Вашите искуства со пракса во компанија

Блаугранец!

mes que un club!
Член од
28 август 2009
Мислења
785
Поени од реакции
176
Дали има некој направено семинарска за неговото искуство со пракса во една компанија ?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Јас да прашам на кратоко- некој има завршено практикантска работа во Тутунска, да знам дали плаќаат за тоа или не?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Јас да прашам на кратоко- некој има завршено практикантска работа во Тутунска, да знам дали плаќаат за тоа или не?
Ако е на еден месец НЕ (или оние од 3 месеци, за студенти). А ако си веќе дипломиран, и бараат како пракса пред вработување не сум сигурен, мислам околу 5.000-6.000 денари.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Да споделам искуство како е Софија со пракса.
4 та година на факултет (Компјутерски Мрежи на англиски) почнав на работа во "Adecco" без контрактор за "HP" иако аплицирав за win admin по некоја проценка според то што сум учел ми понудија за Internet Security Analyst . Без никакакво искуство наместо пракса добив работа. Еден месец имав само тренинг исто си беше како на факултет предавања итн. Плаќаја негде 450 евра плус осигуран и сите работи. После 8 месеци ме зедоја да работам дирекно за "HP" како Млад Инжинер за Интернет Безбедност. Значи "HP" ти е една од најдобрите корпораци каде што можиш да научиш премногу и имаш достап до најновите и најразлични ИТ технологи во секој сектор и секоја специјалност. Ако некој има шанса кај нас или без разлика каде после факултет му препорачвам "HP" , плус за наредна работа премногу ти помага да имаш "HP" искуство во CV.
 
Член од
10 март 2014
Мислења
24
Поени од реакции
6
Ќе може ли некој да сподели искуство со Стопанска, Комерцијална и Шпаркасе банка? Како поминавте на пракса, научивте ли нешто ?
 

HEATHY

BARCA!
Член од
21 јуни 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
154
Моментално во Македонски Телеком и Т-Мобиле сум во Controlling во Финансии (воедно тоа и студирам), на едно месечна задолжителна пракса преку факултет.... и мислам дека тоа што до сега го научив, видов и осетив нема 10 факултети да ти го пружат :)
 
Член од
13 октомври 2014
Мислења
57
Поени од реакции
7
Сакам да прашам дали добиваат известување тие што конкурираат за пракса, во случај да се одбиени?
Јас еве чекам одговор, ама обично конкурсите траат до крај на мај, ако не би ме примиле, не можам да барам друго кога ќе заврши рокот... :/
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.716
Поени од реакции
2.058
ОД колеги чув дека во Стопанска или Тутунска за едномесечната пракса исплаќаат некој надомсток... Ако знаете компании кои исплаќаат надоместок за едномесечна пракса, зборам за економски факултет 1ва година
 
Член од
4 август 2011
Мислења
178
Поени од реакции
517
Дали има некој искуство со пракса во ONE па да сподели :)
 
Член од
10 јуни 2016
Мислења
134
Поени од реакции
72
Некој да сподели искуство за пракса во Стопанска банка или Шпаркасе?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom