Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

Член од
28 јуни 2015
Мислења
852
Поени од реакции
451
Здраво, не се разбирам баш премногу во ова, па ќе пробам што е можно појасно да прашам.

Дали може да се види change history(или како и да се вика, мислам на редовните update-ови и едитирања на самата страна) на одредена веб страна како гостин, значи обичен посетител?

Пробав преку Wayback Machine, но бидејќи тоа што го барам не е на homepage-от, не може ништо да најде.

Чаре?
На добар пат си.
Обиди се уште еднаш.

Започни да ја прегледуваш архивираната веб страна од последниот датум (најсвежата архива), па оди кон најстариот датум.

Во твојот случај, можеби последната архива не ја содржи страницата која ја бараш, но можеби истата е присутна во некоја од постарите архиви.
 
S

staycalm

Гостин
Има некој најдено добар фонт што изгледа ко со четка да е пишуван, али да поддржува и кирилица? Јас најдов неколку ама не ми се бендисаа, многу едноставни се
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
50
Поени од реакции
16
Ако некој има потреба од интеграција на систем за плаќање од cPay или халкбанка (nestpay) за woocommerce и opencart, нека ме контактира.
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
Imam potreba od Web designer za dolgorochna sorabotka. Ako ste zainterisrani mozete da me kontaktirate.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Ми треба да изработам страна, не треба да биде ништо посебно статична веб страна, не ми треба голем простор, ги гледав wordpress, wix, 1and1 или предложете нешто друго, кое нуди домаин, хостинг и готови темплејти со ниски
цени :)
Не ми треба ништо посебно, предложете некое наједноставно и најефтино решение :)
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
852
Поени од реакции
451
Ми треба да изработам страна, не треба да биде ништо посебно статична веб страна, не ми треба голем простор, ги гледав wordpress, wix, 1and1 или предложете нешто друго, кое нуди домаин, хостинг и готови темплејти со ниски
цени :)
Не ми треба ништо посебно, предложете некое наједноставно и најефтино решение :)
Ти би ја изработувал веб страната или некој би ја изработувал за тебе?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Ти би ја изработувал веб страната или некој би ја изработувал за тебе?
Јас самиот, првично мислев да правам блог, па се премислив за страна.
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
852
Поени од реакции
451
Јас самиот, првично мислев да правам блог, па се премислив за страна.
Наједноставно ти е преку WordPress.com или слични сервиси.
Имаш веб простор и солидни ВордПрес теми (бесплатни и платени).
Треба само да купиш домен.
Сепак, има некои ограничувања кај оваа опција.

Ако решиш да креираш веб страна на свој хостинг, ќе ти требаат сите горенаведени работи + познавање од менаџирање на хостинг и ВордПрес инсталација.
Во овој случај би ти препорачал некој да ја изработи веб страната за тебе, освен ако имаш доволно време да го изучиш и имплементираш целиот процес поврзан со self-hosted WordPress website.

Се надевам дека ти помогнав.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Дечки имам еден проблем. Веќе 3/4 дена вебот не се отвара или премного е спор. Бидејќи не сум до толку стручен, ги прашав одговорните за хостингот и меѓу другото, го пишаа ова:

„да се направи подобра оптимизација на сајтот и бројот на процеси и запишување во база да се намали, со што хостиниогт би се обрзал односно посоодветно би ги користеле перформансите на хостингот“.

Ако има некој што може да ми помогне, ќе Ви бидам благодарен. Ќе платиме и ако треба.. Ако некој знае што треба точно нека ме контактира ќе му ја пратам целата порака за ако може да ми помогне.
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
1.581
Поени од реакции
3.590
Дечки имам и јас едно прашање. Хостингот ми истекува за неколку дена, па решив уште денеска да го обновам т.е да купам сосема различен пакет. Е сега нели од новиот веб хостинг ми стасаа на мејл Server Names ги копирав и ги ставив на местото на досегашните. Дали тука е завршена процедурата т.е дали веќе го користам новиот веб хостинг или треба и нешто друго да се прави?
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
852
Поени од реакции
451
Констатирај дали треба да се направи миграција на веб страната или не.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
3.137
Дечки имам и јас едно прашање. Хостингот ми истекува за неколку дена, па решив уште денеска да го обновам т.е да купам сосема различен пакет. Е сега нели од новиот веб хостинг ми стасаа на мејл Server Names ги копирав и ги ставив на местото на досегашните. Дали тука е завршена процедурата т.е дали веќе го користам новиот веб хостинг или треба и нешто друго да се прави?
Направи прво бек-ап на страната, зашто коа ќе смениш dns фајловите и датабазите ќе ти останат на стариот хост.
 
Член од
9 декември 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ми треба веб дизајнер/програмер да ми сработи вебсајт. Се работи за минималистички вебсајт од три страници, концептот како би изгледал грубо, го изработив во фотошоп. Ако има некој заинтересиран нека ме контактира за да му ги пратам скиците и да се договориме за цена.
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
852
Поени од реакции
451
Ми треба веб дизајнер/програмер да ми сработи вебсајт. Се работи за минималистички вебсајт од три страници, концептот како би изгледал грубо, го изработив во фотошоп. Ако има некој заинтересиран нека ме контактира за да му ги пратам скиците и да се договориме за цена.
Прати ми информации во приватна порака.
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Ми треба некој којшто прави веб-страни за пари. Има купено хост, само треба да се изработи страната.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom