Вашиот улов на бувљак

Член од
16 јули 2011
Мислења
189
Поени од реакции
120
Ми се случи на два пати да налетам на 2 одлични парчиња стакло на пазарот во вторник и петок под Кале.Буквално за без пари....
Едното стакло е Zenitar M 50/1.7 а денес Carl Zeiss Jena Tessar 50mm F2.8

Ме интересира вашето искуство 1032_Zenitar_main_1.jpg Carl_Zeiss_Jena_Tessar_f2,8_50_mm_lens.jpg
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Браво :) Колку плати за нив?
До сега 2-3 пати имам отиено и немам ништо посебно начекано, имаше матични плочи по 100 денари, откорната радиостаница од такси (со се парче од шалт табла), мобилни во сумљива состојба, еден куп метални работи (чешми, славини и сл. веројатно крадени од викендици и станови)
 
Член од
16 јули 2011
Мислења
189
Поени од реакции
120
Зенитарот е од лани и беше во комплет со полураспаднато тело од Зенит 12,за 350 ден., а денес Цајсот со Практиката ЛТЛ3 за 200 ден.
--- надополнето: 13 април 2012 во 18:37 ---
А од денешниот улов и ова светломерче за 50 ден.:sneaky:
Искрено се уш Classic 2 (6).JPG те го немам тестирано дали е прецизно но делува сосем ок на прв поглед.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Кј се наоѓа бувљакот?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.358
Поени од реакции
7.517
Темава е во подфорум ФОТОГРАФИЈА, коментирајте само за фото опрема. m'kay?
 

чкчк

Аргат
Член од
11 јануари 2012
Мислења
240
Поени од реакции
237
Кога ме мрзи да идам во школо редовно го посетувам до сега имам земено
zenit-ttl.jpg за 150 денари со стандардниот објектив и Лонда блиц.и футролата што доаѓа со него.(блицот нема капаче кај што одат батериите)
Smena 8M.jpeg Апаратов го има на секоја "тезга" и го земав за некои 20-30 денари.И овој го земав со футрола.
470063671_8fca3d974a.jpg Овој ми беше прв апарат земен од бувљак и го земав за 100 денари.Со се оргинал футрола.
428033_111116132535_canomatic-fmd.jpg Него го земав за 50 денари.50ка објектив али не се вади објективот.Горе дисплејот работи и покажува некој бројки али неам појма за што се не стискаш ништо не го мрдаш апратот си иде од 1,2,3,4 и се така нагоре.
partner.jpg
Обично не преферирам да земам апарати без "подолг" објектив ама овој ми падна во око има интересно отварање за објективот.Го земав за 30 денари.
http://www.flickr.com/photos/creativemushroom/4053682270/
Овој го земав за 30-40 денари не ми текнува баш и ми стои дома да ми занимава деца да не ми ги чепкаат другите апарати.
636clup5.jpg
Е овие ми станаа опсесија,сакам да ги соберам сите модели(ако ги има на бувљак:)) ,неколку пати претходно ги имам видено,но не ми паднале во око откако го купив првиот ми станаа интересни.Мислам дека на форумов прочитав дека повеќе фолии/филмови не се произведувале така да ке седат на рафтови во соба.
Начекав на 2-3 пати објективи сочувани за 2000денари идеа 3 во комплет со голем зум но беа навој м52.Имаше знам продаваше и расипан аналоген Канон и мислам дека имаше 50ка објектив,али го даваше за 50 евра и нејкеше никако да спушти цена.Не ми одговараа за мојот никон.Земав адаптер м42 и само зенитовите објективи ми служат,а никако да начекам навој м42.Ако има некој што не му служат нека каже.:)
 
Член од
10 март 2010
Мислења
28
Поени од реакции
10
Зоран да не го џиткаш Carl Zeiss Jena Tessar 50mm F2.8 и колку му бараш ?
 
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
да ја освежиме малку темата
веќе неколку пати одам да го најдам човекот кој имаше еден куп објективи
а денес за 100тче си земав
yashica fx-d quartz + cullman 25cb
yashica ML 50mm 1:1.7 Mount: C/Y стаклото му е чисто

незнам само дали ми се исплати да купувам адаптер конкретно за овој објектив, го користел некој ??[DOUBLEPOST=1405871905][/DOUBLEPOST]


сликав со објектив во една рака без адаптер и се изненадив, од длабочина на слика
порачав адаптер од ebay
и ке гледам почесто на бувља дали ке има нешто слично,
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2011
Мислења
189
Поени од реакции
120
Зоран да не го џиткаш Carl Zeiss Jena Tessar 50mm F2.8 и колку му бараш ?
Drugar otide Zeissot oddamna i deckoto e prezadovolen :)[DOUBLEPOST=1406053957][/DOUBLEPOST]Е па ај и ја да се пофалам со уловот од бувљак -Јупитер 9 85/2 за 2 и пол еврејчиња. jupiter-9-russian-kiev-bayonet-lens-2.jpg jupiter-9-russian-kiev-bayonet-lens-2.jpg jupiter-9-russian-kiev-bayonet-lens-2.jpg jupiter-9-russian-kiev-bayonet-lens-2.jpg Jupiter 1.jpg Jupiter 3.jpg [DOUBLEPOST=1406054121][/DOUBLEPOST]Инаку се извинувам за квалитетот на сликите оти искрено касно се прибирам дома и сликнати се приквечер од тераса ,со големо ИСО и стаклото не е баш саглам изгланцано ;)[DOUBLEPOST=1406054262][/DOUBLEPOST]А да и цената на E-bay од другарчето од Австрија хе хе хе
http://www.ebay.com/itm/Jupiter-9-1-2-85mm-f-Kiev-III-/371087862398?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item56668f6a7e
 
Последно уредено:
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
земав
SOLIGOR 75-250mm Zoom+Macro 4.5f-22 (стои на ф4,5 не се движи)
и
Takamur 135mm f3.5 (топ состојба, стакленца чисти)

за солигор е c/fd да нема некој адаптер за canon EF да го пробам дали ке работи, пред да купам од интернет
г
 
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
си начекав денес хелиос 44м-4
фокусот малку е тежок за вртење, сигурно има масло и нечистотија
ке го отворам и исчистам
и како таков со AF confirm адаптер е доста попрецизен и подобар од yashica што ја имам
башка го има тој вртлив боке, добра занимација ке ми е 
Член од
10 март 2014
Мислења
7
Поени од реакции
0
Здраво
Сакам да прашам дали продава некој објективи на м42 навој и ако има нека ми испрати цена и слики од објективите на меил: filip.bozhinovski@gmail.com
Подобро на меил оти одма добивам известување
Фала Поздрав :)
 
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
Не го бев посетувал бувљакот со месеци т.е. од лани лето и сега одма начекав
Canon 50mm f1.4, so canon av-1 i canon speedlite 155a за 200ден, највише за леќата ми беше а ставив батерии на блицот работи,
Стаклото чисто само fd-eos адаптер да земам

Sent from my IdeaTab S6000-F using Tapatalk
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.657
Поени од реакции
13.163
Не го бев посетувал бувљакот со месеци т.е. од лани лето и сега одма начекав
Canon 50mm f1.4, so canon av-1 i canon speedlite 155a за 200ден, највише за леќата ми беше а ставив батерии на блицот работи,
Стаклото чисто само fd-eos адаптер да земам

Sent from my IdeaTab S6000-F using Tapatalk
Овој 50мм ф1.4, добро би пасуел на канон 1100 или ќе треба и адаптер да зимам?
Да отварам очи и јас натака, ако начекам нешто добро. 200че за леќа бре.. кој ти ја дава!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom