Ваше мислење за Блаже Конески?

  • Креатор на темата gett
  • Време на започнување
Член од
16 август 2010
Мислења
10
Поени од реакции
1
Мислам дека, заедно со Крсте Петков-Мисирков, е најзначајна фигура за македонскиот идентитет.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.249
Мислам дека, заедно со Крсте Петков-Мисирков, е најзначајна фигура за македонскиот идентитет.
Зш изјавата ти звучи како да си бугарски бејт трол? Зш си толку сумничав?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Jas mislam deka trebal latinica da ja koristi kako osnova na Makedonskata azbuka. Denes ke ni bese polesno.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Малку потешко за латиницата, прво и основно греота е и ерес татковината на Кирилицата да се откаже од неа, ради упикување на запад. Плус никој после ВСВ не можел да претпостави дека англискиот ќе биде скоро па официјален јазик во светот.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Малку потешко за латиницата, прво и основно греота е и ерес татковината на Кирилицата да се откаже од неа, ради упикување на запад. Плус никој после ВСВ не можел да претпостави дека англискиот ќе биде скоро па официјален јазик во светот.
Не биле визионери туку Вардарски Патриоти. Ако се паметни сегашниве можат барем да оди и латиница и кирилица паралелно сега како во Србија.
 
Член од
16 август 2010
Мислења
10
Поени од реакции
1
Зш изјавата ти звучи како да си бугарски бејт трол? Зш си толку сумничав?
Што знам, мене ти ми звучиш како трол. А тоа „зш“ на македонски е?
 
Член од
1 мај 2021
Мислења
184
Поени од реакции
742
Јас стварно не разбирам како може фактот што македонската азбука е кирилична да ви има одмогнато една јота во животот.

Плус никој после ВСВ не можел да претпостави дека англискиот ќе биде скоро па официјален јазик во светот.
Нема везе, секако и пред ВСВ еден друг јазик со латинична азбука бил, како да кажам, lingua franca ;)
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Јас стварно не разбирам како може фактот што македонската азбука е кирилична да ви има одмогнато една јота во животот.


Нема везе, секако и пред ВСВ еден друг јазик со латинична азбука бил, како да кажам, lingua franca ;)
Прво, ние за прв пат стануваме држава, плус остај тоа пред всв, СССР беше победникот, за овој дел од светот.
Ете грците и евреите имаат сосема уникатна азбука, па не им смета!
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.610
Blaze nepotrebno ja nametna karadzicata na narodov sho koristi original kirilica od sreden vek.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.600
Поени од реакции
6.019
За Блаже Конески само пофалби.

Ми смета тоа што Русија комплетно ја презема Кирилицата и пробува се она што ја користи оваа азбука да прикажи како свое. Тоа ми смета гадно. Овај северно азиски деспот и нема некој линк со Европа. А ние сме едно море преку една од - во политичка и географска смисла, најевропските земји, Италија. И сега идеата дека една азиска земја ќе диригира моќ дури до ваму мене ми е грозна а за другите незнам.
Вчера читав за некој немилосрдна руска кралица од 10ти век, типкава влегла во Киев и испоубила се. Денес е светица во Русија. Што значи сето ова што го прават со Украина не е ништо ново. Пред да го направи тој раскол, собирала (заедно со маж и) немилосрден данок. Не е ни чудо што Украина е толку сиромашна.
Чешка е единствената словенска земја која гледа трезвено на Русија и нејзината улога на антагонист кај словенските народи - пробува да го искористи слоганот Slavic Brothers за да наметни влијание во Европа - и крајно, да се изживува со нас, да не осиромаши додека таа се богати на одвратен начин.

За нас како западен балкан најдобра си е оригиналната Глаголица - ⰽⱛⱃⰻⰾⰾⱁⰲⰻⱌⰰ, изгледа преубаво и автентично. И ако не се лажам во Хрватска се користела негде до 19ти век. Нека ме поправи некој поупатен.




 
Член од
1 мај 2021
Мислења
184
Поени од реакции
742
Да, до некаде средина на 19ти век се користела глаголицата во Хрватска но потпален од Илиризмот и под влијание на Австро-Унгарците Људевит Гај вовел реформи и ја замениле глаголицата со латиница.
1621204303500.png
^Натпис во загребачката катедрала
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.313
Ќе кажам само дека делата на Конески се дел од скоро секоја позначања универзитетска библиотека низ светот.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
За нас како западен балкан најдобра си е оригиналната Глаголица - ⰽⱛⱃⰻⰾⰾⱁⰲⰻⱌⰰ, изгледа преубаво


Изгледа доста непрактично. Додека да напишам 5 букви од хиероглифиве, со кирилица ќе напишам цела реченица.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.249
Заради преспа на јунанистан и вулгарине треба сега со словенски руни да пишуаме.
Исто така јазикот треба да се чисти од бугаризми и францизми првично
 

Kajgana Shop

На врв Bottom