Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

Г

Грејвдигер

Гостин
Прво мислење и одма сакаш некој да ти реши некоја задача. Дај да видиме што си направил до сега, каде имаш заглавено па да ти помогнаме. Вака лесно е. Еве ти PHP документација за сортирање, може да ти биде од помош.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
w3schools и барај Learn JavaScript (ова што го бараш го имаш како пример мислам беше дадено !)
 
Член од
2 јануари 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Па сакам да направам табела за сортирање само сакам да знам дали php може да го направи и дизајнот и функцијата на табелата или php може само да ги изврсува функциите ан табелата дали јава може и двете
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Па сакам да направам табела за сортирање само сакам да знам дали php може да го направи и дизајнот и функцијата на табелата или php може само да ги изврсува функциите ан табелата дали јава може и двете
Само сортирањето ќе биде во PHP, табелата во HTML и ако ти е битен дизајнот на табелата малце CSS.
 
Член од
19 ноември 2010
Мислења
48
Поени од реакции
0
Ce mi pokaze nekoj kako da napravam menu na mojata strana ....
Rocky-mk@live.com
 
Член од
13 октомври 2010
Мислења
23
Поени од реакции
0
Флеш темплејт

Здраво имам едно прашање до дизајнериве ме интересира дали ако симнам флеш темплејт ке можам да го едитирам во Asobe flash cs3 и дали е потребно тој темплејт да има нешто дополнително за да можам да го едитирам или ништо посебно?
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Мора да ја имаш изворната верзија односно .fla фајлот, тој е тој што се едитира.
 
Член од
13 октомври 2010
Мислења
23
Поени од реакции
0
Мора да ја имаш изворната верзија односно .fla фајлот, тој е тој што се едитира.
како можам да го најдам дали кога кој било флеш темплејт ке симнам го има тој фајл?
 
Член од
13 октомври 2010
Мислења
23
Поени од реакции
0
Ќе може ли некој да ми најде бесплатни флеш темплати за веб хостинг кој може да ги едитирам
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Вака, значи ме интересира како би функционирало следново. Имаме веб страна, почетната страна има некои хипер линкови кои водат до некои под страници. Сите тие подстраници се наоѓаат во почетниот фолдер, односно дирекно на сервер. Е сега една од тие страници од одредени причини се наоѓа во посебен фолдер. Кога сакаме од почетната страна да поставиме линк до таа под страна во фолдерот, едноставно ставаме линк (/фолдерот/страната), но сега како да поставиме и тука линк за да се вратиме на почетната страна или некоја од страните кои се во почетниот фолдер?
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Вака, значи ме интересира како би функционирало следново. Имаме веб страна, почетната страна има некои хипер линкови кои водат до некои под страници. Сите тие подстраници се наоѓаат во почетниот фолдер, односно дирекно на сервер. Е сега една од тие страници од одредени причини се наоѓа во посебен фолдер. Кога сакаме од почетната страна да поставиме линк до таа под страна во фолдерот, едноставно ставаме линк (/фолдерот/страната), но сега како да поставиме и тука линк за да се вратиме на почетната страна или некоја од страните кои се во почетниот фолдер?
../страница.хтм - ако одиш еден фолдер нагоре
../../страница.хтм ако одиш два фолдери нагоре
../другфолдер/страница.хтм ако одиш во друг подфолдер на горниот фолдер

и т.н.
 

PxFxCx

Јужни Фронт
Член од
15 септември 2007
Мислења
452
Поени од реакции
4
Ако може некој да ми даде туторијал за Dreamweaver во пишана форма, по можност на Македонски, но и на Англиски би било добро.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom