Вашите анализи за иднината

  • Креатор на темата marsovka
  • Време на започнување
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Корекција...мајка на сите заебанции
Ај сеа де молим те објасни ми ја разликата меѓу заебанција и неуспех и на кој начин твоето толкување на правилото се разликува од мојата формулација или намерата е да се покаже лаицизмот во моето излагање?


а ти во моментов ги потценуваш, самиот си го даде одговорот.Многу си грешка ако мислиш дека Осама е единствениот кој го може тоа.Ти пак не ми даваш аргумент зошто би го толерирале Осама, кога веќе Америка па и оној кој ја започна војната против Осама а тоа е Буш нема и некаква корист од него.
Јас ги потценувам?Каде бре машко?Ај оди на темата за нашите повредени војници и види кој кого потценува.Твојот проблем е што тебе Муслиман ти автоматски терорист.За тој твој проблем нема решение.А ако се помачиш да не читаш само она што ти одговара ке најдеш таму во делот каде напишав на кој начин правдаат зошто им гинат војниците а нема никакви резултати.

За сервирањето на Косово на тацна, и за Садам за сервирањето на тацна на Ирак во друга тема, во Косово зборев за ефектите на бомбите што ги фрлаа авионите од Авијано на Косово и тоа бомби со најмала ефикасност, значи Милошевиќ и Садам се аут од играта збориме за нешто друго.
Ги спомнав за да ти објаснам зошто и како им треба Осама.Ама гледам без ефект.
Јас ништо не спомнав за Пакистанската војска или пак за нивната способност, јас зборам за тоа дека ако тој комплекс е варден со сите нишани, треба да не дозволат воопшто да се случат тие напади, едноставно треба да бидат еден чекор пред нив, а во случајов не се, ако станат уште малку по-упорни...
Ајде пак да се повторам и да се преведам.Прочитај ја веста.Ке видиш дека пукнале бомби во близина на комплексот.Комплексот е во област блиску до долината Сват во која Пакистанската војска води борби со талибанците.Како очекуваш да не напаѓаат позиции на војската.Не може бомбаш самоубиец да краде бомби кога само по себе тој е решен да умре.Немало планиран напад на комплексот,а самата одбрана е координирана со Американците.




И до неодамна се мислеше (скоро до пред 1 година или 2) дека ПјонгЈанг нема нуклеарно оружје, т.ест не се стигнати до тој стадиум да развијат нуклеарно оружје, па пак извршија тест на нивната прва нуклеарка и на крај испадна дека се стигнати до тој стадиум а бај д веј Северна Кореа е во скоро слична ситуација како и Иран земја која има само 1000 км2 развиена инфраструктура., во секој случај разбираш што сакам да ти кажам.
Е нема грешки.Тој е под санкции баш заради тоа.И тоа со сателитски снимки докажано сегде.И не само бомбата туку и самата локација се знае а уште пред да биде испробана бомбата веќе се знаеше и кој ден ке ја испробаат.Само проблемот е за да се смести нивната бомба е потребен цел рудник.

Не мора да продадат јас реков некој да ги научи на работата како да складираат бомба (кога веќе спомна складирање) јас реков едноставно дека нуклеарката може да се присвои од некоја од земјите која веќе има нуклеарка на Блискиот Исток.
Ете пак истиот муабет.А бре на земји како Русија и САД кои се технолошки децении пред другите им требаше толку време за правење такво нешто а камо ли на земји како овие муслиманскиве.Ти мислиш дека таква технологија му текнала на еден човек и сега тој човек ке оди и ке ја направи бомбата.А од каде ке набави материјали?Разбираш ли дека секој материјал кој има било каква употреба во овакви бомби се следи до милимиетар?Демек само тебе ти текнало овакво сценарио...дај те молам.Русија и Америка во нуклеарната технологија се 1 век пред другите.Дур другите ги стасаат тие веќе ќе располагаат со квантни торпеда.
Еве тебе те прашувам и јас тука не зборувам за САД на крај крајава, САД не беше единствениот кој беше погоден од бомбаши самоубијци, што е доволен доказ дека веќе Блискиот Исток, не само САД туку и Европа ја гледаат поинаку.
Кои?Оние земји кои испратија војска таму?Бомбашите самоубијци се терористи.И со нив се знае како треба да се постапува.И се постапува не разбирам каде јас реков дека терористите не се против европа?
Пробелмот е што ти ставаш знак за еднакво помеѓу муслиман и терорист.Тоа е проблем и во Авгаснитан и во Ирак.И затоа губат ко мајмуни.Сега појасен ли сум?Уште еднаш прочитај ја реченицата со нашиот војник и Турската опрема.Ке ме сфатиш од втора белким.

голема грешка правите кога религијата ја изедначувате со тероризам ....
Е ама тешко е да се сфати изгледа....
 
B

Borg_Drone

Гостин
Ај сеа де молим те објасни ми ја разликата меѓу заебанција и неуспех и на кој начин твоето толкување на правилото се разликува од мојата формулација или намерата е да се покаже лаицизмот во моето излагање?
Малку се позафркавав за да не излезат работите ептен од контрола на крај крајава ова е сепак само дебата, но еве без разлика заебанција или неуспех, ти ја кажа формулата.


Јас ги потценувам?Каде бре машко?Ај оди на темата за нашите повредени војници и види кој кого потценува.Твојот проблем е што тебе Муслиман ти автоматски терорист.За тој твој проблем нема решение.А ако се помачиш да не читаш само она што ти одговара ке најдеш таму во делот каде напишав на кој начин правдаат зошто им гинат војниците а нема никакви резултати.
Грешка ако читаш ќе видиш дека сите не ги категоризирам како терористи, повеќето да, али не сите, што има огромна разлика, и да ти ги потценуваш нивните способности, прво викаш не е возможно они да го направат тоа па на крај ми даваш воени изреки од типот никогаш не го потценувај својот непријател, реков и ќе кажам самиот си го даде одговорот, никогаш не ги потценувај нив.



Ајде пак да се повторам и да се преведам.Прочитај ја веста.Ке видиш дека пукнале бомби во близина на комплексот.Комплексот е во област блиску до долината Сват во која Пакистанската војска води борби со талибанците.Како очекуваш да не напаѓаат позиции на војската.Не може бомбаш самоубиец да краде бомби кога само по себе тој е решен да умре.Немало планиран напад на комплексот,а самата одбрана е координирана со Американците.
Те разбирам, убаво те разбирам, али разбери и ти ако тоа е место кое е под сите нишани, на сите најдобро информирани организации, нема ни да има борби на тоа место...нема ни да дозволат да припарат таму, а како тргнале работите ништо чудно и за некое време да изгубат контрола врз тоа место.




Е нема грешки.Тој е под санкции баш заради тоа.И тоа со сателитски снимки докажано сегде.И не само бомбата туку и самата локација се знае а уште пред да биде испробана бомбата веќе се знаеше и кој ден ке ја испробаат.Само проблемот е за да се смести нивната бомба е потребен цел рудник.
Дали е под санкции или не, тоа не е битно, битна е поентата што сакав да ти ја докажам а тоа е дека успеале да направат нуклеарна бомба, што значи не треба да се потценуваат и Иран, и да се седи од страна и да се вика дека ете "не се стигнати до тој стадиум".



Ете пак истиот муабет.А бре на земји како Русија и САД кои се технолошки децении пред другите им требаше толку време за правење такво нешто а камо ли на земји како овие муслиманскиве.Ти мислиш дека таква технологија му текнала на еден човек и сега тој човек ке оди и ке ја направи бомбата.А од каде ке набави материјали?Разбираш ли дека секој материјал кој има било каква употреба во овакви бомби се следи до милимиетар?Демек само тебе ти текнало овакво сценарио...дај те молам.Русија и Америка во нуклеарната технологија се 1 век пред другите.Дур другите ги стасаат тие веќе ќе располагаат со квантни торпеда.
Па бомбите се веќе направени во некои муслимански земји колку што знам, поентата е дека нема потреба они да ги прават (т.ест Талибанците или Ал Каеда) доволно е само да ги заробат, а реков ако Америка и Русија имаат толку супериорна технологија за следење немаше ни да дојде до развивање на нуклеарни технологии во земји каде 98% од населението нема струја, или пак имаат само 1000км2 инфраструктура развиена, во земји каде гледаат туристи на секои 6 месеци.(имаат не викам не, ама работата е тоа што некогаш работите знаат да бидат непредвидливи, може да се случи она што најмалку се очекува, а тука не може и технологијата да ти помогне.)



Кои?Оние земји кои испратија војска таму?Бомбашите самоубијци се терористи.И со нив се знае како треба да се постапува.И се постапува не разбирам каде јас реков дека терористите не се против европа?
Пробелмот е што ти ставаш знак за еднакво помеѓу муслиман и терорист.Тоа е проблем и во Авгаснитан и во Ирак.И затоа губат ко мајмуни.Сега појасен ли сум?Уште еднаш прочитај ја реченицата со нашиот војник и Турската опрема.Ке ме сфатиш од втора белким.
Во секој случај тие земји испратија војска зошто претходно им се закануваа и со такво сценарио и на крај и го остварија тоа.

Ако е тоа проблемот, еве ќе ти дадам објаснување, јас реков претходно во некои мои други коментари дека фанатиците гледаат поинаку на работите, поинаку го толкуваат исламот, а Талибанците се фала богу фанатици, а и на Блискиот Исток тие фанатици се во голем број.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Малку се позафркавав за да не излезат работите ептен од контрола на крај крајава ова е сепак само дебата, но еве без разлика заебанција или неуспех, ти ја кажа формулата.
Добро.

Грешка ако читаш ќе видиш дека сите не ги категоризирам како терористи, повеќето да, али не сите, што има огромна разлика, и да ти ги потценуваш нивните способности, прво викаш не е возможно они да го направат тоа па на крај ми даваш воени изреки од типот никогаш не го потценувај својот непријател, реков и ќе кажам самиот си го даде одговорот, никогаш не ги потценувај нив.
Ај молим те цитирај ме каде јас тоа ги потценувам и образложи на кој јас тоа начин ги потценувам.
Муабетот дека јас прво сум сум ти рекол дека не е возможно па после не го потценувај твојот непријател,ајде ке ти надробам оти навистина гледам се почесто пишувате а воопшто не се читате што пишувате.
Како прво ти и уште некои пишувате како Талибанец или кој друг терорист ке земел нуклеарна бомба и ке се разнесел ако не се лажам во Париз.Читајќи те наназад неколку поста увери се и сам.На што јас ти одговорив дека не е возможно и убаво ти наведов од кои причини.Абе како замислувате дека ке ја ставиш бомбата на рамо и ке ја прошверцуваш?А радиоактивноста?Колку тежи една бомба ајде и најмалата во форма на артилериска граната?Кој ке ја изработи?Аман стопати веќе реков дека две земји се во можност да направат такво нешто и никој друг.Земји не поединци.Цели военоиднустриски комплекси.Што ги напрајвте талибанците демек предуслов за зачленување е завршен докторат за нукеларна физика?Такво сценарио е рамно на нула.Да можеле немале да се мачат да учат да пилотираат боинзи!!!!!Што не ти е јасно?Не можат кај е потценувањето?Ајде убеди ме оти можат убаво со аргументи!!!!
А зошто ти кажав дека ти ги потценуваш.Исто ако се прочиташ неколку реда поназад напиша како во случај на истиов напад на Париз со нукеларна бомба ке се изнервирале западниве земји и ке оделе да расчистат со 2 милијарди Муслимани.Абе ајде.Демек они се толку прости и глупи и ке одат американците со нивните хај-тек играчки и сателити и ке ги убијат сите а овие со нивната глупоќа ќе се напупат и ке чекаат светите воини на Буш,Саркози,Меркел и комипанија да дојдат и да ги убијат(се извинувам на сите светски лидери кои ги заборавив).Ете со оваа идеја и со најмодерното оружје на светот денес 5 цифрен број иљади војници пак ке потенцирам најмодерно опремени тапкаат во место пред 2-3000 терористи и сељаци со калаши мобилни и РПГ.Како тоа мислиш молим те дека уште толку иљади западно опремени ке расчистат па пази молим те и нервозни со ајде четвртина од муслиманскиот свет?Сега ке следи не не рече така туку ке ги бомбардираат со нуклеарни бомби.Е ај како ке го избомбардираш целиот блиски исток без притоа да не го убиеш остатокот од светот со радијација и болести од неа?Живо ме интересира и одговори ми и за тој план.Посебно ако знаеш некој сосем нов начин на контрола на радијацијата.

Па сега види кој кого потценува.

Те разбирам, убаво те разбирам, али разбери и ти ако тоа е место кое е под сите нишани, на сите најдобро информирани организации, нема ни да има борби на тоа место...нема ни да дозволат да припарат таму, а како тргнале работите ништо чудно и за некое време да изгубат контрола врз тоа место.
Муабетов кој ми го правиш е буквално ако некое место е брането тогаш никој не смее да го напаѓа.Или јас сум преспал некое столетие или не се разбираме.Со векови најголема главоболка на сите армии е герилата.Ако ти можеш да ми гарантираш дека можеш да обезбедиш место притоа да гарантираш дека никој не може ни да припари ниту да го нападне т.е да го направиш имуно на напади јас лично пред целата јавност тука присутна и неприсутна на форумот ти гарантирам барем 3 работни места со 5 цифрена плата.

Инаку кај муабетов нападиве се случиле пред 3 години пред 6 месеци и пред 3 месеци.Во сите случаи самоубиец се разнел со бомба во близина на надворешниот периметар од базата и во никој случај бомбите не биле доведени во прашање.

Дали е под санкции или не, тоа не е битно, битна е поентата што сакав да ти ја докажам а тоа е дека успеале да направат нуклеарна бомба, што значи не треба да се потценуваат и Иран, и да се седи од страна и да се вика дека ете "не се стигнати до тој стадиум".
Ај сеа де.Па кој рекол дека не успеале?јас ти викам дека сите знаеа дека имаат бомба и за тоа беа под санкции.Во превод оти знаеле оти има бомба им наметнале санкции.
Е сега трубам веќе 5 поста.бомбата на с.кореја е примитивна и со толкава големина да во злучај да ја детонираат треба да анагжираат теретен воз.Ај кажи ми молим те едно сценарио на детонација на бомба со големина на комбе.Како ке ја транспоритраат да речеме еве до Сеул?За Иран и не праам муабет кога уште не завршиле со процесот на збогатување на Ураним.Ако и тоа го направат и нивната бомба ке биде толкава одприлика така да важи истото прашање.
Па бомбите се веќе направени во некои муслимански земји колку што знам, поентата е дека нема потреба они да ги прават (т.ест Талибанците или Ал Каеда) доволно е само да ги заробат, а реков ако Америка и Русија имаат толку супериорна технологија за следење немаше ни да дојде до развивање на нуклеарни технологии во земји каде 98% од населението нема струја, или пак имаат само 1000км2 инфраструктура развиена, во земји каде гледаат туристи на секои 6 месеци.(имаат не викам не, ама работата е тоа што некогаш работите знаат да бидат непредвидливи, може да се случи она што најмалку се очекува, а тука не може и технологијата да ти помогне.)
Ех....пакистан ги има бомбите да си жив и здрав години пред Ал Каеда.И како не стасале до нив ајде објасни ми до сега кога ете толку си сигурен дека можат?Да ти напоменам по налог на Америкте пакистансите тајни служби ги создадоа талибанците.Зошто немаат бомба веќе 15 20 години и сега наеднаш им текнало ке имаат?
А сега ке мора да објаснуваме и што е разлика меѓу нуклеарен ректор за комерцијална употреба и нукеларна бомба?исто така кум на Иранската нукеларна програма е Русија.Во превод им дозволи да имаат.А исто така во секој момент и можат да им ја одземат ако сакаат.
Боже мој ја напрајвте како нукеларните бомби се произведуваат како лижавчиња!!





Во секој случај тие земји испратија војска зошто претходно им се закануваа и со такво сценарио и на крај и го остварија тоа.
Во авганистан контингенти имаат Австралија,Грузија,Норвешка,естонија..Ај наброј ми во било која од земјиве такви напади кои ги оствариле Талибанците и кои ги натерале истиве да се приклучат.

Ако е тоа проблемот, еве ќе ти дадам објаснување, јас реков претходно во некои мои други коментари дека фанатиците гледаат поинаку на работите, поинаку го толкуваат исламот, а Талибанците се фала богу фанатици, а и на Блискиот Исток тие фанатици се во голем број.
Е у колкав број се?Велиш во голем број ајде дај приближна твоја проценка колкав е бројот?
 
B

Borg_Drone

Гостин
Ај молим те цитирај ме каде јас тоа ги потценувам и образложи на кој јас тоа начин ги потценувам.
Нема проблем, врати се неколку коментари наназад и прочитај се што збориш, да велиш на почетокот дека ништо не е возможно за на крај да збориш дека нема шанси да се случи такво сценарио зошто имале многу јаки разузнавачки агенции кои биле добро информирани и.т.н. а веќе ти дадов неколку примери во светот, да имаат они јаки разузнавачки агенции но некогаш знае да се случи и она што се очекува најмалку....

Муабетот дека јас прво сум сум ти рекол дека не е возможно па после не го потценувај твојот непријател,ајде ке ти надробам оти навистина гледам се почесто пишувате а воопшто не се читате што пишувате.
Како прво ти и уште некои пишувате како Талибанец или кој друг терорист ке земел нуклеарна бомба и ке се разнесел ако не се лажам во Париз.
Да, тоа го реков, и дадов пример дека може лесно да се инфлитрира, зошто... самиот размисли.

Читајќи те наназад неколку поста увери се и сам.На што јас ти одговорив дека не е возможно и убаво ти наведов од кои причини.Абе како замислувате дека ке ја ставиш бомбата на рамо и ке ја прошверцуваш?А радиоактивноста?Колку тежи една бомба ајде и најмалата во форма на артилериска граната?Кој ке ја изработи?
Пак јово-наново али ајде веќе некои муслимански земји имаат изработено бомби нуклеарни, доволно е само да им ги дадат или пак они да ги заробат, а како тргнале работите во Авганистан, на местото каде велиш дека е под сите нишани, на сите разузнавачки организации, и гледајќи по она што почна Обама да го прави, на пр. да праќа засилување ништо чудно и да се случи неочекуваното.Како ќе се инфилтрираат, тука не можам да ти ја објаснам нивната тактика, но е можна зошто веќе го покажаа тоа со некои напади што се случија по Европа, што значи не смееме да ги потценуваме нивните способности.

Аман стопати веќе реков дека две земји се во можност да направат такво нешто и никој друг.Земји не поединци.Цели военоиднустриски комплекси.Што ги напрајвте талибанците демек предуслов за зачленување е завршен докторат за нукеларна физика?
За ова ти дадов погоре одговор, не е потребно да ја направат, доволно е да заробат една таква.


Такво сценарио е рамно на нула.Да можеле немале да се мачат да учат да пилотираат боинзи!!!!!Што не ти е јасно?Не можат кај е потценувањето?Ајде убеди ме оти можат убаво со аргументи!!!!
А зошто ти кажав дека ти ги потценуваш.Исто ако се прочиташ неколку реда поназад напиша како во случај на истиов напад на Париз со нукеларна бомба ке се изнервирале западниве земји и ке оделе да расчистат со 2 милијарди Муслимани.Абе ајде.[/QUOTE]

На почетокот јас реков дека постојат повеќе теории кои се прифатливи за светот, за тоа како би изгледал во иднина, и дека една од нив ќе се оствари која не знам, али не ја гледам тука причината од тебе зошто не би отишле да расчистат доколку се случи такво сценарио демек сите ќе исцркале од болести, па веќе ако се случи такво сценарио во Европа, не е битно сите ние ќе исцркаме од болести и од радијацијата, на крај Западот има нуклеарни бомби од секаков калибар, од најјаки до најслаби, од оние кои можат со нивната радијација да го зафатат целиот свет, до оние кои можат да стигнат со радијацијата нивна до Турција. Ако ме разбираш што сакам да ти кажам.
Демек они се толку прости и глупи и ке одат американците со нивните хај-тек играчки и сателити и ке ги убијат сите а овие со нивната глупоќа ќе се напупат и ке чекаат светите воини на Буш,Саркози,Меркел и комипанија да дојдат и да ги убијат(се извинувам на сите светски лидери кои ги заборавив).
Ете со оваа идеја и со најмодерното оружје на светот денес 5 цифрен број иљади војници пак ке потенцирам најмодерно опремени тапкаат во место пред 2-3000 терористи и сељаци со калаши мобилни и РПГ.Како тоа мислиш молим те дека уште толку иљади западно опремени ке расчистат па пази молим те и нервозни со ајде четвртина од муслиманскиот свет?Сега ке следи не не рече така туку ке ги бомбардираат со нуклеарни бомби.Е ај како ке го избомбардираш целиот блиски исток без притоа да не го убиеш остатокот од светот со радијација и болести од неа?
Ти го дадов одговорот на ова и погоре на болдираново.И јас никаде не реков дека е возможно да го избришат целиот муслимански свет, каде тоа го пишав посочи, јас реков дека може да ги уништат, да ги осакатат многу јако, но да ги избришат од лицето на планетата тоа никаде не сум го напишал нити пак сум го рекол.


Живо ме интересира и одговори ми и за тој план.Посебно ако знаеш некој сосем нов начин на контрола на радијацијата.

Па сега види кој кого потценува.


Муабетов кој ми го правиш е буквално ако некое место е брането тогаш никој не смее да го напаѓа.Или јас сум преспал некое столетие или не се разбираме.Со векови најголема главоболка на сите армии е герилата.Ако ти можеш да ми гарантираш дека можеш да обезбедиш место притоа да гарантираш дека никој не може ни да припари ниту да го нападне
Што значи се враќаме на моето, се е можно и затоа не смеат да се потценуваат.Гледаш и ти тоа не можеш да го гарантираш, знаеш убаво и зошто.

Инаку кај муабетов нападиве се случиле пред 3 години пред 6 месеци и пред 3 месеци.
Нападите се случија 2008-2009 од кај знаеш ти сега дека не подготвуваат план за уште еден напад??


Ај сеа де.Па кој рекол дека не успеале?јас ти викам дека сите знаеа дека имаат бомба и за тоа беа под санкции.Во превод оти знаеле оти има бомба им наметнале санкции.
Санкциите им ги наметнаа откако детонираа бомба али ајде и јас трубам 5 поста со Северна Кореја, примерот ми беше за Иран, ти велиш дека не биле стигнати до тој стадиум, така викаа и за С.Кореја едно време па испадна сосем другото..а Северна Кореја е држава која не е нешто подобра и од Иран.
Е сега трубам веќе 5 поста.бомбата на с.кореја е примитивна и со толкава големина да во злучај да ја детонираат треба да анагжираат теретен воз.Ај кажи ми молим те едно сценарио на детонација на бомба со големина на комбе.[/quote]


Јас веќе кажав доволно е да детонираат бомба со големина на онаа што беше фрлена во Хирошима, таа можеби е 0 за денешните нуклеарни бомби, но и таа ќе направи доволно штета, а колку што знам таа технологија е стара веќе 50 и кусур години нели???
Сега не можам да ти кажам такво сценарио, дадов само пример, и ти кажав само да не ги потценуваш нивните способности, зошто се е можно со нив, најмалку се очекуваше и дека ќе извршат напади во Европа, па извршија.

_______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Ех....пакистан ги има бомбите да си жив и здрав години пред Ал Каеда.И како не стасале до нив ајде објасни ми до сега кога ете толку си сигурен дека можат?Да ти напоменам по налог на Америкте пакистансите тајни служби ги создадоа талибанците.Зошто немаат бомба веќе 15 20 години и сега наеднаш им текнало ке имаат?
А сега ке мора да објаснуваме и што е разлика меѓу нуклеарен ректор за комерцијална употреба и нукеларна бомба?
исто така кум на Иранската нукеларна програма е Русија.Во превод им дозволи да имаат.А исто така во секој момент и можат да им ја одземат ако сакаат.
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Од кого имале и како имале тоа не ме интересира, битно е дека имаат и дека работава на крај испаѓа со ова болдираново:

"Надевај се куре на пијано п**е."
А за Пакистанците, оди провери колку време им е стара нуклеарната програма и збори после, а на крај крајава ако викаш дека имаат моќ да им ја одземат зошто не им ги одзедоа тие работи на време????




Во авганистан контингенти имаат Австралија,Грузија,Норвешка,естонија..Ај наброј ми во било која од земјиве такви напади кои ги оствариле Талибанците и кои ги натерале истиве да се приклучат.
Имаат зошто се сојузници, а истите тие борци за права, што викате дека ете биле толку изманипулирани измачени и што ти ја не знам, ќе се бореа на нивни терен, немаше ни да одат по држави во Европа и да дигаат во воздух невино население, или пак немаше ни да помислат да прават терористички кампови како што има веќе во една држава на Балканот.А кога веќе се случиле такви напади во Европа, ништо чудно еден ден да се случи таков напад и на наша почва.

Е у колкав број се?Велиш во голем број ајде дај приближна твоја проценка колкав е бројот?

Точна бројка не можам да ти дадам, но битно е дека ги има и се многу.

П.С.
Заборавив да допишам уште нешто па ако може некако да се спои мислењево.
2 страни веќе коментираме за едното исто, само се вртиме во круг, сакав како и да е да го чујам твоето мислење, ама не ме убедуваш, едноставно не пали теоријата дека не е возможно да се запленат нуклеарки, а самиот веќе неколку пати си го даваш одговорот на тоа.Тоа што го кажуваш ти, да држи вода ама донекаде, а со тоа донекаде мислам на следново, до кога ќе имаат они контрола врз тие нуклеарки.Истото и за инфилтрирањето, ти велиш дека не е возможно да се инфилтрираат со такво оружје зошто за тебе Западот ги следи со секој можен сателит (приказната на ЦИА).Јас пак ти дадов неколку примери и на тоа, веќе едноставно почнавме пополека да ја уништуваме и самата тема, го почитувам твоето мислење, али не можеш да ме разубедиш дека работите можат да излезат од контрола кога најмалку се очекува зошто во војна се е можно и самиот го знаеш тоа, рече цел живот си бил во војска.Го почитувам твоето мислење, ама сега да се вртиме во круг уште 2 страни не ја бива, и другите имаат право да дискутираат на темава, темава не е отворена само за нас.Го слушнав твоето мислење и добро, чим ти така мислиш ја не мислам да те разубедувам, секој има право на свое мислење.

Поздрав
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Нема проблем, врати се неколку коментари наназад и прочитај се што збориш, да велиш на почетокот дека ништо не е возможно за на крај да збориш дека нема шанси да се случи такво сценарио зошто имале многу јаки разузнавачки агенции кои биле добро информирани и.т.н. а веќе ти дадов неколку примери во светот, да имаат они јаки разузнавачки агенции но некогаш знае да се случи и она што се очекува најмалку....
Да пишував на француски па да разберев ама вака не ми е јасно.Цело време јас ти зборувам и пробувам да ти објаснам за сценариото со НУКЛЕАРНАТА БОМБА и инфилтрација на истата а ти ми ги испреврте постовите за сите пари.Значи потенцирам зборуваме за идејата талибанец да прошверцува НУКЛЕАРНА БОМБА!!!
Просто и едноставно.ЈАс убаво знам што сум пишал ама еве најди го постот и цитирај јас сум рекол ова и ова!
Конкретно ти реков за сценариото за НУКЛЕАРНАТА БОМБА дали воопшто имаш претстава колку само е тоа сложено да се изведе?Да било толку лесно реков ке го направеле тоа до сега.Затоа што е многу лесно улеарните бомби и материјал да се следи и детектира.Значи концетрирај се на НУКЛЕАРНА БОМБА!!!!!


Да, тоа го реков, и дадов пример дека може лесно да се инфлитрира, зошто... самиот размисли.
Размислено уште пред и да ја почнам дискусијата.Ај пак ке пробам.
Зборуваш а јас упорно пробувам да те демантирам за инфилтрација на талибанец со НУКЛЕАРНА НАПРАВА во срцето на Европа.Освен што неколку пати изнапиша дека може да се инфилтрира јас друго не прочитав и тоа е причината што се вртиме во круг.КОнкретно прашање како ке префрли нуклеарна направа без да го детектираат?
проблем 1. НАправата е ужасно тешка.Нема шанси едеен човек да ја носи а та дури и да може ке биде згрбавен од ранец со најмала големина да ке дречи на километар.
проблем 2.Радиоактивност.Бомбата ке го збесне секој гајгеров бројач или ке го убие човеков ептен брзо ако не е во соодветно пакување чија големина во никој случај нема да биде дозволива.
проблем 3.Освен САД и Русија никој не е во можност да направи бомба доволно мала за твоето сценарија.Откако и истите се забранети а можеби и уништени со СТАРТ договорите за контрола на вооружувањето шансите за набавка на овакво нешто се исти со Вардар да ја освои лигата на Шампионите годинава.
Ете конкретно прашања и напиши одговор и јас сум заинтересиран а верувам дури и тие кои се занимаваат со оваа проблематика од причина што навистина ниту една реална можност не е за отфрлање.Ако имаш сознанија за таква можност а велиш имаш ке направиш услуга на сите со тоа што ке елаборираш.


Пак јово-наново али ајде веќе некои муслимански земји имаат изработено бомби нуклеарни, доволно е само да им ги дадат или пак они да ги заробат, а како тргнале работите во Авганистан, на местото каде велиш дека е под сите нишани, на сите разузнавачки организации, и гледајќи по она што почна Обама да го прави, на пр. да праќа засилување ништо чудно и да се случи неочекуваното.Како ќе се инфилтрираат, тука не можам да ти ја објаснам нивната тактика, но е можна зошто веќе го покажаа тоа со некои напади што се случија по Европа, што значи не смееме да ги потценуваме нивните способности.
Ете како нема да биде Јово на ново кога не читаш што те прашуваат.Имаат такви бомби.Тие бомби се толку големи да дури и да добијат или украдат дали воопшто имаш појма какви предуслови треба да има за транспорт одржување и детонација на истата?Како ке им избегаат на толку очи вперени таму?Нема друга муслиманска земја со нукеларно оружје!!Пакиситан е.Аман па тие имаат проблем да направат доволно мала бомба за да можат да ја стават на нивните проектили за да стаса до Индија камо ли да ја даваат на талибанци.И сега ми споредуваш инфлитрација и бомби направени од вештачко гјубриво и инфилтрација на нукеларна бомба.Е тоа е проблемот!



За ова ти дадов погоре одговор, не е потребно да ја направат, доволно е да заробат една таква.
Аха ...е па прочитај и ти погоре околу заробувањево

Зошто се вртиме во круг?Јас те прашувам едно прашање овакво
Ај кажи ми молим те едно сценарио на детонација на бомба со големина на комбе.
За да добијам одговор


Јас веќе кажав доволно е да детонираат бомба со големина на онаа што беше фрлена во Хирошима, таа можеби е 0 за денешните нуклеарни бомби, но и таа ќе направи доволно штета, а колку што знам таа технологија е стара веќе 50 и кусур години нели???
А тешко ти е да го прашаш гугл колкава е бомбата од хирошима која од прилика изгледа еве оволкава


Што всушност не носи и до главниот проблем во целиов муабет.


Сега не можам да ти кажам такво сценарио, дадов само пример,
Знам дека не можеш.Тоа се трудам да ти објаснам.

и ти кажав само да не ги потценуваш нивните способности, зошто се е можно со нив, најмалку се очекуваше и дека ќе извршат напади во Европа, па извршија.
Ај сеа де.Па да не бев свесен што можат Талибанците немаше да трубам на другата тема за војниците зошто сме таму ние како земја.Ама и не сум до толку отиден во параноја дека можат цел свет да го решат.

Од кого имале и како имале тоа не ме интересира, битно е дека имаат и дека работава на крај испаѓа со ова болдираново:
"Надевај се куре на пијано п**е."
Е па тоа е лошо.Пред да изградиш некој став навлези малку и заинтересирај се како функционираат работите.
А к*рови и п*иња на други теми.
А за Пакистанците, оди провери колку време им е стара нуклеарната програма и збори после, а на крај крајава ако викаш дека имаат моќ да им ја одземат зошто не им ги одзедоа тие работи на време????
Проверно одамна и не на википедиа.А тоа зошто не имм ги одзеле на време го пишував на друга тема како дел од целиот проблем со талибанизмот.Побарај...


Имаат зошто се сојузници, а истите тие борци за права, што викате дека ете биле толку изманипулирани измачени и што ти ја не знам, ќе се бореа на нивни терен, немаше ни да одат по држави во Европа и да дигаат во воздух невино население, или пак немаше ни да помислат да прават терористички кампови како што има веќе во една држава на Балканот.А кога веќе се случиле такви напади во Европа, ништо чудно еден ден да се случи таков напад и на наша почва.
Уопа...кочи!!!!!!Каде сум ги нарекол јас борци за права???Сакам цитат!!

Точна бројка не можам да ти дадам, но битно е дека ги има и се многу.
Аха.....ај нека се чим ти викаш еве ке ти верувам!

П.С.
Заборавив да допишам уште нешто па ако може некако да се спои мислењево.
2 страни веќе коментираме за едното исто, само се вртиме во круг, сакав како и да е да го чујам твоето мислење, ама не ме убедуваш, едноставно не пали теоријата дека не е возможно да се запленат нуклеарки, а самиот веќе неколку пати си го даваш одговорот на тоа.Тоа што го кажуваш ти, да држи вода ама донекаде, а со тоа донекаде мислам на следново, до кога ќе имаат они контрола врз тие нуклеарки.Истото и за инфилтрирањето, ти велиш дека не е возможно да се инфилтрираат со такво оружје зошто за тебе Западот ги следи со секој можен сателит (приказната на ЦИА).Јас пак ти дадов неколку примери и на тоа, веќе едноставно почнавме пополека да ја уништуваме и самата тема, го почитувам твоето мислење, али не можеш да ме разубедиш дека работите можат да излезат од контрола кога најмалку се очекува зошто во војна се е можно и самиот го знаеш тоа, рече цел живот си бил во војска.Го почитувам твоето мислење, ама сега да се вртиме во круг уште 2 страни не ја бива, и другите имаат право да дискутираат на темава, темава не е отворена само за нас.Го слушнав твоето мислење и добро, чим ти така мислиш ја не мислам да те разубедувам, секој има право на свое мислење.

Поздрав
Како прво.Јас ниту имам привилегии ниту можности да некому забранам пристап или дискусија на темава.
Второ.Вртиме во круг точно затоа што ти упорно браниш теза базирано на да не речам инатење.Можело.Како?Објасни вака и вака и нема да се вртиме во круг.Нукеларната технологија е специфицна и егзактна работа.Не е толку тешко.Основни работи се доволни за одговор.
Трето.Ти не даваш примери ти кажуваш паушални работи.Во тоа е проблемот.
Четврто.да не сум почитувал туѓи мислења вклучително и твоето немало да губам време пробувајќи да објаснам некои работи.исто корисно ми е и мене затоа што на некои подфоруми и јас си учам некои работи само што онаму кај што не можам не се ни трудам да коментирам.
На крај воопшто не ми е намера да те разубедам оти знам дека не е ни возможно.Ама пак некои луѓе и тоа во голем број претжно млади го читаат форумот и вакви размислувања.истите тие луѓе утре други ден по некоја случајност се наоѓаат во моја блиска околина со размислувања дека кантер страјк и википедиа им дале доволно знаења за да бидат ратници што често им се одбива од глава.Аналогно на 2001 за време на војната кога ке дојде некој првпат по гужвите и ке праша онака полн со самодоверба ,,Кај се Албанците ми се пука ми се убива,, за после човек да не може да го извади од стационар.И таквите исти ке отидат утре во странство каде со истиот став ке ги стави и себесеи и сите во опасност правејќи глупости слични на Американските убвајќи и невино и виновно.
Така да во ред секој со своите размислувања само не можеш да очекуваш дека никогаш нема да се најде некој со различни размислувања.Останува на оние кои читаат да си пресудат.
Поздрав.
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Турција ќе ја обнови Отоманската империја
:vozbud:

Турција почна да ја зајакнува моќта во регионот и до 2040 година ќе биде единствена супер сила во тој регион и ќе има власт над земјите на поранешната Отоманска империја, според прогнозата на раководителот на американската невладина агенција за стратешки истражувања „Стратфор“ Џорџ Фридман.
Весникот „Сабах“ истакнува дека е неопходно да се обрне внимание на таа прогноза, имајќи предвид дека Фридман е раководител на еден од најважните центри за стратешки истражувања во САД и е близок до Пентагон.
„Уште отсега можете да ги видите трагите на загосподарувањето, кои Турција ќе ги изгради во регионот на поранешната Отоманска империја“, истакна Фридман.
Тој тврди дека тој процес веќе започнал. Според него, што се однесува до исламските земји во регионот, влијанието на Турција во тие земји непрекинато расте и таа започнала дури и да доминира во регионот.
Фридман додава дека Турција развива врски со Албанија и со Србија на Балканот, а на Кавказ изградила моќен сојуз со Грузија и со Азербејџан.
Тој оценува дека Турција има две карактерни особини - има „жива“ економија и многу силна армија, пренесува МИА.
Според него, сега Турција ја има 17-та по големина економија во светот, а според неговите прогнози, до 2020 ќе се придвижи до 10-то место по тој показател.
Најважната предност на Турција, според Фридман, е нејзината географска структура. Раководителот на американската невладина агенција за стратешки истражувања „Стратфор“ смета дека Турција поседува се што е неопходно, за да биде регионална сила и во регионот нема друга таква земја.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=105259
 
B

Borg_Drone

Гостин
Просто и едноставно.ЈАс убаво знам што сум пишал ама еве најди го постот и цитирај јас сум рекол ова и ова!

Нема проблем пример број еден, другите примери за другите коментари.
Знаете ли дека и во САД и во Израел постојат посебни единици и служби кои 24 саати го....
Како си го напишал ова како да САД и Израел имаат ептен супериорна технологија, како да се они семоќни, и можат во секое време да ги предвидат работите и затоа ние тука треба да си седиме дома, и да си го пиеме утринскиот чај, како сега они имаат технологија и едноставно Талибаниве ништо не можат да сторат во врска со тоа....прво и прво Hartman НИТУ една технологија не може да ти гарантира целосен успех, а тоа е зошто НЕМА совршена технологија, денешната технологија може само да ја намали опасноста, но да ја спречи не, а на крај крајава и самиот си кажа дека герилците се кошмар за секоја армија, па ако се кошмар зошто мислиш дека не може да се случи некое такво сценарио???Ако беа лесен проблем, или на американски начин кажано peace of cake тогаш немаше ни да праќаат засилувања или пак да организираат ЦИА убиства на нивните лидери.

Размислено уште пред и да ја почнам дискусијата.Ај пак ке пробам.
Зборуваш а јас упорно пробувам да те демантирам за инфилтрација на талибанец со НУКЛЕАРНА НАПРАВА во срцето на Европа.Освен што неколку пати изнапиша дека може да се инфилтрира јас друго не прочитав и тоа е причината што се вртиме во круг.КОнкретно прашање како ке префрли нуклеарна направа без да го детектираат?[/QUOTE]

Конкретно и за тебе едно прашање како успеаа да извршат напади во срцето на Европа, и да отвараат терористички кампови дури и на Балканот и тоа пред очите на самата Европа??Чим ги можеа тие напади, зошто па мислиш дека не можат да префрлат такво оружје, реков и ќе кажам технологијата денеска што постои е супериорна али не до толку, може само да ја намали опасноста но не и да ја спречи.


проблем 2.Радиоактивност.Бомбата ке го збесне секој гајгеров бројач или ке го убие човеков ептен брзо ако не е во соодветно пакување чија големина во никој случај нема да биде дозволива.
проблем 3.Освен САД и Русија никој не е во можност да направи бомба доволно мала за твоето сценарија.Откако и истите се забранети а можеби и уништени со СТАРТ договорите за контрола на вооружувањето шансите за набавка на овакво нешто се исти со Вардар да ја освои лигата на Шампионите годинава.
Чекај малку сега, викаш радиоактивност, колку што знам Русија имаше (кога беше Советски Сојуз на времето) околу 30 000 нуклеарни боеви глави, како сега тоа Русија не е контаминирана или Америка на пример??Како секоја нуклеарна подморница се движи со помош на радиоактивни елементи, па пак некако тоа радиоактивноста не успева да ја зафати цела подморница, само еден дел каде што е сместен самиот елемент. Ауу да бе сега ми текна, радиоактивниот елемент не е оставен на отворено, да беше оставен на отворено, јас и ти уште оддамна немаше да пишуваме на овој форум.



Ете како нема да биде Јово на ново кога не читаш што те прашуваат.Имаат такви бомби.Тие бомби се толку големи да дури и да добијат или украдат дали воопшто имаш појма какви предуслови треба да има за транспорт одржување и детонација на истата?Како ке им избегаат на толку очи вперени таму?Нема друга муслиманска земја со нукеларно оружје!!Пакиситан е.
Епа е Пакистан и веќе има нуклеарно оружје, и за твое изненадување има такво оружје од таков тип.Како ќе им избегаат, чим можеа еднаш да избегаат од нивните сателити, камери и тоа во нивните градови во Европа, тогаш зошто мислиш дека не можат тоа да го направат ваму??Они се покажаа, затоа ќе ти кажам пак ги потценуваш нивните способности.


Зошто се вртиме во круг?Јас те прашувам едно прашање овакво
За да добијам одговор
Јас ти го дадов одговорот исто така ти викам да прочиташ погоре, и во претходните коментари ти реков да прочиташ.


А тешко ти е да го прашаш гугл колкава е бомбата од хирошима која од прилика изгледа еве оволкава


Што всушност не носи и до главниот проблем во целиов муабет.

Бомбава е толку голема што едноставно треба да изградам Sovereign class battleship за да ја пренесам......и Пакистан има уште помали бомби, стигнаа до тој стадиум што можат и еден обичен проектил да обогатат со радиоактивен елемент, а такви имаат.


Знам дека не можеш.Тоа се трудам да ти објаснам.
Знам дека знаеш, но и јас се обидувам да ти објаснам дека се е можно и дека без разлика колку и да имаат супериорна технологија Америка и Европа, не можат да гарантираат целосна сигурност. е тоа сакам и јас да ти го објаснам...


Ама и не сум до толку отиден во параноја дека можат цел свет да го решат.
Грешка во чекори, не реков цел свет, реков може да не повредат но не и да го решат цел свет.


А к*рови и п*иња на други теми.
Тоа е народна изрека, не е измислено од мене ,а ако не ја разбираш твој проблем.

Проверно одамна и не на википедиа.А тоа зошто не имм ги одзеле на време го пишував на друга тема како дел од целиот проблем со талибанизмот.Побарај...
Кој ја спомна па сега Википедија????Кој си ја има мувата на капата.....


Уопа...кочи!!!!!!Каде сум ги нарекол јас борци за права???Сакам цитат!!
Ти не ги нарече, но тука некои други ги нарекоа, но еве ќе кажам дека ти не си ги нарекол, значи тука прав си.


Аха.....ај нека се чим ти викаш еве ке ти верувам!

Како прво.Јас ниту имам привилегии ниту можности да некому забранам пристап или дискусија на темава.
Второ.Вртиме во круг точно затоа што ти упорно браниш теза базирано на да не речам инатење.Можело.Како?Објасни вака и вака и нема да се вртиме во круг.Нукеларната технологија е специфицна и егзактна работа.Не е толку тешко.Основни работи се доволни за одговор.
Јас не се инаетам, него ти се инаетиш судејќи по коментариве и мислиш дека си само ти во право


истите тие луѓе утре други ден по некоја случајност се наоѓаат во моја блиска околина со размислувања дека кантер страјк и википедиа им дале доволно знаења за да бидат ратници што често им се одбива од глава.
Незнам дали ова важи и за мене, но еве ако важи да ти објаснам некоја работа, прво и прво не ме знаеш а и не ме ни познаваш, и ти од кај знаеш ја пример кај ги влечам знаењата??Кога не си ме видел, кога не си седнал со мене да разговараш, немој ни да даваш проценки.Тоа ти е уште една грешка, кратко и јасно кажано.Не си ме видел уште, а даваш проценки за тоа дали сум паметен или не сум паметен.



Така да во ред секој со своите размислувања само не мо
еш да очекуваш дека никогаш нема да се најде некој со различни размислувања.Останува на оние кои читаат да си пресудат.
Поздрав.

Тоа никаде не сум го рекол, само кажав кога веќе се направени 2 страни на едни исти разговори каде дискусијата се врти во круг тогаш и не ја бива да се дискутира за неа, само ја уништуваме темата со инаетењето.Јас се обидов да ја закопам нашава дебата и ти пак ја рестартираше, нема проблем ако сакаш да продолжиме, ајде....
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Пред да ти реплицирам.Ако не ти е тешко пробај да го задржиш тонот на ниво на кое јас ти се обраќам.Значи тоа што ти имаш фетиш или се поистоветуваш со Борг или било кој лик од СФ филмовите не значи дека и некој друг го прави исто па ке те молам кога јас не те нарекувам никако скокни го и ти муабетот со Хартмани ганери сарџенти и остали термини кои тешко оти ги разбираш.Гледам веќе тешко ти е и постовите да си ги средуваш така да ако ти е проблем да дискутираш културно или ти ствара нервози не го прави тоа.
Благодарам.

Нема проблем пример број еден, другите примери за другите коментари.


Како си го напишал ова како да САД и Израел имаат ептен супериорна технологија, како да се они семоќни, и можат во секое време да ги предвидат работите и затоа ние тука треба да си седиме дома, и да си го пиеме утринскиот чај, како сега они имаат технологија и едноставно Талибаниве ништо не можат да сторат во врска со тоа....прво и прво Hartman НИТУ една технологија не може да ти гарантира целосен успех, а тоа е зошто НЕМА совршена технологија, денешната технологија може само да ја намали опасноста, но да ја спречи не, а на крај крајава и самиот си кажа дека герилците се кошмар за секоја армија, па ако се кошмар зошто мислиш дека не може да се случи некое такво сценарио???Ако беа лесен проблем, или на американски начин кажано peace of cake тогаш немаше ни да праќаат засилувања или пак да организираат ЦИА убиства на нивните лидери.
Значи се цитира вака.Тоа што ти си го цитирал е најобично вадење од контекст и толкување или пократко лажење.
Знаете ли дека и во САД и во Израел постојат посебни единици и служби кои 24 саати го набљудуваат Пакистанскиот нуклеарен арсенал и исто толку се спремни во рок од неколку часа да реагираат ако воопшто и се закани некој дека може да украде бомба од таму?
Значи еве го полниот цитат зад кој стојам во секое време.Да кога се работи за нукеларните бомби и опсаноста од такви направи располагаат со супериорна технологија со која никој друг не располага.Во прилог на ова тврдење стои фактот што од 5 децении постоење на нукеларно оружје немало ниту еден инцидент на кражба или употреба на нукеларна направа во терористички напад.Тоа што ти немаш одговори на сопствените прашања и тврдења не ти дава за право да труеш со зборови извлечени од контекст.Вртењето во круг нека проценат тие што треба кој го предизвикува.Остатокот од постот нафрлени мои мислења извадени од контекст и избегнување на одговор на најпросто поставено прашање.


.КОнкретно прашање како ке префрли нуклеарна направа без да го детектираат?

Конкретно и за тебе едно прашање како успеаа да извршат напади во срцето на Европа, и да отвараат терористички кампови дури и на Балканот и тоа пред очите на самата Европа??Чим ги можеа тие напади, зошто па мислиш дека не можат да префрлат такво оружје, реков и ќе кажам технологијата денеска што постои е супериорна али не до толку, може само да ја намали опасноста но не и да ја спречи.
Одговарање на прашање со прашање всушност прашање кое нема врска со поентата а тоа е ТРАНСПОРТ НА НУКЕЛАРНА БОМБА ВО СРЦЕТО НА ЕВРОПА,е всушност елегантно избегнување на одговорот.Кажи еден пример на шверцување на нукеларно оружје.А у ствари занемари знам ке добијам повторно прашање како одговор.Ке си сфатам оти немаш одговор на тоа прашање така да тоа е само уште едно тврдење без никаква основа.Одиме понатаму..
Чекај малку сега, викаш радиоактивност, колку што знам Русија имаше (кога беше Советски Сојуз на времето) околу 30 000 нуклеарни боеви глави, како сега тоа Русија не е контаминирана или Америка на пример??Како секоја нуклеарна подморница се движи со помош на радиоактивни елементи, па пак некако тоа радиоактивноста не успева да ја зафати цела подморница, само еден дел каде што е сместен самиот елемент. Ауу да бе сега ми текна, радиоактивниот елемент не е оставен на отворено, да беше оставен на отворено, јас и ти уште оддамна немаше да пишуваме на овој форум.
Молим те прочитај се што напиша.Еве не коментирам.Ке те потсетам на прашањето каде те прашав како ке ја пренесе направи бомбата евентуално терористот каде убаво потенцирав дека ЗАШТИТАТА евентуална (која патем ја имаат сите оние 30000 бомби и нукеларните подморници) ке ја направи истата бомба толку тешка да ќе мораат теророистите да ја донесат до европа со воз или брод.Недтектирани!
Епа е Пакистан и веќе има нуклеарно оружје, и за твое изненадување има такво оружје од таков тип.Како ќе им избегаат, чим можеа еднаш да избегаат од нивните сателити, камери и тоа во нивните градови во Европа, тогаш зошто мислиш дека не можат тоа да го направат ваму??Они се покажаа, затоа ќе ти кажам пак ги потценуваш нивните способности.
Какво оружје од каков тип?

Ете пак он.А бре споредуваш класичен терористички напад со нукеларен.Ке го детектираат со инфрацрвени уреди,термоуреди,НВ уреди,обични гајгерови бројачи,обичните камери во близина на таква радијација ке престанат и да функционираат од пречки.Повеќе треба?Нема ни границата да ја помине.

Бомбава е толку голема што едноставно треба да изградам Sovereign class battleship за да ја пренесам......и Пакистан има уште помали бомби, стигнаа до тој стадиум што можат и еден обичен проектил да обогатат со радиоактивен елемент, а такви имаат.
Е амин.Голема е знам.Ама ти рече дека можеле терористите да ја детонираат па те прашав како.На што ти одговараш дека ке им треба


И што сега?
Да обогатат проектил со радиоактивен елемент?Мммм....што????Ова е повторно револуционерно!!
Знам дека знаеш, но и јас се обидувам да ти објаснам дека се е можно и дека без разлика колку и да имаат супериорна технологија Америка и Европа, не можат да гарантираат целосна сигурност. е тоа сакам и јас да ти го објаснам...
Па реков ли ја нешто лошо?Само ти реков дека такво сценарио е научна фантастика со оглед на тоа што се испречува пред нив.

Грешка во чекори, не реков цел свет, реков може да не повредат но не и да го решат цел свет.
добро.

Тоа е народна изрека, не е измислено од мене ,а ако не ја разбираш твој проблем.
Не не разбирам к*риња и п*чки.

Кој ја спомна па сега Википедија????Кој си ја има мувата на капата.....
Добро.
Ти не ги нарече, но тука некои други ги нарекоа, но еве ќе кажам дека ти не си ги нарекол, значи тука прав си.
Ке им се обратиш на тие што рекле.

Јас не се инаетам, него ти се инаетиш судејќи по коментариве и мислиш дека си само ти во право
Ја мислам точно.Дали сум во право не знам ама дај боже да сум.А за инатењето освен прости факти друго ништо не сум спомнал ниту пак те нареков хартман сарџент или било како.Ако нешто погрешно си сфатил тука не можам да ти помогнам.А ако сум навредил некого длабоко се извинувам и секој таков мој коментар админите одма нека го избришат а мене нека ме казнат.

Незнам дали ова важи и за мене, но еве ако важи да ти објаснам некоја работа, прво и прво не ме знаеш а и не ме ни познаваш, и ти од кај знаеш ја пример кај ги влечам знаењата??Кога не си ме видел, кога не си седнал со мене да разговараш, немој ни да даваш проценки.Тоа ти е уште една грешка, кратко и јасно кажано.Не си ме видел уште, а даваш проценки за тоа дали сум паметен или не сум паметен.
Очигледно од погрешно место ги влечеш.А проценка за тебе или нешто лично кон тебе нит сум дал нит ке дадам.Од она што го пишуваш јасно се гледа оти не си ја завршил работата убаво т.е не си дочитал.Што нема ништо лошо.И ја не се разбирам во хемија ама затоа не се мешам таму.Ако си се препознал во тие кантерашите и останатите па ке речам јас не можам ништо тука за жал.Тоа е проблем кој реално постои.А ке те молам пак ако нешто тврдиш дека сум рекол(во случајов дека не си паметен) ке те молам користи го копчето цитирај.Јес дека е малку сложено да средиш пост ама потруди се и нема да има вакви недоразбирања.Убава работа на форум е што мислењата секогаш стојат а оние кои можат да манипулираат се малку и знаеме кој се.Така да нема место за извртување на муабетите.
Уште еднаш ке те подсетам ако дискусијата ти ствара нервози не учествувај во неа.Мене ми е ете ова некое хоби и ретко се мешам ама кога ке прочитам некоја банална работа која некогаш знае да некого да чини и глава тогаш реагирам на начин на кој мислам дека е соодветно.Ако администрација мисли дека ја труеме темава и сме вон неа верувам ке бевме опоменати или одстранети.

Голем поздрав.






Тоа никаде не сум го рекол, само кажав кога веќе се направени 2 страни на едни исти разговори каде дискусијата се врти во круг тогаш и не ја бива да се дискутира за неа, само ја уништуваме темата со инаетењето.Јас се обидов да ја закопам нашава дебата и ти пак ја рестартираше, нема проблем ако сакаш да продолжиме, ајде....
 
B

Borg_Drone

Гостин
U

Пред да ти реплицирам.Ако не ти е тешко пробај да го задржиш тонот на ниво на кое јас ти се обраќам.Значи тоа што ти имаш фетиш или се поистоветуваш со Борг или било кој лик од СФ филмовите не значи дека и некој друг го прави исто па ке те молам кога јас не те нарекувам никако скокни го и ти муабетот со Хартмани ганери сарџенти и остали термини кои тешко оти ги разбираш.Гледам веќе тешко ти е и постовите да си ги средуваш така да ако ти е проблем да дискутираш културно или ти ствара нервози не го прави тоа.
Благодарам.
Нема проблем, во секој случај воздржи се и ти од изразите со квантните торпеда и.т.н.


Значи се цитира вака.Тоа што ти си го цитирал е најобично вадење од контекст и толкување или пократко лажење.

Значи еве го полниот цитат зад кој стојам во секое време.Да кога се работи за нукеларните бомби и опсаноста од такви направи располагаат со супериорна технологија со која никој друг не располага.Во прилог на ова тврдење стои фактот што од 5 децении постоење на нукеларно оружје немало ниту еден инцидент на кражба или употреба на нукеларна направа во терористички напад.Тоа што ти немаш одговори на сопствените прашања и тврдења не ти дава за право да труеш со зборови извлечени од контекст.Вртењето во круг нека проценат тие што треба кој го предизвикува.Остатокот од постот нафрлени мои мислења извадени од контекст и избегнување на одговор на најпросто поставено прашање.
Јас ќе ти одговорам следново, да беше супериорна технологијата, до тој степен немаше ни да има 3 напади на тој арсенал, ете ти исто така еден пример кој ти упорно и упорно не сакаш да го прифатиш.Ќе беа збришани уште пред да го направат првиот чекор....а ако те погоди вистината, тоа е твој проблем, само не го нарекувај тоа лажење, зошто тоа се твои зборови.






Одговарање на прашање со прашање всушност прашање кое нема врска со поентата а тоа е ТРАНСПОРТ НА НУКЕЛАРНА БОМБА ВО СРЦЕТО НА ЕВРОПА,е всушност елегантно избегнување на одговорот.Кажи еден пример на шверцување на нукеларно оружје.А у ствари занемари знам ке добијам повторно прашање како одговор.Ке си сфатам оти немаш одговор на тоа прашање така да тоа е само уште едно тврдење без никаква основа.Одиме понатаму..
Јас реков, сега за сега нема, но такво сценарио во иднина е можно што значи не треба да се вика дека тоа е невозможно.

Молим те прочитај се што напиша.Еве не коментирам.Ке те потсетам на прашањето каде те прашав како ке ја пренесе направи бомбата евентуално терористот каде убаво потенцирав дека ЗАШТИТАТА евентуална (која патем ја имаат сите оние 30000 бомби и нукеларните подморници) ке ја направи истата бомба толку тешка да ќе мораат теророистите да ја донесат до европа со воз или брод.Недтектирани!
Добро е значи ме разбираш што сакам да ти кажам, се случува да запленат таква нуклеарка со таква заштита од Пакистанскиот арсенал, кој исто така има иста таква заштита......

Ете пак он.А бре споредуваш класичен терористички напад со нукеларен.Ке го детектираат со инфрацрвени уреди,термоуреди,НВ уреди,обични гајгерови бројачи,обичните камери во близина на таква радијација ке престанат и да функционираат од пречки.Повеќе треба?Нема ни границата да ја помине.

За ова реков и ќе кажам, да имаш право донекаде, имаат уреди имаат технологија, но технологијата денешна може само да ја намали опасноста од такво сценарио но не и да ја спречи.Чим може милион други глупости да се шверцуваат низ граница, зошто па не може една нуклеарка на пример од 3 тона и 3 метри должина.Зошто ништо на светот не е совршено, да беше совршено светов ќе цутеше, па немаше ни да има испраќање на војски, или пак да функционираат групи како Талибанциве.Едноставно секоја опасност ќе беше отстранета уште пред да се направи првиот чекор..


Е амин.Голема е знам.Ама ти рече дека можеле терористите да ја детонираат па те прашав како.На што ти одговараш дека ке им треба


И што сега?
Да обогатат проектил со радиоактивен елемент?Мммм....што????Ова е повторно револуционерно!!
Прикажувањето на сликата говори се, ова ќе го разберам како не е доволно голема.Али ајде да прејдеме на другата зафрканција (место аргумент).


Па реков ли ја нешто лошо?Само ти реков дека такво сценарио е научна фантастика со оглед на тоа што се испречува пред нив.
Многу работи се испречуваат пред нив тоа да, но некогаш знаат и да ги поминат тие препреки...




Не не разбирам к*риња и п*чки.
Во ред тука не ти се мешам.




А за инатењето освен прости факти друго ништо не сум спомнал ниту пак те нареков хартман сарџент или било како.
Не ти погрешно си ме разбрал мене, али во ред ако тоа те нервира повеќе нема така, така зошто аватарот што го имаш ме наведува на тоа дека тоа ти е еден од поомилените филмови....али тоа на друга тема ќе разговараме.

Очигледно од погрешно место ги влечеш.А проценка за тебе или нешто лично кон тебе нит сум дал нит ке дадам.Од она што го пишуваш јасно се гледа оти не си ја завршил работата убаво т.е не си дочитал.Што нема ништо лошо.И ја не се разбирам во хемија ама затоа не се мешам таму.Ако си се препознал во тие кантерашите и останатите па ке речам јас не можам ништо тука за жал.Тоа е проблем кој реално постои.А ке те молам пак ако нешто тврдиш дека сум рекол(во случајов дека не си паметен) ке те молам користи го копчето цитирај.Јес дека е малку сложено да средиш пост ама потруди се и нема да има вакви недоразбирања.Убава работа на форум е што мислењата секогаш стојат а оние кои можат да манипулираат се малку и знаеме кој се.Така да нема место за извртување на муабетите.
Уште еднаш ке те подсетам ако дискусијата ти ствара нервози не учествувај во неа.Мене ми е ете ова некое хоби и ретко се мешам ама кога ке прочитам некоја банална работа која некогаш знае да некого да чини и глава тогаш реагирам на начин на кој мислам дека е соодветно.Ако администрација мисли дека ја труеме темава и сме вон неа верувам ке бевме опоменати или одстранети.
Во врска со болдираното, во ред тогаш, јас само прашав а ако е тоа твој став тогаш во ред.
Во врска со црвеното, исто така ок, јас само прашав зошто си мислев дека нешто сакаш да ми кажеш, ама дека тоа го правиш индиректно....во ред е, нема проблем.[/quote]

И уште поголем поздрав и до тебе
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
А спомна вртење во круг...ех..
Ај гледам бесполезно е....прашањата си стојат па кога некогаш ке ја расчиташ убаво проблематикава поработи на сценариото.Дотогаш спреми се додека не набават талибанците нуклеарка.Или можеби внуците мои ке дочекаат...во апартманот на Марс.
 
B

Borg_Drone

Гостин
А спомна вртење во круг...ех..
Ај гледам бесполезно е....прашањата си стојат па кога некогаш ке ја расчиташ убаво проблематикава поработи на сценариото.Дотогаш спреми се додека не набават талибанците нуклеарка.Или можеби внуците мои ке дочекаат...во апартманот на Марс.
:)
Ќе видиме што ќе се случи, на крај крајава и тоа што го збориш може да испадне вистина, а можеби и моето ќе испадне вистина, времето ќе покаже се...
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348


Бенарке принта пари
Нафта снемува
Снемува и бакар и ред други ресурси и метали
Големи површини на планетава се претвораат во пустина поради злоупотреба на почвата

Каква ќе е иднината ?
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Какви процеси имаме во моментот ?
НАТО се користи за остварување на економски интереси на билдерберг, трилатерала и други масонски групи.
Во Ирак, поред културното наследство на тој простор се уништи и најголемото депо на семенски материјали на житните култури.
Генетски модифицирана храна како и живината третирана со хемија и хормони се повеќе се наоѓа на трпезите на обичниот човек.
Притоа, видете го примерот на Аргентина, Индија, Пакистан, каде се уништуваат приватните земјоделски стопанства на сметка на големите корпорации, кои ги нудат овие производи.
Крајна цел ?
Монопол на производство на храна.
Истите тие денеска ја креваат цената на храната и цената на нафтата, предизвикувајќи нестабилност во многу региони.
Зарем владата на Тунис, Мароко, Египер, Македонија ја диктираат цената на пченицата или нафтата на светски берзи ?
Не, тоа се типови како Сорош.
Крјана цел, владеење на планетата по терк кој тие го смислиле.
Човекот полека се внесува во еден систем кој има фашистички карактеристики одколку демократски.
Се менаџира омразата преку строго контролираните светски медиуми.
Многу скоро ќе бидеме втурнати во најсурова војна за да на крајот фашистот ни биде прикажан како најголемиот демократ и единствениот излез.

Што поскоро земјите надвор од западните системи се свестат и почнат на изградба на систем кој ќе биде опозит од оваа лажна демократија тоа повеќе ќе има шанси за подобро утро.
Овака одиме со брзина на светлината во целосна деструкција.
 

saman

Раскажувачот
Член од
1 август 2009
Мислења
367
Поени од реакции
91
Гледајќи ги последните случувања на Африканскиот континент мислам дека ке има голем пресврт во доминацијата помеѓу големите кога станува збор за овој дел од Светот . Не треба да се потцени се поголемиот замав кој го зема Кина како играч на глобално ниво,Кина ја спасува Америка со отварање на над 200.000 илјади работни места во Америка како резултат на бизнисот помеѓу Америка и Кина, мора да се напомене и излегувањето во јавноста со новиот авион од Кинеско производство кој привлече внимание во Америка и Русија. Русија се обидува да ја среди економијата при тоа не расврлајќи се низ целиот Свет како Амаерика. Мора да се напомени дека со сите расположливи средстава ќе си ги брани своите интереси недозволувајки приближување на НАТО до нејзината граница. Европската Унија како доминантен фактор е мало дете спрема Русија, мора да се напомене дека на Русија никогаш нема да и одговара моќна ЕУ, со еден уставен систем и еден вистински претседател на ЕУ со вистинска моќ на одлучување. Иднината би била : Доминација на Америка и супериорност на Американската нација, Стабилна Русија, не стабилен Балкан, распад на ЕУ или поделба помеѓу Германија, Англија - (преку која Американците ќе си ги остваруваат своите интереси ) не би ги потценил Италија и Франција но мислам дека Франција ке биде големиот проблем на ЕУ . Кина секогаш ќе биде балансот помеѓу Русија и Америка. Кореите се играчки исто и Израел ме загрижува единствено ИРАН. Иднината навистина не би можела да се предвиди, но можеме да ги гледаме и анализираме фактите,бизнис договорите помеѓу државите,посетите кој кого посетил и што изјавил. Во последно време е актуелно монополот на храната веќе имаме еден експеримент овде во Еропа,Русија забрани извос на пченица но по се изгледа не беше доволно за да предизвика ефект од поголеми размери. Производството на мутирана пченица која е отпорна на болести инсекти и дава поголем принос е се поактуелна во Америка ова пченица повторно не може да се засади ( потребно е да се купе ново зрно за садење ). Ова говори дека, полека но сигурно се создава монопол во производството на храна . Експериментите со манипулирање на човековите гени и животинските со цел да се одгледаат вешатачки човекови органи ни дава до знаење дека човештвото се подготвува на многу подолг живот од овој кој го познаваме. Сето ова ќе го имаат оние кој ќе имат да го платат, а ќе работат за оние кои ја креираат светската политика во секој аспект. Како и да е да продолжиме да живееме иднината е далеку.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom