незнает ал е волк ал е куче.
Та е реалноста јас незнам шо се креват олка галама за џабе, некои можит намерно ил ненамерно скинале пес, од друга страна добермани искаспија чоек од Прилеп пред некоја година.
И шо?
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
А бе тамошните мештани викаат дека кучето било умрено од старост или друго уште пред 10 дена .
Тебе ти изгледа како да е умрено 10 дена?

Zosto na primer kako ovaa tema do sega ne se otvori nesto pod naslov " GEJ PARADA( TORTURA I MACENJE ) VRZ CELOKUPNATA COVECKA POPULACIJA "
Затоа што нема тортура и мачење таму за никого. Барем не споредливо со ова овде.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Од секогаш сум ги сакал ваквите теми за правата на животните. Сите на темава шо јадевте вчера? Стек, плескавица или случајно да не сте вегетаријанци ?
Сакаш да ми кажеш дека јас имам право секој ден да гнетам нешто од животно, и после да барам права за животните ?
Зошто секоја реакција за измачување и изживување мора да ја свртите на овој начин?
Замисли, постојат и вегани и вегетаријанци. Дали само тие имаат право да се згадат од гадоштииве на Вевчанци?[DOUBLEPOST=1421352274][/DOUBLEPOST]
Дури и кога се убива животно за месото, обично се има осет, да биде што побезболно и без мачење.
Тоа е синџир на исхрана.
Ова е идиотизам.
Има разлика.
Убиство е убиство. Нема разлика. Али ако тоа ви ја прави совеста чиста- ондак....
 
Член од
16 септември 2014
Мислења
329
Поени од реакции
764
Тебе ти изгледа како да е умрено 10 дена?



Затоа што нема тортура и мачење таму за никого. Барем не споредливо со ова овде.
Ако не примети температурите се под 0[DOUBLEPOST=1421352374][/DOUBLEPOST]
Во темата има премногу оф топици во смисла правата на животните што се користат за исхрана на луѓето. Некој да биде така добар и фин да отвори тема, а јас ќе ги префрлам мислењата таму.

Благодарам.
А шо исклучиво само за карневалот треба да се дискутира, и притоа исклучиво само да се осудува чинот, без да се исмеваат глупостите на одредени групации ?
Така нема некоја дискусија, не сме во хор па по точно зададени ноти сите да пеат во еден глас[DOUBLEPOST=1421352484][/DOUBLEPOST]
Зошто секоја реакција за измачување и изживување мора да ја свртите на овој начин?
Замисли, постојат и вегани и вегетаријанци. Дали само тие имаат право да се згадат од гадоштииве на Вевчанци?[DOUBLEPOST=1421352274][/DOUBLEPOST]
Убиство е убиство. Нема разлика. Али ако тоа ви ја прави совеста чиста- ондак....
Да бе евреинот е човек ама и болвата е животно, нацистичка доктрина.
Абе срцки сте, мене не ми е чудно шо некој луѓе изедначуваат животни и луѓе посебно ако се погледне степенот на нивната соцјализација се стануе јасно, еднино другарче да ти биде куче или маче секој би се збунил и би изедначувал со живот си е живот.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom