Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

Член од
10 јули 2010
Мислења
38
Поени од реакции
6
Си ја направив првата веб страна, HTML,CSS,Bootstrap i JavaScript имам комбинирано.Сега ми треба помош со хостинг и домен? Што ми треба следно? Како оди тоа? Ако може и за FTP да ми објасните нешо не би било лошо :)
 

Big Bull

ОК
Член од
23 август 2008
Мислења
558
Поени од реакции
392
Си ја направив првата веб страна, HTML,CSS,Bootstrap i JavaScript имам комбинирано.Сега ми треба помош со хостинг и домен? Што ми треба следно? Како оди тоа? Ако може и за FTP да ми објасните нешо не би било лошо :)
Купуваш хост и домен, на хостот ја прикачуваш веб страната.
Хостот и доменот ги поврзуваш со нејмсервери (ги гледаш нејмесерверите од хостот и ги ставаш на доменот).
FTP ти служи за прикачување на фајловите (во твојот случај фајловите од твојата веб страна) на хостот.
За FTP можеш да ја користиш FileZilla.
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
794
Поени од реакции
371
Си ја направив првата веб страна, HTML,CSS,Bootstrap i JavaScript имам комбинирано.Сега ми треба помош со хостинг и домен? Што ми треба следно? Како оди тоа? Ако може и за FTP да ми објасните нешо не би било лошо :)
Следно:
1. Избери домен и хостинг провајдери
2. Насочи го регистрираниот домен кон хостингот (ако не се купени од исто место)
3. Со помош на хостингот креирај ФТП акаунт
4. Аплоадирај ги фајловите од веб страната
5. Уживај во твојата прва страна. Сподели ја со пријателите. ;)

Ако сакаш, за одреден хонорар можам да го направам сето горенаведено за тебе.
Контактирај ме преку приватна порака.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.226
Поени од реакции
2.196
Ми треба помош со CSS. Побарав на нет ама не можам да најдам па не знам ни дали е изводливо.

Имам направено можност за resize на разни HTML елементи (input, button, p, img и многу други). Ми треба на ховер на елементот да се појават 8 точки што би означувале нели можност за resize - во 4те краеви по една и по една на средина од секоја страна. Има некој css hack за ова?

Елементиве што може да се ресајзираат имаат различни димензии така да слика која ќе ја сокривам и покажувам не ми е опција.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.093
Поени од реакции
1.826
Дечки прашање.. не е поврзано со дизајн, но со веб Е :D

Имаме веб, стар 5 години и моментално е хостиран од siteground.
  • Користи околу 400 / 450gb bandwith (сообраќај) бар до сега 30.12.2016
  • Има потрошено околу 15gb простор
  • Публиката е 100% странска (Америка, Европа, Азија)
Серверот што го користи моментално: 3 CPU Cores, CentOS, 5GB RAM, 40GB SSD, cPanel, Cloud Storage, Management Services

Прашањето е, бидејќи сакаме да го префрлиме на друг хостинг (МКХост - нашиве од МК) дали на некој начин може да се успори вебот поради фактот што самата публика не е од МК? Било што, дали ќе лоадира споро, ке кочи, нема да се отвара итн итн.. Не сум доволно запознаен со хостинзиве и незнам дали ова би можело да претставува проблем.. да не го префрлам за џабе па да плачам:D
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Дечки прашање.. не е поврзано со дизајн, но со веб Е :D

Имаме веб, стар 5 години и моментално е хостиран од siteground.
  • Користи околу 400 / 450gb bandwith (сообраќај) бар до сега 30.12.2016
  • Има потрошено околу 15gb простор
  • Публиката е 100% странска (Америка, Европа, Азија)
Серверот што го користи моментално: 3 CPU Cores, CentOS, 5GB RAM, 40GB SSD, cPanel, Cloud Storage, Management Services

Прашањето е, бидејќи сакаме да го префрлиме на друг хостинг (МКХост - нашиве од МК) дали на некој начин може да се успори вебот поради фактот што самата публика не е од МК? Било што, дали ќе лоадира споро, ке кочи, нема да се отвара итн итн.. Не сум доволно запознаен со хостинзиве и незнам дали ова би можело да претставува проблем.. да не го префрлам за џабе па да плачам:D
Ќе направиш анализа од каде имаш најголем сообраќај и барај од МКхост да те хостираат таму ... мислам дека нема да им е проблем. Ако неможат подобро седи си каде што си, пошто ќе се успори сигурно.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.226
Поени од реакции
2.196
Дечки прашање.. не е поврзано со дизајн, но со веб Е :D

Имаме веб, стар 5 години и моментално е хостиран од siteground.
  • Користи околу 400 / 450gb bandwith (сообраќај) бар до сега 30.12.2016
  • Има потрошено околу 15gb простор
  • Публиката е 100% странска (Америка, Европа, Азија)
Серверот што го користи моментално: 3 CPU Cores, CentOS, 5GB RAM, 40GB SSD, cPanel, Cloud Storage, Management Services

Прашањето е, бидејќи сакаме да го префрлиме на друг хостинг (МКХост - нашиве од МК) дали на некој начин може да се успори вебот поради фактот што самата публика не е од МК? Било што, дали ќе лоадира споро, ке кочи, нема да се отвара итн итн.. Не сум доволно запознаен со хостинзиве и незнам дали ова би можело да претставува проблем.. да не го префрлам за џабе па да плачам:D
И да го префрлиш на MK Хост, обавезно стај го на Cloud Flare и нема да имаш никакви загуби ни во брзина ни во ништо.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.093
Поени од реакции
1.826
И да го префрлиш на MK Хост, обавезно стај го на Cloud Flare и нема да имаш никакви загуби ни во брзина ни во ништо.
Ми понудија пакет 500gb bandwith. Се префрлам бидејќи до сега сум презадоволен од МКХост а цената им е смешно ниска (заразлика од што плаќаме сеа и е изгор)
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
Среќна нова 2017 година на сите !
Дали некој знае каде може да се најде листата на сите веб сајтови од светот ,може рангирани ,?
 
Член од
24 февруари 2005
Мислења
224
Поени од реакции
17
По 12 години еве сум јас тој што ја покренал оваа тема. По 12 години повторно се навраќам на правење страни. Сакам да почнам да работам за амерички пазар страна, па би ви бил благодарен ако ми кажете некој поровајдер конкурентен, и партнер не би одбил ако е некој заинтересиран.
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
794
Поени од реакции
371
По 12 години еве сум јас тој што ја покренал оваа тема. По 12 години повторно се навраќам на правење страни. Сакам да почнам да работам за амерички пазар страна, па би ви бил благодарен ако ми кажете некој поровајдер конкурентен, и партнер не би одбил ако е некој заинтересиран.
Што подразбираш под конкурентен провајдер?
 
Член од
24 февруари 2005
Мислења
224
Поени од реакции
17
Што знам за почеток ми е таргет да достигнам околу 10 000 посети дневно, да не кочи да има добар проток тоа од прилика. После ако достигнам повеќе ќе смислувам. Сега би одел со таа варијанта.
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.448
Поени од реакции
237
Здраво дечки, ми треба мала помош.

Преку W3 validator ми ја јавува следнава грешка
Attribute focusable not allowed on element svg at this point.
во овој код:
Код:
<svg aria-hidden="true" focusable="false" role="presentation" class="icon icon-facebook" viewBox="0 0 32 32"><path fill="#444" d="M18.222 11.556V8.91c0-1.194.264-1.799 2.118-1.799h2.326V2.667h-3.882c-4.757 0-6.326 2.181-6.326 5.924v2.965H9.333V16h3.125v13.333h5.764V16h3.917l.528-4.444h-4.444z"/></svg>
Се работи за Storify онлајн продавница. Што ќе се случи ако го избришам тоа focusable="false"?
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.511
Поени од реакции
5.262
Здраво, не се разбирам баш премногу во ова, па ќе пробам што е можно појасно да прашам.

Дали може да се види change history(или како и да се вика, мислам на редовните update-ови и едитирања на самата страна) на одредена веб страна како гостин, значи обичен посетител?

Пробав преку Wayback Machine, но бидејќи тоа што го барам не е на homepage-от, не може ништо да најде.

Чаре?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom