Ваши концепт идеи за подобар и поубав живот во Македонија

Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.052
Поени од реакции
1.175
сите да работиме во државно, а државата да зема кредити за да има за плати и пензии.

А да не одиме на работа а да земаме полна плата
како оние обесправените на кои им било скратено правото да работат

уште вечер може ќе си ја попраат грешката и ќе го земат и последното парче, може во темницата не виделе дека останало уште едно :)
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.275
Поени од реакции
1.724
За почеток би вовел максимум два мандати за лидер на партија(т.е два мандати како премиер иста личност) и 4 мандати за иста партија.
И во Русија е така па цело време Медведев и Путин се менват нема да ти смени ова апсолутно ништо.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.990
И во Русија е така па цело време Медведев и Путин се менват нема да ти смени ова апсолутно ништо.
Друже заеби Русија, Русија е економска сила и вработување таму кога-сакаш ке најдеш, ова е Македонија најголемата вукојебина у Европа...
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.665
Поени од реакции
4.387
И во Русија е така па цело време Медведев и Путин се менват нема да ти смени ова апсолутно ништо.
Во Русија си го сменија законот во нивна корист(За да може Путин пак да дојде). Инаку ова би ја отежнала работата.

Во Русија нема закон кој вели дека партијата мора да се смени по одреден број на мандати.

Првиов дел го има во различни држави и во УСА Барак си замина ради макс 2 мандати ама мислам дека нема ваков закон каде мора и партија да се смени по одреден број мандати.

П.С На крај краева секој закон е џабе ако не се спроведе. Со 2/3 мнозинство може се да се смени.

Од друга страна пак ако одреден закон се сфати како нешто суштински битно како на пример првиот амандман во УСА и се возвиши како нешто свето тогаш би било многу тешко да се смени без огромен отпор.
 
Член од
29 август 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Темава ја отварам за да споделуваме наши концепт идеи кој што во глава сме ги замислиле за подобар и поубав живот во државава и пред се во градовите кај што живееме.

Мене деновиве кога ги гледам контејнерите во мојот град полни до врвот ми дојде на ум зошто не се смисли концепт на контејнер кој ќе биде како банкоматите. Големи контејнери преградени за рециклирање, посебно за стакло, посебно за пластика, посебно за картони, посебно за отпад од храна. Секој ќе мора да си извади картичка или пак со пари ќе може да го фрла ѓубрето во кантите, бира компјутерски (како на банкоматите) што ќе фрла и тој дел од кантата му се отвара, доколку кантата е полна ќе те извести и не ти се отвара кантата исто и да те извести каде во близина има уште еден ваков контејнер. Вака би се намалил грдиот изглед а и би се подигнала свеста кај луѓето за рециклирање, сортирање на ѓубрето.
Ако е со пари ќе се исфрли во сметка да ти доаѓа месечно за ѓубрарина плус би можело да се направи и наградна игра секое фрлање ѓубре во контејнерот да е наградено со некакви попусти за шопинг, за во маркети, бесплатен паркинг на одреден час и слично. Наградата ќе ја искористиш со фискалната сметка од фрлањето ѓубре во контејнерот.
Така на секој граѓанин нема да му биде сеедно дали ќе го остава и фрла ѓубрето пред контејнерите или на тротоарите/улиците.


Ајде сега ваши идеи сакам да видам или пак мислења за концепт идеава.
ubo si ja osmislij idejata ama to tie isto kako so kolite na vodorot i na struja treba mreza da se postavi da se ima kontrolna baza kade sve ke se sledi od tamy treba finansii plus to ako vo edno opstestvo e sve vo red i sve odi po red i krucijalnite bitnite raboti funkcioniraat i sve e vo najdobar red i sve e svedeno na minimum togas nema da mozi da funkcionira to opstestvo lugeto treba da rabotat nesto a rabotata e osmislena od tie so nejkat da rabotat ili rabotat za niv drugi kako so sme nije obicni luge ako nema kriminal policijata ke nema so da praj i za gabe ke se plaka ako nema vojni togas gabe mu se na NATO milijardite i gabe ke zemaeden vojnik 5 iljadi evra od mesec ako nema bolni luge doktorite nema da trosat mnogu energija i da rabotat ako higienata e svedena na minimum vo gradot kako tvojata ideja togas komunalnitre pretprijatija gabe ke rabotat nemadaima rabota za niv i za sve taka so ke pomislis sve e povrzano i osmisleno nekoj go osmisli dobro ova za da ne drzi vo kontrola kako soe na primer to mora da rabotime za da prezivejme da stvarno mora ama rabotime za edna plata a nekoj zema milioni teski i nepraj nisto posebno sve e osmisleno a kojae krajnata cel nikoj neznaj od nas
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Одличен ти е насловот на темата, само си ја заташкал работата што се осврнуваш во најголем дел само на ѓубрето.
Јас би ја поставил работата од обратната (пошироката) страна.
Неможе преку решавање на проблемот со ѓубрето да ја оправиме државата, ама може преку решавање на клучни болни точки во општеството да ги решиме сите помали проблеми вклучително и ѓубрето.

1. Образовани
Приоритетна точка за развој според мене. И тоа не само во поглед на формално образование и не во поглед на научни знаења.
Мора во овој сектор да се воведат предавања кои влијаат на развивање на моралот и на општествената свест кај децата.
За да дојде до тоа, прво треба и самите луѓе вработени во овој ресор, од министер до учители да бидат луѓе кои што стигнале на своите позиции благодарение на таквите квалитети, а не благодарение на партиски квалитети.

2. Економија
Историски и емпириски гледано секое богато општество живее поквалитетно од посиромашните општества. Логично, држава кое што може да ги покрие без проблем тековните инвестиции, би требало да има повеќе средства за инвестирање во капитални инвестиции.

3. Квалитетни кадри
Во врска со претходното, џабе средства за капитални инвестиции ако алокацијата на буџетските средства се (зло)употребуваат за стекнување на лична корист (ск2014) наместо да завршат на правото место.

Има уште еден куп параметри, ама според мене, ако имаме пообразовани кадри, со повисоки морални вредности и развиена општествена свест, коишто имаат ентузијазам и желба, можат работите лесно да бидат подобри од тоа што се сега.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
183
Поени од реакции
237
Ваши концепт идеи за подобар и поубав живот во Македонија
Да населението на Македонија се расели ширум Западна Европа, и нпр. Канада, и на негово место се населат исклучиво западни Европјани и Канаѓани. (1.)

Изградба на извонредна сообраќајна инфраструктура во Македонија и соседни земји -> навлегување на стандарди од делови во светот во кои принципи се повеќе почитувани -> промена на менталитет (2.)

3. Комплетна пропаст на општествено-економски процеси така што постоечки шеми за снаоѓање во живот потполно престанат да бидат делотворни -> промена на менталитет -> прво полош, а на подолг рок подобар и поубав живот во Македонија

.....

4. Универзален доходок доволен за пристоен скромен живот на секој би придонел да луѓе престанат да бидат толку нервозни и несолидарни, кратковиди , згрчени и глупи од страв за материјална егзистенција. Може тоа би намалило и жестина на борби за додатно профитирање и статус.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom