Вевчани

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.257
Поени од реакции
78.895
Некогаш Албанец отворил слаткара и цел излог со измет му го излепиле БЉАК :pos::pos::pos::pos::pos:


Исто така пред 7-8 години еден Албанец доби куќа на коцка во Вевчани и со цел ум планираше овде да живее( :pos::pos::pos:) ама ништо од бизнисот уште првиот ден сите џамови му ги искршија :(
После виде не виде се реши да ја продава за багателна сцена и за инет никој не му ја купува :pos:
Ваквите постапки, во една нормална средина би биле за осуда секако. Но сепак, поучени од искуството кое го имаат останатите Македонци, на кои Господ ги казнил да живеат меѓу Албанци, овие луѓе од Вевчани прават се што е во нивна можност за да имаат нормален живот.
Другата опција е толеранција и гостопримство кон Албанците, но таа опција Албанците неброено многу пати ја искористуваат и доброто не го сметаат како квалитет на кој треба да се одаде признание, туку како слабост која треба да се искористи. Па така имаме места кај што Македонците стрепат за својот и животот на своите најблиски, децата не смеат да ги пуштат надвор, а многу често "залутуваат" куршуми во кола, фасада, прозор... Тоа само затоа што два-тројца шупаци решиле први да продадат имот на Албанци, некогаш, пред дваесетина години.

Вевчанци и Паланчани треба да бидат пример за тоа како домаќински се однесува кон својата средина.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
preubavo vlasko selo. No malce treba da se potolerantni kon Albancite.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Ваквите постапки, во една нормална средина би биле за осуда секако. Но сепак, поучени од искуството кое го имаат останатите Македонци, на кои Господ ги казнил да живеат меѓу Албанци, овие луѓе од Вевчани прават се што е во нивна можност за да имаат нормален живот.
Другата опција е толеранција и гостопримство кон Албанците, но таа опција Албанците неброено многу пати ја искористуваат и доброто не го сметаат како квалитет на кој треба да се одаде признание, туку како слабост која треба да се искористи. Па така имаме места кај што Македонците стрепат за својот и животот на своите најблиски, децата не смеат да ги пуштат надвор, а многу често "залутуваат" куршуми во кола, фасада, прозор... Тоа само затоа што два-тројца шупаци решиле први да продадат имот на Албанци, некогаш, пред дваесетина години.

Вевчанци и Паланчани треба да бидат пример за тоа како домаќински се однесува кон својата средина.
Primitivni se postapkite ama spored mene se sosema ispravni i srazmerni so ogled na toa sto se slucuva vo Cair, Aracinovo ili pak koe bilo mesto so dominantno Albansko naselenie.

Ovie postapki ne se samo od ponovo vreme. Vo turskoto, Vevcani i site okolni sela bile represirani da ja smenat verata, taka vo site sosedni sela golem broj od naselenieto ja ima smeneto verata. Vo Vevcani samo edno semejstvo ja smenalo verata no vednas bilo proterano vo sosednoto selo ( familija non grata :D)
preubavo vlasko selo. No malce treba da se potolerantni kon Albancite.
:eek:
Od kaj ti e ova vlasko? Vo Vevchani ima samo 3 mislam Vlaski familii se na se koi se preseleni od Gorna Belica (selo nad Vevcani)

Inace dur sme kaj potekloto, se smeta deka poteknuvame od Brsjacko(Slovensko) pleme a bas mislev deka sum Anticki Makedonec :(
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.257
Поени од реакции
78.895
preubavo vlasko selo. No malce treba da se potolerantni kon Albancite.
Кажи ми што им прават вевчанци на Албанците? Дај со линкови од вести.

А јас ќе ти дадам линкови од вести за тоа што Албанците им прават на неалбанците, баш таму во тој крај. Па така, црно на бело, ќе видиме дали Вевчанци се тие нетолерантните.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Кажи ми што им прават вевчанци на Албанците? Дај со линкови од вести.

А јас ќе ти дадам линкови од вести за тоа што Албанците им прават на неалбанците, баш таму во тој крај. Па така, црно на бело, ќе видиме дали Вевчанци се тие нетолерантните.
Bas pred 5-6 meseci Vevcanski avtobus koj prevezuva na relacija Vevcani-Struga i bese prepoln so patnici, dodeka pominuval niz Velesta(100% Albansko naselenie) bil presretnat od 7-8 gragjani koi frlale so kamenja i bukvalno site dzamovi gi imaa sol napraveno. Dvajca patnici imaa seriozni povredi i vednas bea prevezeni vo bolnica.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.257
Поени од реакции
78.895
Bas pred 5-6 meseci Vevcanski avtobus koj prevezuva na relacija Vevcani-Struga i bese prepoln so patnici, dodeka pominuval niz Velesta(100% Albansko naselenie) bil presretnat od 7-8 gragjani koi frlale so kamenja i bukvalno site dzamovi gi imaa sol napraveno. Dvajca patnici imaa seriozni povredi i vednas bea prevezeni vo bolnica.
Ги следам настаните, прилично добро. Автобусите на Сприја имаат континуирани напади од страна на Албанците од Велешта. Не само деновиве, туку постојано. Но, за жал, тоа е само една мала ситница, во споредба со палењето цркви, вадењето крстови од гробишта (Лабуништа), тепањето дечиња само затоа што се "кафири"- како што не викаат и еден куп други нешта.

Знам многу добро што се случува, од тука горнион дискутант кој бараше толерантност од вевчанци, веројатно е и самиот Албанец.
Тоа е исто како за време на Втора Светска Војна некој да им препорачаше на Евреите малку да бидат потолерантни:tapp:

Вевчанци само го прават тоа што мораат. Тоа што не го направија тетовчани, чаирчани, велешани и еден куп други населени места, каде што денес луѓето не можат децата надвор да ги пуштат и каде што секојдневно се плашат за својата сигурност. Она што вевчанци го прават е единствено исправно, затоа што, од милион примери гледаме, власта ја боли уво за тоа што Македонците се малтретирани во сопствената држава, која не ни има македонски симбол, ни на знаме, ни на грб....
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Многу убаво место е Вевчани, место на кое можеш да ја осетиш Македонската историја, традиција :)

А за тоа што ги мразат и бркаат Чкљ.......... секоја им чест ;):)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Ме мрзеше нова тема да отворам сега, оставам друг ако сака да отвори... Или пак да се префрли мислењето во посоодветна тема.

Денеска на сајтот на BBC ја видов репортажата за карневалот во Вевчани.
На линков можи да се види видеото, кратко е 4-5 минути.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.306
Поени од реакции
7.287
Некој да каже од Вевчани искуство како се лекувани од докторот без диплома? :icon_mrgr:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.597
Поени од реакции
34.791
Некој да каже од Вевчани искуство како се лекувани од докторот без диплома? :icon_mrgr:
...вероватно исто искуство ништо полошо како од другите доктори со денешни дипломи од растурените провицински универзитети.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom