Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

Член од
13 октомври 2010
Мислења
23
Поени од реакции
0
kako da napravam web strana koja kesodzri polinja za editiranje ne begajte od temata ne mi spomnuvajte cms :D??
 
Член од
31 јули 2010
Мислења
111
Поени од реакции
23
Здраво.Имам земено тема на факултет за веб дизајнот во Македонија разгледан од маркетиншки аспект.Па треба да направам испитување и анкета во некое студио за веб дизајн.Па би ве замолил ако може некој да ми помогне и да ми пише приватна порака за некое студио каде ќе можам да се сретнам со некој од менаџерите и да го извршам ова истражување.Благодарам многу.поздрав
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Дали знај некој како можам да ставам видео фајл ( на пр од мојот компјутер или јутуб) на мојата веб страна. Веб страната ми е правена во Front page. Таму има опција за да додадам видео фајл, но не ми го дава на страната. :toe:
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
2.905
Поени од реакции
400
Здраво, луѓе.
Еве вака, терам многу време, на гугл, јутјуб но не најдов.
Значи сакам некој да ми даде добар туторијал како да дизајнирам „bloger“ од овие www.bloger.hr
Ке ви дадам еден блогер пример како е дизајниран.. и ја сакам така да го ддизајнирам, пробував но не бива.
Ако има некој туторијал да дизајнирам вака дајте ве молам!
Ако ме разбирате што сакам да кажам:)
еве ви еден пример:
http://www.manchov-king.bloger.hr/oвој, сликата му останува на едно место кога се оди надоле, и од страните сиина. eве, видете и на овој какво е ..
Незнаме дали ме сфакате што сакам да кажам.

Па некој ако има блогер, и му е добар дизајнот ( знае да дизајнире ) нека направи ако сака едно туторијалче..
Ај благодарам однапред, и некој ако знае било што нека пише.
Позз.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Здраво, луѓе.
Еве вака, терам многу време, на гугл, јутјуб но не најдов.
Значи сакам некој да ми даде добар туторијал како да дизајнирам „bloger“ од овие www.bloger.hr
Ке ви дадам еден блогер пример како е дизајниран.. и ја сакам така да го ддизајнирам, пробував но не бива.
Ако има некој туторијал да дизајнирам вака дајте ве молам!
Ако ме разбирате што сакам да кажам:)
еве ви еден пример:
http://www.manchov-king.bloger.hr/oвој, сликата му останува на едно место кога се оди надоле, и од страните сиина. eве, видете и на овој какво е ..
Незнаме дали ме сфакате што сакам да кажам.

Па некој ако има блогер, и му е добар дизајнот ( знае да дизајнире ) нека направи ако сака едно туторијалче..
Ај благодарам однапред, и некој ако знае било што нека пише.
Позз.
http://www.bloggerbuster.com/2007/10/how-to-use-background-image-for-your.html
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Дали знај некој како можам да ставам видео фајл ( на пр од мојот компјутер или јутуб) на мојата веб страна. Веб страната ми е правена во Front page. Таму има опција за да додадам видео фајл, но не ми го дава на страната. :toe:
Го решив проблемот. Требало само да почекам малку кога го копирав ЕМБЛЕД кодот.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.662
Поени од реакции
6.528
што ќе кажете како за прва веб страна
изработена само со текст едитор
webtuts.netai.net



Повеќе информации?
Ме бендисува :)...само едно прашање: Како ги правиш ќошињата да ти бидат заоблени?
 
Член од
10 април 2010
Мислења
385
Поени од реакции
121
Тешко ли се работи сам ги пишуваш кодовите или дадени ти се па само ти ги додаваш?
Убаво ти објаснија дека во ХТМЛ се прави страна што е статична и што нема да имаш потреба да го менуваш тоа секојдневно.
Ако сакаш користи ЦМС (најдоброто решение ти е ова), ако не земи со ХТМЛ-от заебавај се, линкај страни пастирај, шекни си се слободно!


Како да додаваш?
Што сакаш да додадеш?
Можеш на пример за секоја нова вест што сакаш да ја додадеш да направиш уште еден фајл вест.хтмл, пејст целиот како првичната страна и менувај па линкај. Значи пак ова ти е заебавање кога можеш да си го решиш проблемот со некое ЦМС како Џумла и Друпал.

Поздрав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom