Вашиот пристап кон околината

Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Inspiracija za ovaa tema dobiv od eden muabet sinoka....
Me interesira, kakov e vashiot pristap kon okolinata, potocno kon lugeto.....Moeto konkretno prashanje e:
Dali se odnesuvate rezervirano, ladno, i neotkrieno kon lugeto, znaejki unapred kolku moze da dobiete vo sekoj odnos ili pak sekogas ste srdecni, topli i iskreni, pa makar da toa e i covek sto go poznavate 2 minuti, i sekoj pat ja povtoruvate istata greska, a ona sto ste go ocekuvale ne ste go dobile...I povtorno se cuvstvuvate povredeni i izigrani?
Spored moeto iskustvo, se se dolzi na samodoverbata, iskustvoto i karakterot na covekot.....:coffee:
 
С

Сатори

Гостин
Inspiracija za ovaa tema dobiv od eden muabet sinoka....
Me interesira, kakov e vashiot pristap kon okolinata, potocno kon lugeto.....Moeto konkretno prashanje e:
Dali se odnesuvate rezervirano, ladno, i neotkrieno kon lugeto, znaejki unapred kolku moze da dobiete vo sekoj odnos ili pak sekogas ste srdecni, topli i iskreni, pa makar da toa e i covek sto go poznavate 2 minuti, i sekoj pat ja povtoruvate istata greska, a ona sto ste go ocekuvale ne ste go dobile...I povtorno se cuvstvuvate povredeni i izigrani?
Секогаш...секогаш сум фина со луѓето кога прв пат ги запознавам, чисто од куртоазија прво, потоа се разбира затоа што ќе ми се допаднат или не, се тоа зависи од тоа како ќе тече разговорот.
Не сум резервирана личност, не се кријам пред луѓето, напротив екстремно сум отворена, што не им дава многу начини да ме повредат, сепак тоа што го знаат тие, го знам и јас, а не би ми сметало и да го знае некој сосема трет, ако ми бил важен ќе сум споделела информации со него.
Изиграно се чувствувам само кога некој ќе ме разочара, а тоа нема никаква врска со отвореноста и срдечноста.
Spored moeto iskustvo, se se dolzi na samodoverbata, iskustvoto i karakterot na covekot.....:coffee:
Ја давам довербата на подарок, се додека некој не ја изгуби...во тој случај, не делам ист подарок два пати.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Кога го правам првото здраво тогаш и дознавам се што треба. Јас не сум многу по зборувањето па ако видам такви сигнали на интровертност тогаш нема да зборувам.
А ако личноста е комуникативна од пристојност ќе правам муабет.
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
Зависи со кои луѓе седам и каков вепачток ќе остават тие кај мене.

Драгите особи секогаш имаат предност на моето внимание и убаво однесување.
Се останато.. ладно, дрско..

Едноставно јас одредувам кој „има право“ да збори со мене.
 
Член од
12 август 2007
Мислења
5
Поени од реакции
0
При првото запознавање со личноста се трудам да не бидам ладен . Кон ако со текот на разговорот се покажи таа личност за несоодветна за разговор се повеќе и повеќе го намалувам „интензитетот“ на разговорот. А секогаш при прво запознавање се трудам да бидам онаков како што сум, не да создавам некоја слика нереална кон таа личност што ја сретнувам првапт
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Од досегашното искуство сфатив дека не треба да им верувам многу на луѓето.
Порано бев многу отворена и искрена,дури и со тие што не треба и затоа секогаш јас на крај бев повредена и исмеана и сл.
Сега сум пријатна за муабет,отворена,искрена...но КОЛКУ сум,зависи за што и зависи пред кого.
Има само 2-3 личности на кои им верувам потполно и можам да им се доверам за било што без да се посомневам со нивната дискретност и довербата која ја имам во нив.
Со околината(генерално земено) секогаш размислувам пред да кажам нешто,дали тоа може подоцна да го употребат против мене зашто сфатив дека денес не можеш да им веруваш комплетно на луѓето и дека секој е спремен да те повреди и да ти забие нож во грб откако ќе го добие тоа што го сака,повеќето се такви,тоа е реалноста.
За да споделиш нешто кое те мачи.а во моментот немаш со кој,најдобро да одиш во црква,таму барем можеш да бидеш сигурен дека нема тоа да ти се врати и да те удри по глава...
Секако,на почеток се трудам да оставам добар впечаток.Не сум ладна,молчалива или дрска,туку само пријатно расположена,фина.
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
Dali se odnesuvate rezervirano, ladno, i neotkrieno kon lugeto, znaejki unapred kolku moze da dobiete vo sekoj odnos ili pak sekogas ste srdecni, topli i iskreni, pa makar da toa e i covek sto go poznavate 2 minuti, i sekoj pat ja povtoruvate istata greska, a ona sto ste go ocekuvale ne ste go dobile...I povtorno se cuvstvuvate povredeni i izigrani?
Spored moeto iskustvo, se se dolzi na samodoverbata, iskustvoto i karakterot na covekot.....:coffee:
се разбира дека со човек кој го познавам 2 мин не можам да се опуштам како со некој што го познавам подолго!но секогаш сум расположен за зезање и дружење и многу малку ми треба за да се спријателам со некого ако сакам и ако тој некој е ок човек!се трудам колку што можам да бидам повеќе опуштен и искрен!ако некој или некоја сака да ме изигра затоа што јас сум супер фин кон неа или него-тогаш супер!најубава околност е на почеток од запознавање да видиш со каков човек си имаш работа!
според моето искуство се се должи само на карактерот на човекот!

 

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
Зависи со какво друштво се запознавам.. иначе со повеќето онака фин однос... а со другите сто баш и не ми се битни одма се преоѓа на ремет али не и дрскост
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.483
Поени од реакции
5.942
Секогаш фино расположена за луѓе со кои се среќавам прв пат, се трудам да оставам впечаток на она што навистина сум. Не сакам премногу молчаливи и повлечени, дрски луѓе, уште од прво запознавање ми оставаат лош впечаток. Макар што може да те повредат доколку не си претпазлив...
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Прво, кон нови познанства првите неколку дена сум неутрален, т.е. им ги осознавам особините. Е сега, ако мислам дека можат да ја имаат мојата доверба, им се отворам полека....ако не си се држам на дистанца....

А обично сум позитивна личност, но некогаш сум така негативно расположен како крај на свет да дошол....зависи....
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Секогаш љубезно и културно...исто така и со голема доза на недоверливост. Во последно време се разочарав во многу од оние кои ги познавав и од тогаш сум многу попретпазлива кон сите.
Потполна доверба имам во оние кои ми докажале дека може да им верувам и да им кажам се.
Понекогаш таа недоверливост не е ништо повеќе од претпазливост, сепак тоа е тоа. Не се покажувам како нешто што не сум.. едноставно внимавам, не сакам да бидам повредена.
 

PiNkGiRl

Queen of rain
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.717
Поени од реакции
8
Зависи од расположението, луѓето, ситуацијата.... Почесто сум весела, искрена, спонтана, правам муабет со сите, но поретко се случува и да сум тотален намќур.:toe:
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
There's no second chance to make a first impression!

И покрај тоа што сум многу свесна за погорнава изјава и нејзиното значење и моќ, за жал некогаш заборавам на неа или ја игнорирам ако ништо друго. Кај мене најчесто зависи од денот и расположението. Скоро секогаш сум отворена, комуникативна, заинтересирана, расположена, можам и да се зезам, можам и да сум сериозна, зависно што се бара во моментот. Но, понекогаш, во оние мои ретко-тмурни денови, знам да бидам сосема поразлична, молчам, набљудувам, ретко прашувам, скоро незаинтересирана, делувам недостапно и ладно, а јас сум којзнае каде далеку со мислите и душата. И сум скоро сигурна дека оставам погрешен впечаток, па кога ќе ме сретнат во втор/трет пат, ги оставам малку збунети луѓето.
 

BrownEye

And so it is...
Член од
10 јули 2007
Мислења
158
Поени од реакции
0
можам да речам дека сум резервирана.. да! но тоа се случува на почеток, додека да ја запознаам личноста.. само посматрам, собирам информации за тоа што е, каков е, па ако го помине тој мој тн. потсвесен тест период, способна сум многу да се зближам! ја давам мојата довербата само ако тој „некој“ претходно ми ја довери неговата! :pipi:
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Се зависи кој кому пристапуваш? Ја сум прилично отворен за моабет и љубен за секого,освен во екстремни случаи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom