Вашиот омилен зеленчук

Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Мислам дека нема зеленчук што не го сакам.

Сакам зелена салата со кромид и лук, краставици, домати (тие се овошје, ама без нив не бива салата), пиперки во сите варијанти (сирови, печени со лукче, пржени, полнети со сирење).

Понекогаш правам голема зелена салата со домати, краставици, кромид и лук, ја зачинувам со балзамико и маслиново масло, сол и бел бибер, и ставам сирење.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Овошје јадамс е и сешто
Зеленчук не јадам: Домата, Морков, Патлиџан, Боранија, Пиперка итн. Краставици салата најмногу сакам
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.406
Поени од реакции
9.280
Се што се става во туршија, посебно карфиолот и киселите краставички.
И марула обожавам. Повеќе кисела.. Мх мх...
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Од зеленчук сaкам и јадам скоро се. Освен лук. За разлика од лукот, кромидот го обожавам. Да можам и како јаболко би го јадела. :) Нема јадење во кое не ставам кромид и морков.
Салатите, колку позелени се, толку повкусни ми се. Рукола исто не сакам, ми има некој чуден мирис и вкус кои не можам да ги поднесам. Ама за тоа во сезона на марула, нема ден без да си искомбинирам низа од зеленчуци со марулата. Сите можни комбинации и варијанти се во игра, зависи што имам по дома.
Пред некое време ја открив бамјата, не сум сигурна дали е зеленчук, ептен ми ги прави повкусни јадењата.
Цвекло, спанаќ, брокула, целер, боранија... Додајте што друго сакате на листава.
 

%naked%

born to be wild
Член од
28 мај 2013
Мислења
550
Поени од реакции
1.480
печен грашок,похован карфиол.
А како салата
-марула,млдо лукче или кромитче и сецкано лимонче
-цвекло и морков
-зелка ,ама крупнооо насечена и калинка
-поточарка=незнам как се вика точно ама ја имам јадено у Турција , личе нешто как една трева шо ние ја викаме тушница=толку ного ми беше убава шо секој ден ја јадев.:)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Од зеленчук сaкам и јадам скоро се. Освен лук. За разлика од лукот, кромидот го обожавам. Да можам и како јаболко би го јадела. :) Нема јадење во кое не ставам кромид и морков.
Салатите, колку позелени се, толку повкусни ми се. Рукола исто не сакам, ми има некој чуден мирис и вкус кои не можам да ги поднесам. Ама за тоа во сезона на марула, нема ден без да си искомбинирам низа од зеленчуци со марулата. Сите можни комбинации и варијанти се во игра, зависи што имам по дома.
Пред некое време ја открив бамјата, не сум сигурна дали е зеленчук, ептен ми ги прави повкусни јадењата.
Цвекло, спанаќ, брокула, целер, боранија... Додајте што друго сакате на листава.
Викаш лук не. Пробај салата од лук, ситно сечкан магдонос, оцет, зејтин, повеќе сол... верувај ќе се премислиш :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Праз, карфиол.... сум ги изумил :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom