Вградување лупа во фар

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од GTTI-TDI, 10 ноември 2018.

 1. GTTI-TDI

  GTTI-TDI

  Член од:
  29 ноември 2014
  Мислења:
  21
  Допаѓања:
  0
  Здраво. Ме интересира од каде можам да најдам добри лупи за фар? Не сакам од оние кинески затоа што со тек на време од сонцето се оштетуваат и подобро обичен фар отколку да има лупа. И уште нешто: како да ги залепам после стаклата на фаровите, дали може со обичен силикон или треба некој посебен лепак?
   
 2. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  5.099
  Допаѓања:
  3.651
  Лупата само дава поконцентирана светлина.....но сепак има голем процент на апсоспција ...така да не се баш толку за фалење
   
 3. Филип85

  Филип85

  Член од:
  22 јули 2015
  Мислења:
  372
  Допаѓања:
  194
  Јас имав на голф 5ка , фарови од GTI со лупа и можам да ти кажам дека не се многу ефикасни и не светат ко шо треба. Барај LED.
   

Сподели преку: