Вашиот пристап на работата!?

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Можеби насловот не кажува се, затоа еве објаснување:
Кој е вашиот пристап на работата?
Дали сакате тимска или индивидуална работа?
Дали се водите по она “што можеш да сработиш денес не оставај за утре„, или па обратно?
Дали сте идеалисти и сакате сработеното да изгледа најдобро или сте индиференти и се сакате само да ја завршите работата без оглед на тоа каков ќе биде крајниот резултат?

Дали задачите т.е. работите ги сфаќате сериозно?
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Дали сакате тимска или индивидуална работа?
Многу повеќе сакам индивидуална работа, доколку дозволуваат околностите. Не сум за тимска работа затоа што скоро секогаш ми се покажало дека сама најдобро си сработувам тоа што треба.

Дали се водите по она “што можеш да сработиш денес не оставај за утре„, или па обратно?
Тоа ми е мала мана ... знам да оставам за утре ако не е морално денес ... подобро е да се заврши тоа што се може на време, ама ај де ...

Дали сте идеалисти и сакате сработеното да изгледа најдобро или сте индиференти и се сакате само да ја завршите работата без оглед на тоа каков ќе биде крајниот резултат?
Идеалист сум до крај. Ако знам дека некоја работа неможам да ја направам така како што мислам дека треба, не ја ни почнувам. Општо во секојдневната работа, колку и да не ми се работи се трудам да го направам и дадам најдоброто од себе ...
Во секој случај, мислам дека крајниот резултат неможе да биде добар доколку се работи колку да се заврши работата.

Дали задачите т.е. работите ги сфаќате сериозно?
Да, секогаш.:helou:
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
od seto ova poneshto. иако сум сервисер за мобилни и мојата работа мора да е тимска оти не верувам дека постои еден човек што сето ова може да го работи, многу мразам кога некој ми се праи попаметен а нема теорија факт - мразам тимска работа.

ме мрзи да работам - зависи од денот каков ми е али коа ке дојде газдата (татко ми) сакал некел мора да се работи, иако јас у принцип скоро ништо не работам т.е. мојата работа е главниот сервис и раководење со фирмата итн... бла..бла.. шо зборам па јас глупости
шо сакам си праам на работа, утре ми текне можам да си отпуштам некој, задутре можам цел ден мобиларата да си ја затворам итн..
:toe:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Тимската работа е шит. Секогаш во секој тим има дебили поради кои ќе трпиш. Нивните неуспеси се и твои неуспеси, а твоите успеси се и нивни успеси, дет'с д веј тим ворк гоуз. Еве и жив пример - таму кај што работам (да не ме сфати некој погрешно дека зборам за форумов), работата е тимска. Работам со тројца од персоналот кои имаат по три години средно, други тројца работат колку да не седат дома (ситуирани се и се со пун курац врски во компанијата, па на работа доаѓаат да пополнат слободно време), а тимот во профитниот центар е од 12 луѓе. Тимот треба да е машинерија составена од запчаници кои заедно треба да мелат се пред себе, ама пола од запчаниците не "вртат". И после некој одозгора ќе ти кења и ќе бара одговорност, а цело време имаш играчи со две леви нозе. И така, ти како амбициозен, вреден, перфекционист, даваш се од себе да ја надоместиш работата која тие треба да ја завршат, и даваш, и даваш...се до еден ден кога ќе сфатиш дека џабе везеш и кога ќе ти пукне филмот, за да си речеш - ме боли кур, од утре и јас ќе изигравам дебил на работа. Ама, проблемот е што по природа не си таков и можеш да изиграваш мрза максимум саат-два, се додека повторно не ти проработи совеста и почнеш по старо. И, тука редовно почнува да ти пука филмот на работа, почнуваш да ги мразиш сите, сабајле нозете ти се враќаат накај дома.

Драги колеги од... Знам дека ме читате, и вие дебилите, и вие одозгора. Си знаете и самите де...
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
иии добро е де.. значи за разлика од тебе Мистичен јас треба да сум најсрекниот во Македонија кој работи тимски, оти ако некој ми усере јас одма на татко ми кажувам... хихихихххх
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Па сакам тимска работа само кога добро оди со тој што соработувам. Работата најчесто (барем кај мене) е со план и кога ке се сработи планираното за денот ако има време за нешо плус може. Ако не доволно е што се исполни планот за тој ден. Сработеното да не е ај само готово. Ако работиш работи ако не поарно седи дома одмарај и не прај "фалш" работи. И за крај... Мразам кога нештата не ми одат по планот.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
тимска работа да, ама со одбрани луѓе, а не како случајот на мистичен-дет сакс дјуд.. е во такви ситуации е подобро да работиш сам. во глобала гледам да сработам денес,да не оставам за утре, ама има некогаш работи што ги правам во "5 до 12" :). работата што ја започнувам сакам да биде како што треба, за се исплати времето и трудот, а не да не искочи како што треба-па после да се каам што воопшто сум почнал. значи работата си ја сваќам сериозно:helou:
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
city напиша:
Можеби насловот не кажува се, затоа еве објаснување:
Кој е вашиот пристап на работата?
Дали сакате тимска или индивидуална работа?
Дали се водите по она “што можеш да сработиш денес не оставај за утре„, или па обратно?
Дали сте идеалисти и сакате сработеното да изгледа најдобро или сте индиференти и се сакате само да ја завршите работата без оглед на тоа каков ќе биде крајниот резултат?

Дали задачите т.е. работите ги сфаќате сериозно?
Работата таква каква што ми е, е тимска работа која зависи од повеќе индивидуалци и нивниот пристап кон истата.
Како единка сум била во ситуации да бидам лидер често пати кога се во прашање проекти од мојот домен. Во вакви ситуации се придржувам кон правилото „Тимот кој победува, не се менува„...што нормално резултира со неминовен успех :) Ја имам таа можност често, да бирам со кого работам.
Се случува да има потреба од „нови„ сили во екипата, само и тогаш успевам да го наметнам едно непишано начело кое исклучително многу помага „Професионална чесност„. Нема ништо подобро од тоа:што знаеш тоа работи.
Не е секој створен за секаква работа, па искрено, во ова време и прилики кога се некој гледа да ти наметне било што ( кажувам за мојата организација )....вистинско обострано задоволство е да му понудиш на некого да го работи она што најдобро и најмногу го знае:).

Истото се случува и тогаш кога јас треба да бидам дел од тимот. Јасно и гласно си кажувам за што ме бива и во кој дел од обврските можам да го дадам својот максимум како поединец:coffee:
 
Член од
14 март 2007
Мислења
18
Поени од реакции
0
timskata rabota za mene e prava gnjavaza!!
sam pa saglam!!!
tesko se prilagoduvam na drugi ,a mi preci koga treba da sorabotuvam !! -si priznavam teska sum mnogu .
koga ke zapocnam nesto sakam da go zavrsam pobrzo i sto e mozno najdobro!!
ama sama ,sorabotkata so drugi ne mi odi najdobro!!
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Funkcioniram podednakvo dobro i vo tim i kako samostoen izveduvac. Momentalno rabotam na liderska pozicija vo tim vo koj tocno se znae koj sto moze i znae da sraboti, nema mesanje na nadleznosti i ingerencii, sekoj si ja raboti svojata zadaca i se funkcionira besprekorno. Kako samostoen izveduvac na rabotata mi e sepak potesko za nijansa zasto seto ona sto poedinecno bi go rabotele clenovi na timot bi bilo na moj grb, no kako sto kazav, funkcioniram uspesno i taka koga nemozam da sostavam dobar tim.
 

Мар мар

Take me to paradise
Член од
9 август 2006
Мислења
1.294
Поени од реакции
11
city напиша:
Можеби насловот не кажува се, затоа еве објаснување:
Кој е вашиот пристап на работата?
Дали сакате тимска или индивидуална работа?
Дали се водите по она “што можеш да сработиш денес не оставај за утре„, или па обратно?
Дали сте идеалисти и сакате сработеното да изгледа најдобро или сте индиференти и се сакате само да ја завршите работата без оглед на тоа каков ќе биде крајниот резултат?

Дали задачите т.е. работите ги сфаќате сериозно?
- Појќе сакам индивидуално да работам зш знам дека ќе сработам мнооогу поубо, знам дека ко ќе сум со некој друг ништо од работата не ќе се видит (на пример порано учевме заедно со брачеда ми ама пола од то шо требаше не беше научено:toe:)
- Најчесто ако започнам некоја работа сакам да ја завршам до крај, макар шо некогаш знам да речам: ај утре ќе довршам, не можам сеа
- Сакам да изгледат најубо и давам се’ од себе ама пак ќе речам, ако ме мрзит ќе завршам колку да се речит дека е завршено
И да, сериозно си ги сфаќам задачите/работите :devojce:
 

Black Rose

дете на цвеќето
Член од
12 февруари 2007
Мислења
1.972
Поени од реакции
38
Дали сакате тимска или индивидуална работа?

Сакам да работам индивидуално, па ако треба и да се отепам од работа!

Дали се водите по она “што можеш да сработиш денес не оставај за утре„, или па обратно?

Ако е нешто важно гледам да го стасам шо побрзо, а ако може да почека...... оставам за "утре"

Дали сте идеалисти и сакате сработеното да изгледа најдобро или сте индиференти и се сакате само да ја завршите работата без оглед на тоа каков ќе биде крајниот резултат?

Идеалист, тупам и за глупости, ако не ми се свиѓа тоа шо сум го направила почнуам одново!

Дали задачите т.е. работите ги сфаќате сериозно?

Зависи од работата!
 
Член од
12 септември 2007
Мислења
502
Поени од реакции
4
Не ми пречи,можам и тимски и индивидуално да работам.
Доколку ми е нешто поважно гледам навреме и што побрзо да ја завршам работата.Работата ја сфаќам сериозно.А индиферентен не ќе да сум,сакам тоа што ќе го направам да биде добро,да на биде ај го направив па што биде нека биде.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Мојата работа е да седам по 8 сати пред компјутер ... тешко а ? ;)

А иначе сакам некоја тимска работа така се тепа побрзо време
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Кој е вашиот пристап на работата?
Брзо и ефикасно.Да се познаваат вистинските луѓе и методи за да може се да се заврши во потребното временско ограничување.
Дали сакате тимска или индивидуална работа?
Индивидуална работа во секој случај.Едноставно најдобро се чувствувам кога сама го одредувам темпото на работа и сама ги носам одлуките.Тоа ми дава чувство на сигурност.
Сепак, кога би морала, би можела да се прилагодам на групна работа ако е неопходно.
Дали се водите по она “што можеш да сработиш денес не оставај за утре„, или па обратно?
Не.
Затоа што никогаш не ги завршувам работите во 5 до 12, премногу сум одговорна кога станува збор за дадените задачи за да можам да си дозволам пропусти од таков вид.
Често ми се случува да не спијам само за да ја завршам работата, без разлика дали станува збор за спремање за тест на училиште или проекти од невладина.
Дали сте идеалисти и сакате сработеното да изгледа најдобро или сте индиференти и се сакате само да ја завршите работата без оглед на тоа каков ќе биде крајниот резултат?
Кога нешто работам, сакам да биде направено како што треба инаку воопшто не го работам.Секогаш давам повеќе од 100% од себе во проектите кои што ме интересираат, затоа што сум перфекционист и деталист, што често ги полудува луѓето околу мене.
Дали задачите т.е. работите ги сфаќате сериозно?
Секогаш.
Не би ги работела ако не ги гледам сериозно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom