Вашето секојдневно мени

СВН

123
Член од
27 јуни 2017
Мислења
31
Поени од реакции
2
Ајде да подискутираме малку за вашето секојдневно мени.
Дали имате некое посебно мени за секој ден и (а и да немате) што вклучува тоа во вашата исхрана за доручек, ручек и вечера.? :):):)
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Доручек кај мене нема дека станувам во 11-12,за ручек јадам скара,за вечера јадам тост,хамбургер зависи
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
za dorucek nema poubavo od cetvrt burek so polkilo jogurd :v mejgu obrok gejner so bademi, rucekot pilesko so kari i orizi i porcia brokula,vecera doner so telesko i pred spienje doza whey so fstaci. pocnaja da me vikaat termit.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Па и немам некое мени/шема за какво да ми биде јадењето во текот на неделата, но обично се припазува во петок ручекот да биде посен. А и тоа ,,мени" зависи од времето, т.е. сезоната.

Еве конкретно сега преку летово доручекот ми е патлиџан салата со сирење, пржени или варени јајца, домашно направен сендвич или нешто такво што се вика што има во фрижидер. За ручек најчесто што има тоа, поточно пинџур, супа, пржени јајца, тава ориз со копани, мусака или такво некое јадење. А вечерата ми е составена или од тоа што останало од ручек или од салата или од што има во фрижидер или евентуално нешто ако јадам надвор додека сум излезен:)
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Во работен ден обично станувам во 5.30. Пијам дупло еспресо,пушам две цигари.Се туширам,пијам една лименка пиво или ред булл зависи.Одам на работа.Околу 8 пијам 0.5 свежо цеден сок од портокал и еспресо,две банани. Во 10 јадам овошна салата и два корсана.Во 12 јадам риба со гарнир и салата,а во 14 месо без гарнир и салата.Во 16 јадам паста со салата.Во 18 јадам варени зеленчуци обишно брокули карфиол и морков,и ја пијам водата кај што се вареле 0.2 одприлика.Одам на базен,или играм баскет. И ако сум многу гладен денот го завршувам со cottage cheese.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.080
Поени од реакции
21.974
Во работен ден обично станувам во 5.30. Пијам дупло еспресо,пушам две цигари.Се туширам,пијам една лименка пиво или ред булл зависи.Одам на работа.Околу 8 пијам 0.5 свежо цеден сок од портокал и еспресо,две банани. Во 10 јадам овошна салата и два корсана.Во 12 јадам риба со гарнир и салата,а во 14 месо без гарнир и салата.Во 16 јадам паста со салата.Во 18 јадам варени зеленчуци обишно брокули карфиол и морков,и ја пијам водата кај што се вареле 0.2 одприлика.Одам на базен,или играм баскет. И ако сум многу гладен денот го завршувам со cottage cheese.
Освен што јадеш, правиш нешто друго ?
Како имаш толку време за да јадеш 6 пати на ден (башка колку време трошиш на подготовка на тие јадења) ?
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Освен што јадеш, правиш нешто друго ?
Како имаш толку време за да јадеш 6 пати на ден (башка колку време трошиш на подготовка на тие јадења) ?
Работам во кујна,работата ми е напорна и многу стресна,трошам многу енергија.Опкружен сум со храна.Не готвам специјално само за себе,јадам од тоа што се готви за гостите.
 
Последно уредено:

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Петок Грав Манџа,Субота тава граа, Недеља тортиља со граа,Понеделник грав на мексикански начин, вторник грав со суџук, среда грав со пушени ребра, четврток грав со пиперќе. Секој ден протеини ни она шејкој мејкој ти треба ни ништо. Јади грав да бидеш здрав ко Тетовчанец. Ова се препорачува за секој оброк.
 

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
364
Поени од реакции
152
Доручек: свежи моркови или овошје.
Ручек: месо, грав, бурек, конзерва...
Вечера: млеко, супа, грицки...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Во работен ден обично станувам во 5.30. Пијам дупло еспресо,пушам две цигари.Се туширам,пијам една лименка пиво или ред булл зависи.Одам на работа.Околу 8 пијам 0.5 свежо цеден сок од портокал и еспресо,две банани. Во 10 јадам овошна салата и два корсана.Во 12 јадам риба со гарнир и салата,а во 14 месо без гарнир и салата.Во 16 јадам паста со салата.Во 18 јадам варени зеленчуци обишно брокули карфиол и морков,и ја пијам водата кај што се вареле 0.2 одприлика.Одам на базен,или играм баскет. И ако сум многу гладен денот го завршувам со cottage cheese.
Алал да ти е, желудникот вака се чува, браво.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
А да работиш на друго место и да ги купуваш сите овие производи, па да губиш време и да ги приготвуваш, тогаш ќе видиме дали вакво ќе ти е менито. Не дека се скапи, ама се губи време.

Има три пати да јадеш ајвар и сирење. :icon_lol:
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.855
Појадокот скоро секогаш ми е ситен и е комбинација од житарки и овошје пр. една житарка виталиа и една банана, ручекот најчесто е манџа баш македонска :D со салата со се а во зависност од тоа за појадок дали сум јадел леб, јадам или не леб и на ручек по правило лебот е ржан, десертот варира во зависност од расположение од пола 100 грамско темно чоколадо, типични нездрави чоколатца, сладолед па се до овошен јогурт и пудинг, за вечера обично е нешто слично како десерот за ручек значи пудинг, овошен јогурт се случува и некој по лајт сендвич или остаток од ручек како шо личи за еден балканец :LOL: а во последно време не ме радува тоа што ме влече навечер по обилно јадење пр. купена кифла, пица или на обичната вечера наддавање други непотребни работи ете грицки, макала, јајце, сардина конзерва, зденки и некогаш дури и плус десерт. А нормално и вагата си кажува промени :cenzura:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom