Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.698
Поени од реакции
6.619
Со JQuery додаток пример $("div").corner("20px");
А да да...користам и јас помалку JQuery ама не знам уште шо можности има. А со ова би се заоблиле сите ќошиња, така? А како би било да речеме сакам само горе-лево и долу-десно?
 
Член од
13 октомври 2010
Мислења
23
Поени од реакции
0
Убаво ти објаснија дека во ХТМЛ се прави страна што е статична и што нема да имаш потреба да го менуваш тоа секојдневно.
Ако сакаш користи ЦМС (најдоброто решение ти е ова), ако не земи со ХТМЛ-от заебавај се, линкај страни пастирај, шекни си се слободно!


Како да додаваш?
Што сакаш да додадеш?
Можеш на пример за секоја нова вест што сакаш да ја додадеш да направиш уште еден фајл вест.хтмл, пејст целиот како првичната страна и менувај па линкај. Значи пак ова ти е заебавање кога можеш да си го решиш проблемот со некое ЦМС како Џумла и Друпал.

Поздрав.
Дручарче не ми требаат готови скрипти како џумла и друпал
 
Член од
17 ноември 2010
Мислења
21
Поени од реакции
1
А да да...користам и јас помалку JQuery ама не знам уште шо можности има. А со ова би се заоблиле сите ќошиња, така? А како би било да речеме сакам само горе-лево и долу-десно?
Вака
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.698
Поени од реакции
6.619
Имам едно проблемче :( За контакт формата користам JQuery slide-in plugin. Со клик на копче се отвора формата (slide down) и после по притискање на submit формата се затвора (slide up). Е сега...вака беше кога работеше пред 2-3 дена. Денеска нешто не сака. Кога кликам за да се отвори се отвора и одма инстантно се затвора. Решение?
 
Член од
13 октомври 2010
Мислења
23
Поени од реакции
0
најдов темп го едитирам на дримвивер и како да додадам линк се рапоти за хтмл темп доле знам има Link: у дримвивер али од кај да ги најдам тие линкови како да ги направам на страната па псоле овде да ги додадам?
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Го користи некој активно веб сервисот за курсната листа од НБРМ? Да ми каже дали му работи деновиве како што треба. Откако НБРМ го сменија доменот , кај мене не работи веб сервисот
 

Black

Еxtravagangsta
Член од
4 февруари 2009
Мислења
121
Поени од реакции
7
И кај мене исто па се координирам според рекла казала сајтови :toe:
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.331
Поени од реакции
27.879
Превземање на веб сајт

Да прашам јас не знам и дали точно се изразив во насловот али ке ме свати некој мислам...Сигурен сум дека има програмче само не ми текнува како се вика, сакам да ја преземам целата база на сајтот за да не идам на секој производ download да му правам еве пример сакам да ги симнам сите фонтови од dafont.com па да не идам на секое посебно туку да ги симнам сите наеднаш може некој да помогне за ова?
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Пробај со Teleport Pro. Овој програм ти ги симнува сите хтмл страни со се слики, текст. Не сум сигурен дали ке ти ги симне и фонтовите..
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
најдов темп го едитирам на дримвивер и како да додадам линк се рапоти за хтмл темп доле знам има Link: у дримвивер али од кај да ги најдам тие линкови како да ги направам на страната па псоле овде да ги додадам?
Ти најдобро да си почнеш од почеток: Notepad и основи на HTML, а после другот само ќе си дојде. Ако имаш конкретно прашање образложи го убаво за да може нкој да ти одговори.
 
Член од
13 октомври 2010
Мислења
23
Поени од реакции
0
Ти најдобро да си почнеш од почеток: Notepad и основи на HTML, а после другот само ќе си дојде. Ако имаш конкретно прашање образложи го убаво за да може нкој да ти одговори.
прашав нешто друго а не прашав од кај да почнам прашав од каде да ги најдам тие линкови за да гиставам на дримвивер пример линк за мени Contact како да направам од каде линк за да го ставам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom